Zdieľať

Monitor dychu pre bábätká: Požičajte si ho od nás

Ak je bábätko choré alebo nemá celkom vyvinuté pľúca, potrebuje spočiatku pomoc lekárov. Jeho životné funkcie môže sledovať aj mamička po príchode domov vďaka monitoru dychu. Zistite, kedy je monitor dychu potrebný a ako funguje.

 

Každá mamička po pôrode ocení, ak jej nejaká pomôcka zjednoduší každodenný, ale najmä „každonočný“ život. Monitor dychu však nie je bežná pomôcka, ale dômyselný prístroj pre choré a predčasne narodené deti.

Ak sa bábätko narodí skôr, než malo, nemá vyzreté pľúca, alebo je choré, spočiatku potrebuje pomoc lekárov. Po príchode domov však môže aj mamička sledovať jeho životné funkcie – vďaka monitoru dychu.

Tento prístroj pôvodne vznikol ako ochrana bábätiek pred syndrómom náhleho úmrtia. Dnes je však jeho uplatnenie podstatne širšie. Pozrime sa naň bližšie.

Prvé dýchacie pohyby? Už v matkinom lone

Ľudský plod si už počas vnútromaternicového vývoja nacvičuje dýchacie pohyby – trénuje svaly, ktoré súvisia s dýchaním. Kyslík síce zatiaľ dostáva z krvi matky (cez placentu), ale pred pôrodom a počas neho prichádzajú zmeny.

V maternici vypĺňa detské pľúca plodová voda, tá je však pri pôrode vytlačená. Prvým zaplakaním začínajú pľúca bábätka plniť svoju funkciu naostro. Pupočná šnúra je už zbytočná, pretože dieťa sa vydáva na samostatný život, mimo telo matky.

Ako funguje monitor dychu pre bábätká?

Monitory dychu sú elektronické prístroje, ktoré zachytávajú pravidelnosť dýchania dieťaťa a jeho srdcovú činnosť. Existuje niekoľko druhov monitorov, no najpoužívanejšie sú podložky, ktoré vložíte medzi matrac a plachtu postieľky, alebo monitory, ktoré prichytíte na plienku, aby vznikol kontakt s kožou bábätka.

Veľkou výhodou je opakované použitie, keďže podložky sa takmer neničia. Ich cena závisí od citlivosti, a teda aj spoľahlivosti. Samozrejme, že pokiaľ ide o zdravie dieťaťa, šetrenie je úplne nezmyselné.

 

Kedy je monitor dychu naozaj potrebný?

Monitorovanie dychu dieťaťa počas prvých mesiacov je dobrou pomôckou, najmä ak vám ju odporučil lekár. Odborníci presadzujú tento prístup vtedy, ak ide o dieťa:

●        narodené predčasne, s nižšou pôrodnou hmotnosťou (pod 2 500 gramov),

●        prenášané, teda narodené niekoľko dní po termíne pôrodu, pričom ten musel byť vyvolaný,

●        so zdravotnými problémami, ktoré môžu ohroziť činnosť srdca a pľúc,

●        ktorého súrodenec mal SIDS,

●        ktorého matka nemá ani 20 rokov,

●        ktoré pochádza z viactorčiat.

Ochrana pred SIDS

Syndróm náhleho úmrtia dojčiat (SIDS) sa objavuje najčastejšie u detí do 1. roku života, najmä však v prvých 6. mesiacoch. Aj keď stále nie je jasná príčina, riziko život ohrozujúceho stavu vieme predpokladať.

V európskych krajinách sa SIDS prejaví u 1 až 4 detí z 1000, na Slovensku u menej ako 2 detí z 1000. Najohrozenejšie sú bábätká vo veku 2 až 4 mesiace. K problémom dochádza zvyčajne od polnoci do 6. rannej hodiny, mierne častejšie v zimných mesiacoch.

Najvyššie riziko je u predčasne narodených detí, resp. tých, ktoré majú:

●        poruchy tráviaceho traktu (vrátane refluxu),

●        neurologické problémy – kŕče a závažné poruchy svalového tonusu,

●        poruchy koordinácie srdcovej činnosti,

●        poruchy hodnoty glukózy v krvi,

●        chudokrvnosť (anémiu),

●        vrodené metabolické chyby.

 

Ako znížite riziko SIDS?

Minimálne prvých 6 mesiacov by malo dieťatko spať v rovnakej miestnosti ako vy. Ideálna teplota na nočný spánok je 20 až 22 stupňov. Dieťa ukladajte na chrbátik alebo na bok, nikdy nie na bruško!

Riziko SIDS zvyšuje aktívne, ale aj pasívne fajčenie, či spánok s dieťaťom v jednej posteli. Do postieľky nedávajte žiadne hračky, ani tkaniny navyše!

Verte vo vlastnú intuíciu. Ak sa vám niečo na správaní dieťaťa nezdá, vždy to radšej skonzultujte s pediatrom. Každú infekciu dýchacích ciest dôkladne preliečte!

Vaše dieťa veľa „grcká“?

Nakŕmite ho, a všetko z neho vyjde von? Môže ísť o gastroezofagový reflux. Poraďte sa s pediatrom, pošle vás na odborné vyšetrenia. Pri dokázanom refluxe je vhodné, ak zvýšite polohu hlavičky a hornej časti tela – napríklad tak, že nohy postele pri hlavičke podložíte, aby boli vyššie.

Kedy sa spustí alarm na monitore dychu?

Keď prístroj vyhodnotí, že niečo nie je v poriadku, zobudí vás alarmom. Ihneď kontrolujte, či dieťa dýcha. Ak nie, poskytnite mu prvú pomoc a zavolajte záchranku. Záchranári vám telefonicky poradia, čo máte robiť, kým prídu na miesto. Dôležité je, aby ste uvoľnili dýchacie cesty, zapadnutý jazyk, prípadne odstránili cudzie teleso (zvratky).

Monitor dychu nemusíte kupovať

Našťastie, existujú zodpovedné spoločnosti, ktoré pomáhajú mamičkám v starostlivosti o dieťa. Malí poistenci Union zdravotnej poisťovne majú nárok na zapožičanie monitoru dychu Nanny na prvý polrok života úplne zdarma.

Stačí 2x vyplniť žiadosť o schválenie profylaktickej liečby, nájdete ju na webstránke poisťovne. Potom si necháte liečbu potvrdiť pediatrom alebo lekárom v pôrodnici.

Potvrdenie pošlite na adresu Union zdravotná poisťovňa, a.s., Karadžičova 10, 814 53 Bratislava, alebo doručte osobne do ktorejkoľvek pobočky, s označením na obálke: Nanny.

Na zapožičanie prístroja musíte spĺňať dve podmienky:

  1. Bábätko, ktoré je poistené v Union zdravotnej poisťovni, spáva v samostatnej postieľke. 
  2. Jeden z jeho rodičov (zákonných zástupcov) je poistencom Union zdravotnej poisťovne.

Viac sa dozviete tu: https://www.union.sk/monitor-dychu-a-pohybu-nanny.

 

Zbytočné poplachy

Keď boli monitory dychu úplnou novinkou, ich používanie sa stalo takým hitom, až to bolo škodlivé. Mali ich totiž nielen mamičky predčasne narodených či chorých detí, ale aj matky úplne zdravých a včas narodených detí. Chceli mať istotu, že sú v poriadku.

Odborníci neboli týmto masovým používaním monitorov dychu nadšení, pretože vzrástol počet planých poplachov. Stačilo, keď bol monitor dychu zle položený, nepokrýval celú posteľ, a keď sa dieťa otočilo, spustil sa alarm.

Dnešné monitory dychu sú síce spoľahlivejšie, ale aj tak sa zbytočný poplach niekedy udeje. Aby ste predišli mätúcim alarmom, pravidelne kontrolujte stav bateriek a prívod elektriny, ale tiež polohu dieťaťa.

Postieľka by nemala byť v kontakte s radiátorom, chladničkou, ani ďalšími spotrebičmi, ktoré môžu vyvolať chvenie alebo vibrácie.

Pre lepší pocit a šťastnejšie materstvo

Nejedno bábätko potrebuje drahšie lieky, až celkové výdavky rodiny narastú do stoviek eur mesačne. Union zdravotná poisťovňa je prvou zdravotnou poisťovňou, ktorá poisteným deťom preplatí doplatky za lieky, a to v neobmedzenej výške.

Union ako najlepšia zdravotná poisťovňa pre novorodenca ponúka aj ďalšie výhody, ktoré vás zbavia napätia a uľahčia vám starostlivosť o dieťa. Viac sa dozviete tu: www.union.sk/mama.

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Petra Straková, gynekologička, s atestáciou z gynekológie a pôrodníctva s 5-ročnou praxou v odbore.

Zdroje: babycentre.co.uk, union.sk, mambaby.com, eduworld.sk

 

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.