Zdieľať

Čo všetko si ochránite poistením nehnuteľnosti?

ako na poistenie nehnuteľnosti
Poistenie nehnuteľnosti ochráni váš byt či dom v prípade rôznych udalostí. Prečo by ste si ho mali uzatvoriť aj keď nekupujete novú nehnuteľnosť?
ako na poistenie nehnuteľnosti
V článku si prečítate:

Prečo si treba nehnuteľnosť poistiť?

Poistenie nehnuteľnosti znamená pre väčšinu vlastníkov a vlastníčok ochranu celoživotných úspor, ktoré na stavbu domu alebo kúpu bytu použijú. Ochrana vlastných úspor je zároveň odpoveďou na častú otázku vlastníkov nehnuteľností: Prečo by som si mal/-a dom či byt poistiť?

Nikto nechce prísť o nadobudnuté financie, ktoré zhmotnil kúpou nehnuteľnosti, nečakanými prírodnými katastrofami alebo vandalizmom.

Zabezpečiť si vlastné bývanie je pre mnohých ľudí nemožné bez hypotekárneho úveru. Či už ním financujete stavbu rodinného domu alebo kúpu bytu, banka, ktorá úver poskytuje, bude od vás požadovať uzatvorenie poistenia nehnuteľnosti, ktorou ručíte. Pri financovaní nehnuteľnosti hypotékou je teda poistenie domu alebo bytu povinné.

Atoms/icons/80/grey-red/poistenie_majetku-80

Naše poistenie nehnuteľnosti a domácnosti je jednoduché a zrozumiteľné

Vyskladajte si ho podľa svojich potrieb online za pár minút. Zľava 20 % na online Poistenie domácnosti plus zľava 5 % pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Čo kryje poistenie nehnuteľnosti?

Veľa ľudí žije v mylnej predstave, že poistením nehnuteľnosti si poistia dom alebo byt ako celok. Teda so všetkým, čo do nehnuteľnosti patrí, vrátane vybavenia. V skutočnosti sa poistenie nehnuteľného majetku delí do dvoch kategórií: poistenie nehnuteľnosti a poistenie domácnosti.

Poistenie nehnuteľnosti je poistenie obytného priestoru/budovy. Môžeme si ho predstaviť ako poistenie stavby ako takej – rodinného domu bez vnútorného zariadenia alebo holobytu. Do tejto kategórie patria:

Poistenie domácnosti zahŕňa zase vybavenie domu alebo bytu. Ide o všetok hnuteľným majetok ako je nábytok, spotrebiče, ale aj umelecké diela a šperky.

Aké nepríjemné je asi prekvapenie, ak vám túto skutočnosť oznámi pracovník či pracovníčka poisťovne až pri nahlasovaní škodovej udalosti? Pred podpisom akejkoľvek poistnej zmluvy sa dopredu dobre informujte, čo konkrétne máte poistené a aké sú podmienky plnenia.

Poistenie nehnuteľnosti nie je len pre novostavby

Je prirodzené, že nad uzatvorením poistenia uvažujete najmä pri kúpe alebo stavbe novej nehnuteľnosti. Nad novou poistkou by však mali uvažovať aj vlastníci starších bytov a domov. Ceny bytov a domov rokmi rastú a môže sa stať, že vaša nehnuteľnosť bude podpoistená.

To znamená, že bude poistená na nižšiu sumu, než aká je jej skutočná hodnota. Pri poistnom plnení by ste teda dostali sumu, ktorá by kryla hodnotu vášho majetku pred tridsiatimi rokmi, ale nie dnes.

Poistiť si môžete novú a časovú hodnotu stavby. Ak si poistíte nehnuteľnosť na novú hodnotu, pri plnení vám bude vyplatená suma na kúpu alebo opravu novej veci. Pozor však na nehnuteľnosti staršie ako 40 rokov. Viaceré poisťovne krátia starším nehnuteľnostiam poistné plnenie o amortizáciu, čo môže predstavovať aj 1,5 percenta ročne.

Poistenie bytu alebo domu na časovú hodnotu ráta s opotrebením majetku a tak časom klesá potencionálne poistné plnenie v prípade škodovej udalosti. Poistné podmienky si stanovuje každá poisťovňa individuálne.

Poistenie nehnuteľnosti teda znamená poistenie stavby alebo budovy ako obytného priestoru a nezahŕňa vybavenie domácnosti. Poistenie nehnuteľnosti je povinné pri hypotekárnom úvere, ale zaoberať by sa ním mali aj vlastníci starších nehnuteľností, aby sa vyhli podpoisteniu majetku. Pred uzatvorením zmluvy si nechajte podmienky podrobne vysvetliť obchodným zástupcom poisťovne a pozorne si prečítajte podmienky plnenia.

Článok bol aktualizovaný a upravovaný. Prvýkrát bol publikovaný 1. mája 2020.

Martina Harsanyiova

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.