Zdieľať

Chráňte sa! Sezóna kliešťov je opäť tu

Jarné oteplenie odštartovalo nebezpečnú kliešťovú sezónu. Výskyt nebezpečného zápalu mozgu, ktorý kliešte spôsobujú, stúpol minulý rok až o 80 %. Chrániť sa pritom môžete viacerými spôsobmi: vhodným oblečením, ošetrením šatstva po návrate z prírody, ale tiež očkovaním. Union zdravotná poisťovňa prepláca svojim poistencom polovicu každej z troch dávok tohto očkovania. Prečítajte si niekoľko praktických rád, ako čeliť kliešťom.

 

Jar nám zaklopala na dvere a s ňou aj sezóna kliešťov! Tieto parazity sú veľmi nepríjemné a nesú so sebou riziko prenosu vírusov, ktoré spôsobujú vážne ochorenia. Tým najčastejším je kliešťová encefalitída – akútne ochorenie postihujúce centrálny nervový systém. Podľa štatistík Úradu verejného zdravotníctva sa vírusom tejto choroby minulý rok nakazilo o 80 percent viac ľudí ako je dlhodobý priemer. Proti nej už ale našťastie existuje očkovanie, čiastočne hradené aj Union zdravotnou poisťovňou (preplácame polovicu každej z troch dávok). Pri zrýchlenej aplikácii všetkých 3 očkovacích dávok sa tak stíhate ochrániť ešte pred letom!

 

Ak sa na vás predsa len kliešť nalepí, tu je pár rád, ako ho zneškodniť:

  • Tenkou pinzetou chyťte kliešťa čo najbližšie k jeho hlavičke.
  • Nevyťahujte kliešťa okolo jeho brucha. Ak ho chytíte za brucho a potiahnete smerom von z pokožky, stlačením jeho brucha sa dostane infikovaná tekutina z parazita do vášho tela.
  • Napriek častým mýtom, nie je pravda, že kliešťa treba vytáčať: Mohlo by sa totiž stať, že sa zlomí a jeho hlavička vám ostane v pokožke. Radšej ho ťahajte miernym kývaním zo strany na stranu a vyťahujte rovno.
  • Dôležité je urobiť celú vec rýchlo, ale nie zbrklo!
  • Ak vám vo vnútri ostane hlavička, vyhľadajte lekára.
  • Po vytiahnutí miesto dezinfikujte, prípadne použite aj antibiotickú masť.
  • Ak kliešť po vytiahnutí ešte žije (čo je pri správnom postupe dosť pravdepodobné), nepučte ho medzi prstami. Ak sa vám to (nechtiac) stane, vydezinfikujte si ruky. V prípade, že je kliešť infikovaný, sú jeho telesné tekutiny hrozbou aj po jeho smrti.

Pozrite si tiež ďalšie výhody pre našich poistencov.

Union Poisťovňa

Share on facebook
Share on twitter

Pomohla ti táto odpoveď?

Poskytovateľom tejto služby je Union poisťovňa, a. s., ktorá vykonáva svoju činnosť v rozsahu určenom zákonom č. 39/2015 Z.z. o poisťovníctve v platnom znení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Poskytovateľom tejto služby je Union zdravotná poisťovňa, a. s., ktorá vykonáva svoju činnosť v rozsahu určenom zákonom č. 581/2004 Z.z. o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou v platnom znení a
o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Hodnota vášho bývania medziročne stúpla o 18 %.
A čo vaša poistka?

Ak je poistná suma nižšia ako hodnota majetku, v prípade škodovej udalosti sa môže stať, že vyplatená poistná suma vám nebude stačiť na úplnú obnovu poistenej veci. 

Zistite, koľko by vás stálo poistenie nehnuteľnosti pri jej aktuálnej hodnote.