Zdieľať

Chráňte sa! Sezóna kliešťov je opäť tu

Jarné oteplenie odštartovalo nebezpečnú kliešťovú sezónu. Výskyt nebezpečného zápalu mozgu, ktorý kliešte spôsobujú, stúpol minulý rok až o 80 %. Chrániť sa pritom môžete viacerými spôsobmi: vhodným oblečením, ošetrením šatstva po návrate z prírody, ale tiež očkovaním. Union zdravotná poisťovňa prepláca svojim poistencom polovicu každej z troch dávok tohto očkovania. Prečítajte si niekoľko praktických rád, ako čeliť kliešťom.

 

Jar nám zaklopala na dvere a s ňou aj sezóna kliešťov! Tieto parazity sú veľmi nepríjemné a nesú so sebou riziko prenosu vírusov, ktoré spôsobujú vážne ochorenia. Tým najčastejším je kliešťová encefalitída – akútne ochorenie postihujúce centrálny nervový systém. Podľa štatistík Úradu verejného zdravotníctva sa vírusom tejto choroby minulý rok nakazilo o 80 percent viac ľudí ako je dlhodobý priemer. Proti nej už ale našťastie existuje očkovanie, čiastočne hradené aj Union zdravotnou poisťovňou (preplácame polovicu každej z troch dávok). Pri zrýchlenej aplikácii všetkých 3 očkovacích dávok sa tak stíhate ochrániť ešte pred letom!

 

Ak sa na vás predsa len kliešť nalepí, tu je pár rád, ako ho zneškodniť:

  • Tenkou pinzetou chyťte kliešťa čo najbližšie k jeho hlavičke.
  • Nevyťahujte kliešťa okolo jeho brucha. Ak ho chytíte za brucho a potiahnete smerom von z pokožky, stlačením jeho brucha sa dostane infikovaná tekutina z parazita do vášho tela.
  • Napriek častým mýtom, nie je pravda, že kliešťa treba vytáčať: Mohlo by sa totiž stať, že sa zlomí a jeho hlavička vám ostane v pokožke. Radšej ho ťahajte miernym kývaním zo strany na stranu a vyťahujte rovno.
  • Dôležité je urobiť celú vec rýchlo, ale nie zbrklo!
  • Ak vám vo vnútri ostane hlavička, vyhľadajte lekára.
  • Po vytiahnutí miesto dezinfikujte, prípadne použite aj antibiotickú masť.
  • Ak kliešť po vytiahnutí ešte žije (čo je pri správnom postupe dosť pravdepodobné), nepučte ho medzi prstami. Ak sa vám to (nechtiac) stane, vydezinfikujte si ruky. V prípade, že je kliešť infikovaný, sú jeho telesné tekutiny hrozbou aj po jeho smrti.

Pozrite si tiež ďalšie výhody pre našich poistencov.

Union Poisťovňa

Pomohla ti táto odpoveď?