Zdieľať

Ďalší ročník Union súťaže Zdravá firma roka: Zamestnávatelia sa čoraz viac starajú o prevenciu a duševné zdravie zamestnancov

Union Zdravá firma roka 2022
Union zdravotná poisťovňa organizuje už trinásť rokov súťaž Zdravá firma roka, ktorej cieľom je motivovať spoločnosti v podpore zdravia svojich zamestnancov a zamestnankýň.
Union Zdravá firma roka 2022

Prevencia chorôb zo zamestnania, proaktívny prístup k správnej výžive či povedomie o psychohygiene. Tieto parametre dnes charakterizujú trendy v mnohých moderných úspešných spoločnostiach, keďže atraktívnosť zamestnávateľa sa vníma aj cez jeho holistický prístup k zdraviu zamestnancov.

„Od roku 2010 sa do našej prestížnej súťaže zapojilo viac ako šesťsto spoločností. Je skvelé pozorovať, že trend starostlivosti o zdravie narastá na dôležitosti,“ hovorí Pavol Chovan z projektu Zdravá firma roka. „Do 13. ročníka sa zapojilo päťdesiat firiem v kategóriách nevýrobné firmy, výrobné firmy a malé firmy. Súťaž má päť parametrov, ktoré pozorne hodnotí naša odborná komisia – prevencia, starostlivosť o duševné zdravie, výživa, šport a ergonómia.“

Projekt Union zdravotnej poisťovne sa teší z výrazného posunu vnímania priority prevencie. Množstvo firiem ponúka viacero platených preventívnych prehliadok nad rámec, očné či kožné vyšetrenia na pracovisku, ale aj finančné príspevky na prevenciu zdravia a špecifické prehliadky, či celoročné zdravotné príspevky, ako aj príspevky na domáce kancelárie.

Finančné príspevky nad rámec bývajú poskytované aj pri narodení dieťaťa a na športové akcie rôzneho druhu. V súčasnej náročnej dobe vnímajú zamestnávatelia ako veľký prínos zabezpečovanie psychologickej intervencie, či už formou telefonického kontaktu pre zamestnancov a ich rodinných príslušníkov alebo formou prednášok a osvety.

Štatistiky 13. ročníka súťaže potvrdzujú, že medzi najčastejšie „zdravé“ aktivity firiem patrí organizovanie firemných raňajok či zdravého stravovania (obedy, ovocie, zdravé šťavy na pracovisku).

V oblasti športu sú populárne rôzne spoločné aktivity aj s rodinnými príslušníkmi, tímové turnaje, cvičenie jogy, kruhové tréningy, bežecké komunity, alebo iné športové podujatia či hradenie vstupov na športoviská, prípadne na masáže.

Ergonómia je veľmi dôležitá nielen pre výrobné spoločnosti, kde sa zamestnávatelia snažia odbremeniť zamestnancov pri náročnej práci rôznymi mechanizmami. Firmy dbajú na nákup ale aj zapožičanie ergonomických pomôcok, nákup nastaviteľných stolov, v obľube sú nastaviteľné monitory, nastaviteľné stoličky, špeciálne myšky či podpora pod fit lopty.

„Pre zamestnávateľa je dôležité načúvať potrebám zamestnancov, rozprávať sa s nimi, vnímať ich potreby. Je fajn, že v rámci našej súťaže Zdravá firma roka si spoločnosti môžu vymieňať skúsenosti a navzájom sa aj inšpirovať,“ dodáva za Union Pavol Chovan.

Slávnostné odovzdávanie cien 13. ročníka súťaže Zdravá firma roka sa uskutočnilo 16. februára 2023 v bratislavskom hoteli Gate one.

Nový ročník súťaže bude spustený opäť v máji, záujemcovia sa môžu prihlásiť na webstránke súťaže, kde nájdu všetky dôležité informácie aj inšpiratívne tipy pre zdravé firmy.

Výhercovia 13. ročníka súťaže Zdravá firma roka sú:

Nevýrobné firmy
1. IBM International Services Centre s.r.o.
2. Dell s.r.o.
3. Takeda Pharmaceuticals Slovakia s.r.o.

Výrobne firmy
1. KIA Motors Slovakia s.r.o.
2. SYRÁREŇ BEL SLOVENSKO a.s.
3. Miba Steeltec s.r.o.

Kategória malé firmy (do 50 zamestnancov)
1. Aon Central and Eastern Europe, organizačná zložka
2. STAFFINO s. r. o.
3. Aston ITM, spol. s r.o.

Martina Harsanyiova

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.