Zdieľať

Jesenná turistika, alebo čo navštíviť v Západných Tatrách?

Blíži sa jeseň , ktorá okrem kratších dní a chladnejších večerov spravidla prináša i nádherne sfarbené prírodné scenérie a podstatne miernejšie teploty. Len ťažko by sme hľadali lepšie dôvody, prečo stráviť voľné dni na horách. Ak máte v obľube turistiku v letných mesiacoch, tú jesennú budete milovať.

Hrebeňovka Západných Tatier

Ak patríte medzi vášnivých turistov s bohatými skúsenosťami s pobytom na horách, výstup na tento hrebeň môže byť pre vás zaujímavým dobrodružstvom. Ak to nie je váš prípad, odporúčame si niekoho takého „pribaliť“ so sebou. Dobrá kondícia je v prípade tejto túry takisto veľké plus.

Hrebeň Západných Tatier sa nachádza po takmer celej svojej dĺžke v pásme okolo 2000 metrov nad morom. Pri samotnej príprave preto treba veľmi dôkladne zvážiť predpoveď počasia, keďže únikových ciest do doliny je pomerne málo a zostup je možný poväčšine len z jednotlivých sediel.

Priamo na hrebeni sa nenachádza žiadna chata, takže je dôležité si tento výstup naplánovať dôkladne. Treba mať so sebou dostatok vody a pršiplášť či stan v prípade náhlej búrky.

Obľúbeným východiskovým bodom na hrebeňovku je dedinka Jalovec, kam vedú i dobré autobusové spoje z Liptovského Mikuláša. Po vyznačených chodníkoch sa bez problémov dostanete na Chatu pod Náružím, ktorá ponúka nocľah za veľmi výhodnú cenu a zároveň si tu môžete doplniť zásoby vody na cestu. Na hrebeň sa veľmi ľahko dostanete aj zo Žiarskej doliny, z Podbanského, alebo na severnej strane zo Zuberca, z chaty Zverovka, či dokonca aj z poľskej strany Západných Tatier.

 

.

Roháče

Roháče sú považované za najkrajšiu časť Západných Tatier a musíme uznať, že naozaj právom! Rozsiahlu Roháčsku dolinu lemujú majestátne končiare. Na ich čele stojí Baníkov, ktorý je zo všetkých najvyšší.

Ostrý Roháč a Volovec sa nazývajú aj roháčskymi princami, keďže vytvárajú charakteristickú dvojicu vysokých a štíhlych skalných vrchov na hlavnom hrebeni. Pohľad na ne mnohým pripomína čertove rohy a hovorí sa, že práve kvôli tejto podobnosti dostali vrchy toto pomenovanie.

Ak si chcete naplánovať dôkladnú túru po roháčskych vrchoch, vyhraďte si vopred tri až štyri dni.

V prípade že patríte skôr medzi rekreačných turistov a uprednostníte výstup len na niektoré z nich, máme pre vás zopár tipov na vrchy, ktoré netreba vynechať. 🙂

Ostrý Roháč

Zdolanie tohto vrcholu patrí oprávnene k najnamáhavejším túram v Roháčoch. Samotný profil je veľmi náročný a nestabilný a každoročne dá zabrať tisíckam turistov bez ohľadu na to, či hovoríme o menej alebo viac skúsených jedincoch. Ide o náročnú turistiku v skalnatom teréne, pričom jednotlivé pasáže sú doslova dych berúce. A to nielen kvôli výhľadom. 🙂

V jeho najťažších úsekoch sú umiestnené reťaze, bez ktorých by bol prístup pre bežných turistov nemožný.

Ak sa chystáte na túru s deťmi, v tomto prípade to radšej dvakrát zvážte. Keďže je terén náročný aj pre obratnejších a skúsenejších turistov, absolvovať ho s deťmi pravdepodobne nie je ten najlepší nápad. Ak ste však dvojica, prípadne partia kamarátov, ktorá má s turistikou aspoň aké-také skúsenosti, výstup na Ostrý Roháč bude pre vás zážitkom, na ktorý budete radi spomínať.

 

.

Baranec

Baranec je tretím najvyšším vrchom Západných Tatier a nachádza sa v juhovýchodnej časti hlavného hrebeňa. Vedie naň niekoľko jasne vyznačených turistických trás. Žltá trasa sa tiahne od lokality Okoličné, modrá vedie od rázcestia Pod Holým vrchom a zelená začína v lokalite Pred Račkovou. Na Baranec sa však jednoducho dostanete aj od Žiarskej chaty, ktorá je jedinou vysokohorskou chatou v oblasti Západných Tatier z liptovskej strany. Chata je otvorená celoročne a môžete sa tu nielen občerstviť, ale aj prenocovať.

Cestou na vrchol si budete môcť vychutnať prekrásne výhľady a ak vyrazíte zavčasu ráno, pri troche šťastia sa vám podarí stretnúť svišťa, čo by jednoznačne potešilo najmä vaše ratolesti. 🙂

Z vrcholu Baranca sa vám naskytne čarovný pohľad na Popradskú a Liptovskú kotlinu, Nízke Tatry tiahnuce sa cez celý horizont, alebo trblietajúcu sa hladinu Liptovskej Mary. Krásne sfarbená jesenná príroda tento zážitok len umocní. 

Volovec

Volovec patrí medzi ľahšie dostupné vrcholy a okrem slovenských turistov je pomerne často navštevovaný aj tými poľskými. Keďže leží na slovensko-poľskej hranici, niet sa čomu čudovať.

Na Volovec vedie viacero prístupových ciest z každej strany. Chodník označený modrou značkou vedie cez Rákoň a cestou sa môžete zastaviť na Ťatliakovej chate, kde si môžete oddýchnuť a zároveň niečo zjesť. Ak sa vyberiete po červenej značke, dostanete sa do Račkovej doliny a môžete cestou navštíviť Račkové plesá.  Ďalším modrým variantom je možnosť prejsť cez Jamnícku dolinu k plesám Jamníckeho sedla a odtiaľ pokračovať na Volovec. Možností je viacero a je len na vás, ktorú si vyberiete.

Na vrchole sa vám naskytne výhľad na slovenskú a poľskú stranu Západných Tatier a všetci turisti sa zhodujú, že výhľad je obzvlášť krásny práve v jesenných mesiacoch. 🙂

.
0 %
Zľava
Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Povinná výbava každého turistu

Ak patríte medzi turistov začiatočníkov, poďme si v krátkosti zhrnúť, čo by ste v rámci svojej turistickej výbavy nemali zanedbať:

  • Kvalitná a pohodlná obuv – správna obuv je základom každého turistu, a preto jej výber rozhodne nepodceňujte. Má za úlohu chrániť vaše chodidlo pred vlhkom, chladom a akýmkoľvek poškodením. V jesennom období je najdôležitejšie vyberať si obuv s protišmykovou podrážkou, ktorá sa vám osvedčí najmä v skalnatých a vlhkých terénoch.

  • Vhodné oblečenie – patrí sem niekoľko párov ponožiek, nezabúdajte že z hľadiska materiálu sú najhodnejšie tie, ktoré sú priamo určené na turistiku. V dnešnej dobe nájdete široký výber tohto sortimentu v akejkoľvek predajni s turistickými potrebami. Ďalej nezabudnite na čiapku alebo šatku na hlavu a náhradné oblečenie. Batoh si vyberajte primeranej veľkosti, malo by sa doň zmestiť všetko, čo potrebujete, no čím enormnejšie rozmery, tým horšie pre vás. Keďže vieme, že počasie na horách vie byť nevyspytateľné, nepremokavá vrstva oblečenia a pršiplášť by mali byť nevyhnutnosťou!

Poistenie – je na horách priam povinnou výbavou. Zásah Horskej záchrannej služby vie byť naozaj nákladnou záležitosťou a aj keď si vravíte, že vám sa nič podobné stať nemôže, pri nestabilnom a často šmykľavom horskom teréne nie je opatrnosti nikdy dosť. Najjednoduchšou alternatívou je v tomto prípade uzavrieť Poistenie do hôr a na Slovensko, ktoré môžete vybaviť jednoducho SMS správou, vyplnením online formulára alebo cez našu aplikáciu. Je to rýchle, bezbolestné a vy si môžete v pokoji užívať voľné dni na horách s vedomím, že za vami niekto stojí. 🙂

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.