Zdieľať

Čo všetko patrí do povinnej výbavy každého turistu?

Predajní s outdoorovým oblečením je čoraz viac. Ak patríte medzi príležitostných turistov, je úplne prirodzené, že nemáte prehľad v pestrej ponuke oblečenia a doplnkov z rozličných materiálov. Veríme, že vám nasledujúce riadky pomôžu zorientovať sa v tejto „problematike“.

Na turistických potulkách máte možnosť pravidelne stretnúť pomerne veľké množstvo ľudí, hopkajúcich po skalnatom teréne v plátenkách. Prípadne sú odetí v oblečení, ktoré je často z turistického hľadiska absolútne nepraktické a niekedy priam nebezpečné.

Bez kvalitnej obuvi na hory nelez…

…povie vám každý skúsený turista, ktorý si už v horských podmienkach čo-to preskákal. Práve investícia do kvalitnej turistickej obuvi nie je vôbec márna. Odrazí sa na vašom pohodlí a takisto aj na životnosti samotného produktu. Pri výbere odporúčame neorientovať sa len na jedinú značku, ktorú vám niekto odporučil. Treba vyskúšať viacero značiek a modelov, keďže topánky rôznych výrobcov majú rôzne strihy a sú určené pre rozličné typy chodidiel.

Pri samotnom skúšaní dbajte na to, aby vám topánka na nohe sedela správne. Vyskúšajte si chôdzu po rovine, v ideálnom prípade aj chôdzu po schodoch či po šikmej ploche. Ak sa chystáte zdolávať ľahšie terény, je pre vás vhodná ľahká treková obuv.

V prípade náročnejších podmienok je vhodnejšia obuv, ktorá je spevnená. Pre chôdzu v snehu, v mokrom a chladnom prostredí je dôležitý hrubý vzor podrážky a tuhá podošva s pevným zvrškom. O nepremokavosti a dobrej tepelnej izolácii ani nehovoriac. Bez týchto kvalít by sa vaša radosť z turistiky rýchlo zmenila na utrpenie.

Správny batoh je základ

Prvým pravidlom pri správnom výbere jedného z najdôležitejších kusov vašej výbavy je určiť si, na aký účel a do akého terénu sa s ním chystáte vydať. Napríklad menšie batohy s objemom do 30 l sú vhodné na jednodňové výlety, či už turistického, alebo cyklistického charakteru. Zároveň vás nútia dôkladnejšie prehodnotiť, čo na horách naozaj potrebujete, keďže nie je miesto na zbytočnosti.

Batohy strednej veľkosti s objemom 30 až 50 l sú vhodnejšie na viacdňové pobyty na horách. 

Čo by mal obsahovať kvalitný turistický batoh:

  • Dobre prepracovaný chrbtový systém – aj v tomto prípade platí, že je lepšie si na vlastnej koži vyskúšať viacero typov pre porovnanie. Ideálny je pevný, ale zároveň vzdušný chrbát s možnosťou nastavenia chrbtového systému podľa vlastných potrieb.

  • Možnosť pripevnenia stanu či karimatky z vonkajšej strany – slúžia na to kompresné pásky, ktoré sa dajú zároveň využiť i na zmenšenie objemu batohu v prípade, že v ňom máte málo vecí.

  • Primeraná hmotnosť samotného batohu – rozhodne to oceníte pri viacdenných túrach.

  • Bedrový pás – mal by byť súčasťou najmä stredne veľkých a veľkých batohov. Pomáha totiž rozložiť ich váhu na ramená a bedrá.

  • Kvalitný materiál – mal by byť pevný, odolný voči vonkajším vplyvom, ako je vlhkosť a možnosť oderu. Zároveň by však mal byť čo najľahší.

0 %
Zľava
Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Čo na seba?

Pri kúpe oblečenia na turistiku takisto zohráva úlohu konkrétny typ činnosti, pri akej ho chcete využívať. Či už to však budú kratšie nenáročné výlety, lezenie, alebo náročnejšia turistika, všade zohráva veľkú úlohu jeden dôležitý faktor – nevyspytateľné horské počasie. 

Vrstviť, vrstviť, vrstviť

Keďže dobre vieme, že počasie na horách sa vie zmeniť doslova z minúty na minútu, vrstvenie je ideálny spôsob, ako tieto výkyvy zvládnuť. Ak vám je teplo, jednu vrstvu zhodíte. Ak je, naopak, chladno, tak jednu pridáte. Aké jednoduché!

Poďme si povedať bližšie, čo by jednotlivé vrstvy mali obsahovať:

  • Prvá vrstva – tvorí ju spodná bielizeň a ponožky. Má za úlohu sať pot a vlhkosť a zároveň zabezpečiť pocit sucha. Spodná bielizeň by mala byť pohodlná a priliehavá, no zároveň nie príliš tesná, aby vás neobmedzovala v pohybe.

  • Druhá vrstva – do tejto skupiny patria rôzne tričká, košele, mikiny alebo ľahšie bundy a nohavice. Materiály by mali byť ľahké, odolné voči vlhkosti, no zároveň priedušné a rýchloschnúce.

  • Tretia vrstva – táto vrstva má za úlohu tepelne izolovať. Patrí do nej najmä oblečenie z materiálu fleece, ktorý je ľahký, bez problémov odvádza vlhkosť a zároveň výborne tepelne izoluje a schne. Jeho hlavnou úlohou je udržanie telesného tepla.

  • Štvrtá vrstva – zabezpečuje ochranu pred vetrom. Keďže ju obliekame na predchádzajúce tri vrstvy, mala by byť voľná. Táto vrstva má za úlohu zabrániť preniknutiu vetra, no zároveň by mala odvádzať od tela pot a paru.

  • Piata vrstva – chráni vás pred premoknutím, no i tak by mala prepúšťať vami vyprodukovanú vlhkosť.

Výber je bohatý a je len na vás, aby ste výber kvalitnej výbavy na hory nepodcenili. Ide nielen o vaše pohodlie, ale aj bezpečnosť.

Prečo sa poistiť

Pri horských výletoch treba zakaždým myslieť aj na zadné vrátka. Horský terén vie byť často zradný, čo vám určite potvrdia aj skúsenejší turisti. V prípade úrazu na horách je často potrebný zásah Horskej záchrannej služby, ktorý teda rozhodne nie je lacný špás. V priemere vás môže vyjsť na 350 eur, no v prípade, že sa do zásahu musí zapojiť vrtuľník, sa jeho cena vie vyšplhať až na 4500 eur. To už teda vôbec neznie príjemne.

No pritom je to také jednoduché. Union poisťovňa vám ponúka Poistenie do hôr a na Slovensko, ktoré zahŕňa aj náklady na zásah Horskej záchrannej služby. Môžete ho uzavrieť za veľmi výhodnú sumu na konkrétny počet dní, ale aj na celý rok. Vybavíte ho telefonicky, cez SMS, alebo cez našu aplikáciu.

Prajeme vám príjemne strávené chvíle na horách bez akýchkoľvek úrazov. 🙂

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.