Zdieľať

Iné príčiny chýbajúcej menštruácie: Hypotalamická funkčná amenorea a predčasné ovariálne zlyhanie

iné príčiny chýbajúcej menštruácie

Syndróm polycystických vaječníkov je častý, ale nie jediný dôvod, ktorý spôsobí vynechanie menštruácie.

iné príčiny chýbajúcej menštruácie
V článku si prečítate:

Ďalšími možnými príčinami je hypotalamická funkčná amenorea a predčasné ovariálne zlyhanie.

Hypotalamická funkčná amenorea

Hypotalamus je časť mozgu riadiaca menštruačný cyklus. Každé závažné systémové ochorenie, ako napr. celiakia či cukrovka, môže spôsobiť, že menštruačný cyklus sa vypne. Je to evolučný mechanizmus na zabezpečenie prežitia. Ak ženské telo nemá dosť živín pre seba, nemôže si dovoliť živiť tehotenstvo.

Platí to aj v prípade, ak sa žena nestravuje dostatočne, ale športuje príliš veľa. Telo a mozog to vyhodnocujú ako nepriaznivé podmienky. Je to najčastejšia príčina sekundárnej amenorey.

Medzi rizikové faktory patria poruchy príjmu potravy (PPP), intenzívne cvičenie a chronický stres. Často je to práve gynekológ, ktorý odhalí poruchu príjmu potravy. Znie to možno neuveriteľne, ale až keď zmizne menzes, rodičia, alebo samotné dievča či žena (lebo poruchy príjmu potravy sú v každom veku) si všimne, že niečo nie je v poriadku.

Gynekológ nemá kompetencie stanoviť diagnózu poruchy príjmu potravy, ale musí poznať varovné príznaky a odoslať pacientku na špecializované pracovisko. Terapia by mala byť kauzálna. To znamená pokúsiť sa vyriešiť poruchu príjmu potravy alebo chronický stres, obmedziť intenzívne cvičenie.

Ľahšie sa to však povie, ako urobí. Tieto ženy potrebujú komplexnú starostlivosť. Existujú pacientky, u ktorých amenorea pretrváva aj po dosiahnutí normálnej hmotnosti.

Amenorea vedie k sekundárnemu nedostatku estrogénu, čo môže spôsobiť zmenšenie kostného tkaniva s rizikom zlomenín, poruchy plodnosti, atrofiu tkanív závislých na estrogéne a kardiovaskulárne riziká.

Hormóny nenahrádzame hneď, najprv sa snažíme motivovať pacientku k dosiahnutiu odporúčanej hmotnosti a cvičiť iba primerane. Pokiaľ hormonálnu liečbu nasadíme hneď, môže to pacientku utvrdiť v tom, že vlastne ani nemá problém. Pri pretrvávajúcej poruche príjmu potravy a amenoree viac ako šesť až dvanásť mesiacov je však už potrebná hormonálna substitúcia.

0
Príspevok

Spolu vám prispejeme až 1 200 eur na úkony súvisiace s asistovanou reprodukciou. Ako prvá zdravotná poisťovňa uhrádzame výkony v rámci liečby neplodnosti, ktoré ste si museli doteraz financovať z vlastných zdrojov.

Predčasné ovariálne zlyhanie (POI)

Ovárium (vaječník) je orgán, ktorý produkuje hormóny a obsahuje vajíčka. Funkcia vaječníkov nie je doživotná. Za normálnych okolností postupne vyhasína okolo 50. roku, kedy žena prestáva byť plodná a vaječníky produkujú oveľa menej estrogénov.

Menopauzálna tranzícia, alebo po slovensky jednoducho prechod, je proces, kedy postupne vyhasína funkcia vaječníkov. Menopauza je posledná menštruácia v živote ženy. To, že žena je postmenopauzálna, môžeme skonštatovať jeden rok po jej poslednej menštruácii.

Ide o dôležitú tému a udalosť v živote ženy, ktorá môže spôsobovať isté problémy, ale zároveň je to fyziologický proces. Keďže vaječníky prestávajú produkovať estrogény, žena ich má nedostatok, čo sa môže prejaviť subjektívnymi vazomotorickými symptómami. Časté sú napríklad návaly tepla a potenia, depresia, poruchy nálad, zvýšená podráždenosť.

Žena má väčšie riziko vzniku osteoporózy (pretože estrogény pomáhajú budovať kostnú hmotu), kardiovaskulárnych ochorení, ako je napr. infarkt, pretože estrogén je ochranný faktor.

Pokiaľ sa to deje okolo 50. roku života, ide o normálny proces. Avšak pokiaľ k tomu príde pred 40. rokom života ženy, ide o patologický jav nazvaný predčasná menopauza, predčasné ovariálne zlyhanie, predčasná ovariálna nedostatočnosť (premature ovarian insufficiency, POI). Môže sa to stať aj u mladej ženy, ktorá ešte nemá deti, ale plánuje ich mať.

Porucha má postupný vývoj s prechodnými stavmi a občasnými ovuláciami. Prechodné známky sa prejavia pri vyčerpaní viac ako polovice funkčných folikulov (vajíčok).

Výskyt predčasného ovariálneho zlyhania sa vyskytuje u jednej z tisíc žien mladších ako 30 rokov a u jednej zo sto žien mladších ako 40 rokov. Takže táto porucha je celkom častá.

Diagnóza sa stanovuje pomocou vyšetrenia hormónu FSH. Ten musí byť nad hranicou 40 mIU/ml a toto meranie sa musí potvrdiť aj o mesiac.

Ak sú prítomné poruchy cyklu, ktoré trvajú viac ako tri až šesť mesiacov, prípadne sa žene nedarí otehotnieť, je dôležité vyšetriť hormonálny profil. Už samotné FSH povie veľa o tzv. ovariálnej rezerve.

Príznaky POI sú totožné s príznakmi menopauzy: návaly tepla a potenia, depresia, poruchy nálad, zvýšená iritabilita, poruchy koncentrácie, suchosť vaginálnej sliznice (z toho vyplývajúca bolesť pri sexe). Mladá žena, samozrejme, nemyslí na menopauzu. A často ani jej lekári, pretože žena s príznakmi POI hľadá pomoc u iných odborníkov, ako je gynekológ.

Aké sú možné príčiny POI?

Väčšinou nenájdeme žiadnu príčinu. Ale ženy s POI by mali byť vyšetrené aj geneticky, pretože môže ísť o genetickú poruchu. Napríklad premutácia fragilného chromozómu X, mutácie rôznych génov. Ďalšou príčinou môže byť autoimunitné ochorenie, kedy imunitný systém napáda aj vlastné tkanivá (napr. autoimunitný polyglandulárny syndróm typ I alebo II).

Príčiny z dôvodu infekčného ochorenia sú zriedkavé, najčastejšie sa vyskytuje mumps. Podozrenie padá aj na environmentálne faktory. Chemoterapia a rádioterapia taktiež môžu spôsobiť POI. Mladá žena, ktorá má v pláne raz otehotnieť, si môže pred začatím protinádorovej liečby dať vajíčka zmraziť.

Ako je to s plodnosťou a materstvom?

Ak ešte žena má vajíčka, je možné ich odobrať. Pokiaľ k diagnóze dôjde až pri úplnom vyčerpaní vajíčok, žena nemôže otehotnieť, no dnešné techniky umelého oplodnenia môžu pomôcť prostredníctvom darcovského vajíčka. Najčastejšie to prebieha tak, že oocyt (vajíčko) od inej ženy sa oplodní spermiou partnera a embryo sa vloží do maternice. Takže žena prejde celým tehotenstvom aj pôrodom.

Samozrejme, nie každý chce darcovský oocyt (a teda nemať geneticky svoje dieťa), ale ženy (resp. páry) by mali mať všetky dostupné informácie, aby sa mohli rozhodovať.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Prečítajte si článok o ďalších poruchách menštruačného cyklu.

Liečba predčasného ovariálneho zlyhania

Liečba POI je iba symptomatická. Čiže zatiaľ nemáme žiaden prostriedok na to, aby sme vrátili vaječníkom funkciu. Vieme iba nahradiť hormóny, ktoré vaječníky produkujú. Je to dôležité, aby sme uchránili ženu pred menopauzálnymi symptómami a ochránili jej kosti a srdcovo-cievny systém.

Hormonálna substitúcia sa odporúča do veku normálnej menopauzy v danej populácii (čiže cca 50 rokov). Vhodné je aj pravidelne vyšetrovať hustotu kostí.

Množstvo žien s diagnózou POI, hlavne tie, ktoré chcú byť tehotné, to berú psychicky veľmi ťažko, čo je pochopiteľné. Podpora rodiny je nedostatočná, lebo málokto chápe, čo POI vlastne je. Ženy s touto diagnózou sa pritom zožierajú pocitom menejcennosti. Čo k tomu povedať? Choroba ako každá iná. Tak, ako sa nemusíme hanbiť a vyčítať si cukrovku, nemusíme to robiť ani pri POI. Dôležitá je včasná diagnóza a včasná liečba.

gynekologička-pôrodníčka Denisa Marcišová

Autorka: MUDr. Denisa Marcišová

Gynekologička/pôrodníčka. Lekárka. Žena. Človek.

“V pekle je vyhradené specialne miesto pre ženy, ktoré nepomáhajú iným ženám.” 
Madeleine Albright
Tento výrok vystihuje, prečo som si vybrala gynekológiu. Chcem svojím dielom prispieť k tomu, aby bol svet pre ženy lepším miestom.
Ako lekárka pracujem od roku 2011. Pracovala som v Bratislave ako gynekologička, ale najmä pôrodníčka. V roku 2018 som sa naučila po švýédsky a prestahovala som sa do mesta Norrköping. Tu pracujem na Ženskej klinike na gynekológii, ale keďže pôrodníctvo je láska, tak sčasti aj v pôrodnici. Keď práve nepracujem, nečítam medicínsku literatúru a nespím, tak si ťukám DuoLingo, pečiem, diskutujem o “živote, vesmíre a vôbec”, alebo nakupujem pleťovú kozmetiku.
O mojom švédskom živote píšem na instagrame @myswedish_gynlife.

MUDr. Denisa Marcišová

MUDr. Denisa Marcišová

Gynekologička/pôrodníčka. Lekárka. Žena. Človek. “V pekle je vyhradené specialne miesto pre ženy, ktoré nepomáhajú iným ženám.”  Madeleine Albright Tento výrok vystihuje, prečo som si vybrala gynekológiu. Chcem svojím dielom prispieť k tomu, aby bol svet pre ženy lepším miestom. Ako lekárka pracujem od roku 2011. Pracovala som v Bratislave ako gynekologička, ale najmä pôrodníčka. V roku 2018 som sa naučila po švýédsky a prestahovala som sa do mesta Norrköping. Tu pracujem na Ženskej klinike na gynekológii, ale keďže pôrodníctvo je láska, tak sčasti aj v pôrodnici. Keď práve nepracujem, nečítam medicínsku literatúru a nespím, tak si ťukám DuoLingo, pečiem, diskutujem o “živote, vesmíre a vôbec”, alebo nakupujem pleťovú kozmetiku. O mojom švédskom živote píšem na instagrame @myswedish_gynlife.

MUDr. Denisa Marcišová

Gynekologička/pôrodníčka. Lekárka. Žena. Človek. “V pekle je vyhradené specialne miesto pre ženy, ktoré nepomáhajú iným ženám.”  Madeleine Albright Tento výrok vystihuje, prečo som si vybrala gynekológiu. Chcem svojím dielom prispieť k tomu, aby bol svet pre ženy lepším miestom. Ako lekárka pracujem od roku 2011. Pracovala som v Bratislave ako gynekologička, ale najmä pôrodníčka. V roku 2018 som sa naučila po švýédsky a prestahovala som sa do mesta Norrköping. Tu pracujem na Ženskej klinike na gynekológii, ale keďže pôrodníctvo je láska, tak sčasti aj v pôrodnici. Keď práve nepracujem, nečítam medicínsku literatúru a nespím, tak si ťukám DuoLingo, pečiem, diskutujem o “živote, vesmíre a vôbec”, alebo nakupujem pleťovú kozmetiku. O mojom švédskom živote píšem na instagrame @myswedish_gynlife.

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.