Zdieľať

Čo všetko si ochránite poistením nehnuteľnosti?

Poistenie nehnuteľnosti znamená pre väčšinu vlastníkov ochranu celoživotných úspor, ktoré na stavbu domu alebo kúpu bytu použijú. Ochrana vlastných úspor je zároveň odpoveďou na častú otázku vlastníkov nehnuteľností:“Prečo by som si mal dom či byt poistiť?”

 

Poistenie nehnuteľnosti znamená pre väčšinu vlastníkov ochranu celoživotných úspor, ktoré na stavbu domu alebo kúpu bytu použijú. Ochrana vlastných úspor je zároveň odpoveďou na častú otázku vlastníkov nehnuteľností:“Prečo by som si mal dom či byt poistiť?”

Nikto nechce prísť o nadobudnuté financie, ktoré zhmotnil kúpou nehnuteľnosti, nečakanými prírodnými katastrofami či vandalizmom.

Zabezpečiť si vlastné bývanie je pre mnohých ľudí nemožné bez hypotekárneho úveru. Či už ním financujete stavbu rodinného domu alebo kúpu bytu, banka, ktorá úver poskytuje, bude od vás požadovať uzatvorenie poistenia nehnuteľnosti, ktorou ručíte. Pri financovaní nehnuteľnosti hypotékou je teda poistenie domu alebo bytu povinné.

Čo znamená poistenie nehnuteľnosti?

Veľa ľudí žije v mylnej predstave, že poistením nehnuteľnosti si poistia dom alebo byt ako celok. Teda so všetkým, čo do nehnuteľnosti patrí, vrátane vybavenia. V skutočnosti sa poistenie nehnuteľného majetku delí do dvoch kategórií:

Poistenie nehnuteľnosti ako obytného priestoru / budovy. Poistenie nehnuteľnosti si môžeme predstaviť ako poistenie stavby ako takej – rodinného domu bez vnútorného zariadenia alebo holobytu. Do tejto kategórie patria:

  • bytové domy

  • byty vo vlastníctve

  • obývané rodinné domy

  • rekreačné zariadenia

  • hospodárske budovy

  • garáže, záhradné chatky, ale aj vonkajšie príslušenstvo stavieb ako sú ploty, studne, bazény, altánky a podobne.

Poistenie domácnosti, ktoré zahŕňa vybavenie domu alebo bytu. Ide o všetok hnuteľným majetok ako je nábytok, spotrebiče, ale aj umelecké diela a šperky.

Aké nepríjemné je asi prekvapenie, ak vám túto skutočnosť oznámi pracovník poisťovne až pri nahlasovaní škodovej udalosti? Pred podpisom akejkoľvek poistnej zmluvy sa dopredu dobre informujte, čo konkrétne máte poistené a aké sú podmienky plnenia.

Poistenie nehnuteľnosti nie je len pre novostavby

Je prirodzené, že nad uzatvorením poistenia uvažujeme najmä pri kúpe alebo stavbe novej nehnuteľnosti. Nad novou poistkou by však mali uvažovať aj vlastníci starších bytov a domov. Ceny bytov a domov rokmi rastú a môže sa stať, že vaša nehnuteľnosť bude podpoistená.

To znamená, že bude poistená na nižšiu sumu než aká je jej skutočná hodnota. Pri poistnom plnení by ste teda dostali sumu, ktorá by kryla hodnotu vášho majetku pred tridsiatimi rokmi, ale nie dnes.

Poistiť si môžete novú a časovú hodnotu stavby. Ak si poistíte nehnuteľnosť na novú hodnotu, pri plnení vám bude vyplatená suma na kúpu alebo opravu novej veci. Pozor však na nehnuteľnosti staršie ako 40 rokov. Viaceré poisťovne krátia starším nehnuteľnostiam poistné plnenie o amortizáciu, čo môže predstavovať aj 1,5% ročne.

Poistenie bytu alebo domu na časovú hodnotu ráta s opotrebením majetku a tak časom klesá potencionálne poistné plnenie v prípade škodovej udalosti. Poistné podmienky si stanovuje každá poisťovňa individuálne.

Poistenie nehnuteľnosti teda znamená poistenie stavby alebo budovy ako obytného priestoru a nezahŕňa vybavenie domácnosti. Poistenie nehnuteľnosti je povinné pri hypotekárnom úvere, ale zaoberať by sa ním mali aj vlastníci starších nehnuteľností, aby sa vyhli podpoisteniu majetku. Pred uzatvorením zmluvy si nechajte podmienky podrobne vysvetliť obchodným zástupcom poisťovne a pozorne si prečítajte podmienky plnenia.

Union Poisťovňa

Pomohla ti táto odpoveď?