Zdieľať

Kompletný sprievodca na dovolenku vlastným autom

Pripravili sme si pre vás kompletného sprievodcu na cestách za slnkom. Pomôžeme vám zbaliť si len to najpodstatnejšie do batožiny, pripraviť vaše auto na cesty, aj to, kde a ako zakúpiť diaľničné známky. Prečítajte si nášho kompletného sprievodcu.

Balím, balíš, balíme 

 

Veci, na ktoré nemôžete zabudnúť za žiadnych okolností

 • Platný cestovný pas alebo občiansky preukaz – pri dokladoch je vždy najdôležitejšie overiť si dobu platnosti.

 • Ostatné cestovné doklady – ako napríklad letenka, vodičský preukaz, cestovný lístok a pod.

 • Hotovosť, kreditná karta a výmena peňazí – napriek modernej dobe ešte stále neprijímajú platbu kartou v prekvapivom množstve prevádzok. A to ani nevraviac o rôznych lokálnych trhoch, kde môžete na platbu týmto spôsobom rovno zabudnúť. Samotnú výmenu peňazí viete pohodlne (a bezpečne!) realizovať v banke, prípadne v zmenárni na mieste pobytu. Dôležité je zistiť si najvýhodnejšie kurzy mien a, samozrejme, dávať pozor, aby ste sa nestali obeťou podvodu (vystríhajte sa ultra výhodných ponúk od podivných chlapíkov priamo na ulici).

 • Základné vybavenie liekov – ak dlhodobo užívate konkrétne lieky, umiestnite ich radšej do príručnej batožiny. Pomôže vám to v prípade straty batožiny, ale aj pri dlhších letoch a prestojoch. Okrem toho je veľmi užitočné vziať si so sebou aspoň základnú prvú pomoc v podobe liekov na alergiu a poštípanie hmyzom, lieky proti bolesti a na zníženie teploty, tabletky alebo kvapky v prípade žalúdočnej nevoľnosti a takisto lieky na hnačku.

 • Cestovné poistenie – pred odchodom na akúkoľvek dovolenku je nevyhnutné mať uzatvorené aspoň základné cestovné poistenie. Ak patríte k sporadickým cestovateľom, Union poisťovňa vám poskytuje aj možnosť krátkodobého cestovného poistenia, v rámci ktorého si môžete pripoistiť asistenciu k nepojazdnému vozidlu na dovolenke. V prípade, že viete, že vás čakajú častejšie cesty počas roka, je pre vás oveľa výhodnejšie uzavrieť celoročné cestovné poistenie.

Pas a cestovné doklady

Aké oblečenie a obuv zvoliť?

Ak sa chystáte na aktívnu dovolenku, mali by ste uprednostniť pohodlné outdoorové oblečenie. Všetko však závisí od toho, o aký typ zájazdu ide. Či je to dovolenka pri mori, poznávací zájazd, alebo turistika, tieto položky by vo vašej batožine rozhodne nemali chýbať:

 • Pyžamo alebo nočná košeľa

 • Košele, tričká, tielka alebo topy

 • Nohavice, krátke nohavice, šortky

 • Pohodlný domáci úbor

 • Kabát, bunda, mikina alebo sveter

 • Plavky

 • Šiltovka, klobúk, prípadne šatka na zakrytie hlavy pred slnkom, v zimnom období čiapka

 • Topánky, tenisky, sandále, no v prvom rade naozaj pohodlná obuv

 • Slnečné okuliare

Nezabúdajte, že v mnohých krajinách je najmä pri návšteve chrámov vyžadované oblečenie, ktoré zakrýva kolená a ramená. Rovnako je dobré mať v zálohe aspoň jeden reprezentatívny outfit v prípade, že máte v pláne navštíviť reštaurácie alebo bary, ktoré by mohli vyžadovať elegantný dress code.

Oblečenie a doplnky na cestu do zahraničia

Toaletné a hygienické potreby

 • Zubná kefka a zubná pasta

 • Hrebeň, kefa na vlasy

 • Set cestovnej manikúry

 • Papierové vreckovky, vlhčené utierky

 • Šampón na vlasy, sprchový gél či mydlo (v prípade, že sa vám nechce spoliehať sa na prípadné vybavenie hotela)

 • Opaľovacie krémy a prípravky po opaľovaní

Keďže málokomu z nás stačí na dovolenku len spomínať a často ju chceme mať zdokumentovanú čo najpodrobnejšie, nemali by sme zabúdať napríklad na klasický alebo digitálny fotoaparát s dostatočnou kapacitou pamäťovej karty, takisto na nabíjačku, prípadne náhradné batérie. V závislosti od krajiny, ktorú sa chystáte navštíviť, sa vám môžu často hodiť adaptéry do zásuviek. Z čisto praktického hľadiska je fajn mať v zálohe jednu, dve rozdvojky. V prípade, že vás v rámci vašej cesty čakajú dlhšie presuny, môžete svoju pozornosť zamestnať dobrou knihou. Ak ste predsa len zdatnejší čitateľ, praktickejšia bude čítačka e-kníh, do ktorej si môžete stiahnuť rovno viacero knižných titulov. 

 

Povinná výbava auta na cestách za slnkom

Batožinu už máte zbalenú a pripravenú. Pozrime sa teraz spoločne, akú základnú povinnú výbavu nemôžete opomenúť pred cestou na dovolenku. Je však až desivé, koľko ľudí ani netuší, čo je vlastne jej súčasťou. Pritom nekompletná povinná výbava alebo lekárnička, ktorej obsah je po exspirácii, vás môžu vyjsť až na 50 eur. Poďme si teda priblížiť, na čo by ste rozhodne nemali zabudnúť. 

 

Výstražný trojuholník

Často sa stretávame aj s oficiálnym výrazom homologizovaný prenosný výstražný trojuholník. Homologizovaný v tomto prípade znamená zhodný s podmienkami predpisu EHK č. 27. Výstražný trojuholník je nutné použiť v prípade núdzového státia, najmä ak je potrebné jazdu prerušiť z dôvodu chyby na vozidle alebo v dôsledku dopravnej nehody, kedy by vozidlo mohlo predstavovať prekážku v rámci cestnej premávky.

Najdôležitejšie je umiestniť trojuholník na okraj vozovky tak, aby ho prichádzajúci vodiči stihli zaregistrovať včas a zreteľne, čiže vo vzdialenosti minimálne 50 m za vozidlom, v prípade diaľnice alebo rýchlostnej cesty najmenej 100 m za vozidlom.

Aby ste sa vyhli ďalším nepríjemnostiam pri cestnej kontrole, netreba zabúdať ani na jeho uskladnenie. Výstražný trojuholník musí byť vo vozidle v ochrannom kryte. V prípade, že tento kryt nemáte, je potrebné zabezpečiť nevyhnutnú ochranu proti vonkajším vplyvom počas prepravy.

Výstražný trojuholník

 

Reflexný odev

Vyhláška neuvádza jediný konkrétny model, je na vás, či si zvolíte vestu, overal, nohavice, bundu alebo pláštenku. Čo by však tento kus oblečenia mal nevyhnutne spĺňať, je technická norma pre výstražné odevy, ktorá pripúšťa tri farby: fluorescenčná žltá, fluorescenčná oranžovočervená alebo fluorescenčná červená.

Základom je, aby bol odev schopný vizuálne signalizovať prítomnosť danej osoby v rôznych svetelných podmienkach, či už vo dne, alebo za tmy pri osvetlení prednými svetlometmi automobilu. Nezabúdajte, že bezpečnostný odev musí byť umiestnený tak, aby naň vodič dočiahol zo svojho sedadla.

Náhradné koleso

Ďalšou podstatnou súčasťou vašej povinnej výbavy je náhradné koleso s diskom a náhradnou pneumatikou predpísaného druhu a rozmeru. K tomu neodmysliteľne patrí aj kľúč na matice alebo na skrutky kolies a príručný zdvihák.

Lekárnička

Mať autolekárničku v aute je povinné, a preto treba vždy počítať s tým, že si na ňu policajti pri cestnej kontrole posvietia. Obsah lekárničky je sústredený do štyroch modulov, ktoré sú samostatne balené a určené pre rôzne druhy poranení.

V konečnom dôsledku sú však najdôležitejšie dátumy spotreby jednotlivých modulov a ich súčastí. Niektoré z nich môžu mať totiž dlhšiu dobu exspirácie ako samotná lekárnička. Z toho dôvodu nie je vždy potrebné meniť celú lekárničku, ale iba modul či jednotlivú pomôcku po exspirácií, prípadne sterilný materiál, ak na ňom došlo k poškodeniu obalu.

Autolekárnička

 

Povinné vybavenie v zahraničí

V rámci rôznych štátov Európy sú požiadavky na povinnú výbavu rôzne. V každom prípade je najrozumnejšie pripraviť sa na výlet podľa konkrétnych podmienok daného štátu. Polícia v zahraničí od vás možno nebude požadovať povinné vybavenie podľa ich aktuálnych predpisov, na druhej strane však nikdy neviete, ako sa môžu zachovať pri pohľade na cudzie registračné číslo.

V podobných prípadoch by bolo odmietnutie pokuty absolútne zbytočné, prípadne by pre vás mohlo znamenať nepríjemné problémy spojené so súdmi. Pre pokoj na duši je najlepšie vybaviť svoje vozidlo potrebnými prvkami a užívať si dovolenku bez zbytočného stresu.

 

Čo vám nemôže chýbať, ak navštívite nasledujúce krajiny

Česká republika – povinnou výbavou sú náhradné žiarovky, náhradné poistky, lekárnička + gumové rukavice, výstražný trojuholník, náhradné koleso, kľúč na kolesá, odporúčanou výbavou je reflexná vesta.

Rakúsko – reflexná vesta, autolekárnička, výstražný trojuholník, tabuľka s obmedzenou rýchlosťou, ktorú je potrebné umiestniť na zadnú časť vozidla. Za chýbanie niektorého z prvkov základnej výbavy môžete byť pokutovaní vysokou čiastkou, prípadne vám môže byť zadržané vozidlo.

Slovinsko – povinnými prvkami sú výstražný trojuholník, autolekárnička, náhradné žiarovky, prilba, odporúčané je zabezpečenie proti vlámaniu. Minimálna hĺbka dezénu letných pneumatík je 1,6 mm. V prípade jazde na motocykli musí mať prilbu šofér aj pasažier.

Maďarsko – povinné sú autolekárnička, výstražný trojuholník, ťažné lano, reflexná vesta, odporúčanými sú náhradné žiarovky a hasiaci prístroj.

Chorvátsko – náhradné žiarovky, autolekárnička, výstražný trojuholník, reflexná vesta.

Taliansko – povinnosťou je reflexná vesta a výstražný trojuholník, odporúčané sú autolekárnička a hasiaci prístroj.

Zorganizovať cestu autom do svojej vysnívanej destinácie niekedy naozaj nie je hračka a veríme, že väčšina z vás robí všetko preto, aby cesta prebehla hladko. Poznáte to však. Čert nikdy nespí a na preplnených cestách sa môže prihodiť naozaj čokoľvek.

Preto je v rámci zodpovednosti za bezpečný presun viac ako rozumné rátať s každou situáciou. Union poisťovňa ponúka pripoistenie auta na dovolenku pre prípad jeho nepojazdnosti bez ohľadu na to, či si zabuchnete kľúče, alebo budete potrebovať odťah. 

Diaľničné známky pre rok 2019

Česká republika

Ak máte v pláne brázdiť diaľnice našich susedov, budete potrebovať diaľničnú známku v podobe nálepky, ktorú je potrebné umiestniť na čelné sklo vášho automobilu.

K dispozícii máte tri varianty:

 • 10-dňová známka v hodnote 310,00 CZK (12,00 €)

 • Mesačná známka v hodnote 440,00 CZK (17,00 €)

 • Ročná známka v hodnote 1500,00 CZK (57,00 €)

Dôležitým faktom je, že ceny českých známok sa zvyknú líšiť v závislosti od toho, či ich kupujete na Slovensku alebo v Čechách. Keďže česká diaľničná známka na Slovensku nepatrí medzi ceniny, slovenskí obchodníci ich predávajú za ceny, ktoré si sami určia. Naopak českí obchodníci ich musia predávať za ceny, ktoré sú oficiálne určené.

Miesta, kde je možné si českú diaľničnú známku zakúpiť:

 • čerpacie stanice,

 • pobočky Českej pošty,

 • pobočky Cash Point,

 • ÚAMK – Žlutý Anděl,

 • na nálepkami označených miestach,

 • v niektorých prevádzkach ABA,

 • na pobočkách Česmad na Slovensku.

V prípade neplatnej diaľničnej známky sa môže pokuta v Čechách vyšplhať od 5000 CZK až do 100 000 CZK.

Hallstatt Rakúsko

 

 


Rakúsko

Diaľničnú známku v podobe nálepky budete potrebovať aj v susednom Rakúsku.

Takisto si môžete vybrať z troch možností podľa potreby:

 • 10-dňová známka v hodnote 9,00 €,

 • dvojmesačná známka v hodnote 26,20 €,

 • ročná známka v hodnote 87,30 €.

Rakúsku diaľničnú známku si môžete zakúpiť na hraničných priechodoch alebo čerpacích staniciach. Od tohto roku sa dá rakúska diaľničná známka kúpiť aj cez internet, treba však na to myslieť dopredu, lebo použiť sa môže najskôr 18 dní po nákupe. Je takisto dostupná na vybraných čerpacích staniciach v Bratislave. Treba mať na pamäti, že niektoré úseky rakúskych diaľníc, horských priechodov alebo tunelov sú spoplatnené mýtnym poplatkom. Riskovať pokutu sa neoplatí ani na rakúskom území. Pokuty sa tu pohybujú od 120 € do 3000 €.

Budapešť Maďarsko

 

 


Maďarsko

Naši južní susedia prešli na elektronický systém diaľničných známok. Pri nákupe známky tohto typu treba dbať na dôkladné uschovanie potvrdenia alebo certifikátu o zaplatení, ktoré slúžia ako doklad.

V Maďarsku sa stretávame so štyrmi variantmi známok:

 • 10-dňová známka v hodnote 2975 HUF (9 €),

 • mesačná známka v hodnote 4780 HUF (15 €),

 • ročná (župná) známka v hodnote 5000 HUF (15 €),

 • ročná (celoštátna) známka v hodnote 42 980 HUF (131 €).

Elektronické známky v Maďarsku fungujú na rovnakom princípe ako na Slovensku. Môžete si ich zakúpiť cez internet, SMS správou, na hraničných priechodoch alebo čerpacích staniciach. Dokladom o zaplatení je v tomto prípade lístok z registračnej pokladnice, certifikát, ktorý po zaplatení príde na vašu e-mailovú adresu, alebo potvrdzujúca SMS-ka. Ak sa chcete vyhnúť problémom, dôkaz o zaplatení si uschovajte aj po návrate z Maďarska. 

Bulharsko

 

 


Bulharsko

V Bulharsku sa stretnete s diaľničnými známkami v podobe nálepiek, v blízkej budúcnosti však Bulhari plánujú zavedenie elektronických diaľničných známok.

V ponuke sú tieto tri možnosti:

 • Týždňová známka v hodnote 15,00 BGN (8 €), ktorá platí týždeň od zakúpenia známky.

 • Mesačná známka v hodnote 30,00 BGN (15 €), ktorá platí mesiac od zakúpenia známky.

 • Ročná známka v hodnote 97,00 BGN (50 €), ktorej platnosť je od 1.1.2018 do 31.1.2019.

Jazda bez diaľničnej známky vás v Bulharsku vyjde rovných 300 BGN, čo je približne 153 €. 

Nemecko

V Nemecku sa hovorí o spoplatnení diaľnic pre vozidlá do 3,5 t už dlhšie, no táto zmena sa napokon ani tento rok neuskutočnila. Zatiaľ tak môžete pokojne brázdiť nemecké diaľnice bez poplatkov. 🙂  

Piran Slovinsko

 

 


Slovinsko

Aj v Slovinsku je potrebné nalepiť si diaľničnú známku na predné sklo.

Tu sú možnosti:

 • Týždňová známka v hodnote 15 € vám platí týždeň od zakúpenia.

 • Mesačná známka v hodnote 30 € platí mesiac od zakúpenia.

 • Ročná známka v hodnote 110 € platí od 1.12.2018 do 31.1.2020.

V prípade neplatnej diaľničnej známky alebo jazdy bez nej, vám v Slovinsku hrozí pokuta od 300 € do 800 €.

V mnohých iných krajinách Európy sa vyberajú poplatky na rýchlostných cestách alebo diaľniciach v podobe mýtneho systému. Platí to napríklad v Chorvátsku, Taliansku, Španielsku, Francúzsku, Portugalsku, Grécku, vo Veľkej Británii, v Írsku, Nórsku, Macedónsku a niektorých úsekoch v Poľsku. 

0 %
Zľava
Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.