Zdieľať

Dedičnosť rakoviny: Je rakovina dedičná? Rozhoduje genetika, alebo prevencia?

dedicnost rakoviny je rakovina dedicna

Určite ste už počuli o rodinách, kde mali celé generácie rovnaký typ rakoviny. Keď sa začne rakovina v rodine opakovať, spozornieme. Čaká podobný osud aj mňa? Mám rakovinu v génoch?

dedicnost rakoviny je rakovina dedicna

 

Určite ste už počuli o rodinách, kde mali celé generácie rovnaký typ rakoviny. Veľmi často sa v tejto súvislosti spomína napríklad rakovina hrubého čreva, u žien rakovina vaječníkov alebo prsníka. Keď sa začne rakovina v rodine opakovať, spozornieme. Čaká podobný osud aj mňa? Mám rakovinu v génoch? V prvom rade – nepanikárme. Stres ešte nikomu nepomohol. Radšej zisťujme, čo môžeme urobiť pre svoje zdravie.

 

Aké typy rakoviny sa najčastejšie dedia? 

Na čo sú dobré genetické testy? 

Ako sa chrániť, keď máme na rakovinu genetické predpoklady? 

 

Dedičnosť rakoviny – je sa čoho báť?

Ľudí veľmi často zaujíma, aká je pravdepodobnosť, že „dostanú“ rakovinu, ak ňou trpí jeden z ich rodičov alebo súrodencov. Seriózne výskumy ukazujú, že vrodená genetická mutácia vyvoláva len asi 10 – 15 % zhubných nádorov.  Navyše, aj keď sme nositeľmi rakovinových génov, neznamená to automaticky, že na rakovinu aj ochorieme.

Jednoducho, tieto gény sa nemusia prejaviť. Prečo? Do úvahy predsa musíme brať aj iné faktory. Tie vznik rakovinového ochorenia buď podporujú, alebo naopak odvracajú. Takže, ak máme zlé stravovacie návyky, sme obézni, žijeme v škodlivom prostredí, máme k zhubnej rakovine bližšie. 

Na druhej strane, opakovanie rovnakého typu rakoviny v rodine, je zdvihnutým prstom. Aj preto sa mnohí rozhodnú ísť na genetické testy, ktoré ukážu, či sú nositeľmi mutácie génov, alebo nie. Na všetky dedičné typy rakoviny však testy neexistujú. A niektoré sú veľmi drahé.

 

Faktory, ktoré podporujú vznik rakoviny:

  • prirodzené starnutie – neovplyvníme,

  • nadmerný stres – čiastočne ovplyvníme,

  • nekvalitná strava (červené mäso, spracované potraviny, prídavné látky) – ovplyvníme,

  • fajčenie – ovplyvníme, ak máme silnú vôľu,

  • alkoholizmus – ovplyvníme, ak nie sme alkoholici, 

  • nezdravé životné prostredie (hlavne chemikálie a pesticídy) – neovplyvníme, ak sa nemôžeme presťahovať.

 

Dedičnosť pri jednotlivých typoch rakoviny

Dedičnosť rakoviny sa líši podľa typu ochorenia. Ide o konkrétne génové mutácie, ktoré máme v rodine. Napríklad mutácia génu BRCA1 zvyšuje riziko rakovinu prsníka vo veku 80 rokov na 81 % a rakoviny vaječníkov na 54 %. 

Ešte agresívnejšia je mutácia génu APC, ktorá zvyšuje riziko rakoviny hrubého čreva a konečníka u mužov aj žien vo veku 80 rokov na 70 až 100 %. Mutácie génov BRCA1 a APC sú však zriedkavé (vyskytujú sa u 1 zo 300 pacientov).

No o to sú agresívnejšie – patria medzi najrýchlejšie rastúce nádory. Mutácie iných génov sú omnoho častejšie, ale majú menší vplyv na rozvoj dedičných foriem rakoviny.

Genetické testy pre zneistených

Špecializované genetické testy sú dobrou pomôckou pre všetkých, ktorým dedičnosť rakoviny naháňa strach. Genetické testy odhalia mutácie génov aj vtedy, keď sa v tele nič nebezpečné nedeje.

Takto získame prehľad, či sme viac alebo menej rizikoví. Pozitívna genetická analýza zároveň neznamená, že rakovinu máte, alebo budete mať. Lekár vám len navrhne preventívne opatrenia, a to podľa typu rakoviny.

 Napríklad, v nižšom veku vám odporučia pravidelné mamografické vyšetrenia, pri kolonoskopii odstránia polypy, alebo vám navrhnú odobratie vaječníkov či maternice.  

Aký druh rakoviny ničí Európanov najviac?

Mužov ohrozuje najmä rakovina hrubého čreva a rakovina pľúc. Na rakovinu pľúc majú muži omnoho vyššiu úmrtnosť ako ženy. Nasleduje rakovina prostaty a rakovina žalúdka. U žien je na 1. mieste opäť rakovina pľúc, i keď menej často, ako u mužov. Nasleduje rakovina prsníka, hrubého čreva a konečníka, podžalúdkovej žľazy a vaječníkov.

Test na rakovinu hrubého čreva

Od veku 50 rokov je súčasťou preventívnej prehliadky test na okultné krvácanie. Pokiaľ však vieme, že v našej rodine „vyčíňa“ rakovina hrubého čreva, alebo už máme tráviace problémy, nechajme sa vyšetriť skôr. Okrem testu na okultné krvácanie je odporúčaná aj kolonoskopia. Pri nej vám odborník ambulantne odstráni polypy, ktoré sú častým spúšťačom zhubných procesov. 

Poistenie proti rakovine

Ak viete, že máte rakovinu v rodine, zvážte možnosť špeciálneho poistenia. Union poisťovňa pre vás pripravila produkt Poistenie onkologických chorôb. Toto poistenie prináša onkologickým pacientom rôzne zdravotné i finančné výhody. Poistenci Union zdravotnej poisťovne majú na toto poistenie zľavu až 20 %.

 

Tipy na prevenciu: Ako žiť zdravo?

Žiaľ, sú prípady, keď aj zdravo žijúci človek na rakovinu ochorie. Niekedy totiž zafungujú faktory, ktoré ovplyvniť nedokážeme. V každom prípade, rakovine sa oveľa menej páči v zdravom tele. Naše tipy spájajú všetko, čo nazývame dobrými životnými návykmi:

  • jedzte vyvážene, primerane, pravidelne,
  • udržiavajte si zdravú hmotnosť,

  • nefajčite,

  • nepreháňajte to s alkoholom,

  • cvičte, hýbte sa, ale tiež relaxujte,

  • nestresujte sa zbytočne, nežeňte sa bezhlavo za úspechom,

  • neopaľujte sa hodiny na slnku,

  • absolvujte pravidelné preventívne prehliadky,

  • kontrolujte svoje telo – ženy prsníky, muži semenníky. 

 

Autor: Sabína Zavarská

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Martina Mikesková, Klinika detskej hematológie a onkológie, NÚRCH Bratislava.

Zdroje:

cancersupportcommunity.org,

www.color.com,

ec.europa.eu,

www.nn.sk,

cancerresearchuk.org.

Atoms/icons/80/grey-green/prerodiny-80

BRCAscreen test na odhalenie rakoviny prsníka alebo vaječníkov

Máte v rodine rakovinu prsníka či vaječníkov? Ako jediná zdravotná poisťovňa vám zaplatíme test, ktorý odhalí, či ste zdedili predispozície na tieto ochorenia. 

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.