Zdieľať

Darovanie krvi: Môžete ním zachrániť aj viac ľudí. Čo potrebujete vedieť?

Stať sa hrdinom neznamená, že musíte denne bojovať so zločinom. Darovaním krvi môžete zachrániť životy tým, ktorí to potrebujú, a budete tak navždy ich hrdinom. Zistite, kedy a ako môžete darovať krv.

Každý sa môže ocitnúť v situácii, že bude potrebovať cudziu krv. Stačí jeden nešťastný okamih a krv inej osoby rozhodne o našom bytí či nebytí.

Darcovstvo krvi je šľachetným činom, bez ktorého by tu mnohí už neboli. Krv potrebujú obete havárií a úrazov, ale aj pacienti, ktorí sa liečia na leukémiu, onkologické choroby či ochorenia krvných buniek.

Prečo darovať krv?

Bez preháňania – darovať krv znamená darovať život. Je úžasné, že týmto humánnym a jednoduchým spôsobom pomôžeme druhým ľuďom, a pritom nič nestratíme. Ak je človek zdravý, k náhrade krvi dôjde do pár hodín, ale hodnota krvi, ktorú poskytne, je neopísateľná. Treba viac dôvodov?

Kto môže darovať krv?

Každý potenciálny darca krvi musí spĺňať základné kritériá. Takto je zabezpečené, že sa nedostáva do obehu problematická, dokonca riziková krv. Ohrozený však nesmie byť ani samotný darca, aby mu krv nechýbala.

Čo sa zohľadňuje:

  • Vek 18 až 60 rokov – pravidelní darcovia môžu mať do 65 rokov,
  • hmotnosť nad 50 kg,
  • negatívne výsledky HIV,
  • prekonanie žltačky typu B alebo C,
  • závažné alebo chronické ochorenia.

Nie ste si istí, či môžete darovať krv? Kontaktujte najbližšie transfúziologické pracovisko.

Kde môžete darovať krv?

V prvom rade v transfúziologických zariadeniach. Dnes možno darovať krv aj pri rôznych celospoločenských príležitostiach, napríklad v obchodných centrách, na kultúrnych podujatiach, a podobne. Aj nemocnice pravidelne zverejňujú výzvy, ak im určitý typ krvi chýba.

Ako často môžete darovať krv?

Muži môžu darovať krv každé 3 mesiace. Ženy každé 4 mesiace, ale nemali by to robiť počas menštruácie, tesne pred ňou a tesne po nej, keď aj ony majú menej krvi.

Darcom krvi sa nemôžete stať, ak:

  • užívate alebo ste užívali drogy (do žily alebo do svalu),
  • poskytujete alebo prijímate platené sexuálne služby,
  • máte homosexuálny intímny vzťah,
  • vediete promiskuitný život (časté striedanie partnerov),
  • užívate anabolické steroidy, nepredpísané lekárom,
  • liečite sa na poruchu zrážania krvi krvnými preparátmi.

Ako prebieha darovanie krvi: Na čo sa pripraviť?

Pite dostatok tekutín

Darovanie krvi je niečo úplne iné ako bežný odber krvi u lekára. Množstvo odobranej krvi je podstatne vyššie – predstavuje 450 mililitrov.

Už pred darovaním sa treba na úkon dobre pripraviť. Deň pred darcovstvom vypite aspoň 2 litre, ráno ešte aspoň pol litra vody, minerálky, alebo ovocného čaju.

Pred darovaním nehladujte

Na bežný odber sa zvyčajne chodí nalačno, ale pred darovaním krvi určite raňajkujte! Predídete tým nevoľnosti po odbere. Vhodné sú ľahké sacharidové potraviny, hlavne: 

  • ovocie, zelenina,
  • sucháre,
  • lekvár,
  • med,
  • netukové pečivo.

Večer ani ráno pred odberom nejedzte syry, maslo, smotanu, mäsové jedlá, údeniny a ďalšie potraviny s vysokým obsahom tuku. Minimalizujte tiež psychický a fyzický stres. Hoci ste zdraví, nevyspatosť v spojení s darovaním krvi zvyšuje riziko závratov a pádov. 

Deň pred darovaním krvi nepite alkohol a aspoň 6 hodín pred odberom nefajčite.

Registrácia a dotazník

Po príchode na transfúziologické oddelenie sa najskôr zaregistrujete. Potrebujete občiansky preukaz, kartu poistenca, kartu darcu krvi (ak ste už boli darovať krv). Vyplníte dotazníku darcu krvi, plazmy a krvných buniek, ktorý sa týka vašej životosprávy, zdravia, rizikových faktorov, či ochorení.

Potvrdenie o dobrovoľnom a bezpríspevkovom darovaní krvi a krvných zložiek v rámci slovenských  transfúziologických zariadení nesmie byť staršie ako 3 mesiace. Takisto preukaz darcu krvi, so záznamom o darovaní, nesmie byť starší ako 3 mesiace.

Pokiaľ niečomu nerozumiete, pýtajte sa hneď na mieste. Zdravotníci vám radi odpovedia alebo vás upokoja, ak máte obavy.

Odber krvi

Darovanie krvi prebieha na lôžku. Samotný odber netrvá dlhšie ako 15 minút, často aj menej. Zostaňte pokojní, premýšľajte o príjemných veciach.

Po odbere test

Každý vak darovanej krvi je testovaný. Laboratórium určí krvnú skupinu a Rh faktor, aj prípadné protilátky proti červeným krvinkám. Zisťujú sa infekčné ochorenia ako žltačka, syfilis alebo HIV.

Nemýľte si darovanie krvi s testom na pohlavne prenosné ochorenia. Ak máte podozrenie na takúto infekciu, navštívte praktického lekára alebo odborníka, nie transfúziologické zariadenie.

Spracovanie krvi

Keď v laboratóriu potvrdia nezávadnosť krvi, rozdelia ju na zložky: červené krvinky, plazmu, krvné doštičky. Je skvelé, že jedna krv môže zachrániť viacerých ľudí.

Červené krvinky prenášajú kyslík do celého tela. Plazma zabezpečuje prenos živín, potrebujú ju tiež pacienti s poruchami zrážania krvi.

Krvné doštičky zastavujú krvácanie. Potrebujú ich ľudia s nádorovými ochoreniami a po transplantáciách. Ak je však krvných doštičiek priveľa, môžu upchať cievy.

Union zdravotná poisťovňa podporuje darcov: Čo môžete získať?

Každý darca môže byť hrdý na svoje rozhodnutie, na ten skvelý pocit, že jeho krv pomôže iným ľuďom, ktorí by bez nej možno aj zomreli. Zdravotná poisťovňa Union si takýchto poistencov váži, aj ich priamo oceňuje. Všetci darcovia krvi majú špeciálne výhody, predovšetkým balíček s vitamínovými doplnkami. Pravidelní darcovia získajú balíček raz za 3 mesiace.

Kedy máte nárok na balíček?

Stačí, ak osobne prinesiete potvrdenie o tom, že ste v predchádzajúcom štvrťroku darovali krv. Potvrdenie môžete zaslať aj elektronicky na adresu darca.krvi@union.sk.
Viac o tom, ako postupovať pri vyžiadaní balíčka, sa dozviete tu: https://www.union.sk/balicek-pre-darcu-krvi.


 

Užitočné informácie o prevencii sme pre vás pripravili v spolupráci s OZ Slovenský pacient. Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, člen výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.