Zdieľať

Čo potrebujete vedieť o detskej štikútke?

štikútka u najmenších detí

Spočiatku je to roztomilé, neskôr trošku otravné. Štikútaniu sa dokonca nevyhne ani bábätko v brušku.

štikútka u najmenších detí
V článku si prečítate:

Štikútku majú „na svedomí“ mimovoľné kontrakcie bránice, teda svalu, ktorý tvorí hranicu medzi hrudnou a brušnou dutinou. Zohráva dôležitú úlohu pri dýchaní. V dôsledku mimovoľnej kontrakcie bránice sa hlasivky na krátky čas uzavrú, čo spôsobuje typický zvuk, ktorý dôverne pozná každý z nás. Presný spúšťací mechanizmus čkania nie je doposiaľ známy. Viacerí odborníci si všimli, že štikútka sa častejšie vyskytuje u dojčiat než u dospelých.

Najčastejšie príčiny

K štikútke bábätiek najčastejšie dochádza počas kŕmenia, kedy dieťatko je príliš rýchlo, alebo príliš veľa. Maličký žalúdok sa naplní rýchlejšie, začína tlačiť na bránicu, čoho dôsledkom je štikútanie. Pri kŕmení môže dieťatko občas nasať do seba vzduch, pričom na vzniku štikútky sa môže podpísať aj reflux. Pokiaľ vidíte, že bábätko trápi štikútka akosi pričasto, môžete mu nasadiť probiotiká. Pomôžu lepšiemu tráveniu, čo rozhodne nie je na škodu.

Začína to v brušku

Prvú štikútku bábätka môžete zaregistrovať už v tehotenstve na sonografickom vyšetrení. Jedna z teórií naznačuje, že je to jeden zo spôsobov, ktorým si bábätko v brušku cvičí svaly a vďaka tomu je lepšie pripravené na samostatné dýchanie. Štikútka u novonarodeného bábätka vás možno tiež prekvapí, pre bábätko však nepredstavuje žiadne riziko. Štúdia z roku 2019 dokonca naznačila možný pozitívny vplyv štikútania na vývoj mozgu.

Rýchla pomoc pri štikútke

Pohľad na poskakujúci hrudník bábätka nie je veľmi príjemný. Ukážeme vám niekoľko tipov, ktoré pomôžu zastaviť štikútku:

Pri štikútaní sa dospelým ľuďom odporúča vypiť pohár vody, zadržať dych a počítať do desať, fúkať do papierového vrecúška či ďalšie viac či menej fungujúce ľudové recepty. Pri bábätku by tieto „babské rady“ narobili viac škody než úžitku. Pokiaľ vidíte, že bábätku štikútanie nevadí, nemusíte štikútke venovať pozornosť. Pre bábätko nie je nebezpečná. Ako sa objaví, tak aj zmizne.

Niektorí odborníci pri štikútke odporúčajú používanie cumlíka. Predpokladajú, že satie cumlíka pomôže zmierniť kontrakcie bránice. O používaní cumlíka sa však vedú rôzne diskusie, viac sa o jeho používaní dozviete v našom článku.

Zdroje:

KAHRILAS, P.J. and SHI, G. (1997). Why do we hiccup? Gut, 41(5), pp.712–713.Smith, J. (2018). Why Does My Baby Get Hiccups? And How Do I Get Rid Of Them? [online] [cit. 2021-11-23]. Dostupné z: checkupnewsroom.com

WebMD (2016). What Causes Hiccups? [online] WebMD. [online] [cit. 2021-11-23]. Dostupné z: webmd.com

WELLS, D. (2020). Do Hiccups Need to Be Cured in Babies? [online] Healthline. [online] [cit. 2021-11-23]. Dostupné z: healthline.com

WHITEHEAD, K., JONES, L., LAUDIANO-DRAY, M.P., MEEK, J. AND FABRIZI, L. (2019). Event-related potentials following contraction of respiratory muscles in pre-term and full-term infants. Clinical Neurophysiology, [online] 130 (12), pp.2216–2221. [online] WebMD. [online] [cit. 2021-11-23]. Dostupné z: sciencedirect.com

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.