Zdieľať

Bolesť ucha: Čo sa za ňou skrýva? Kedy ísť k lekárovi?

Bolest-ucha-a
Bolesti uší zvyknú trápiť hlavne malé deti. Vtedy ide najskôr o infekciu, ktorá súvisia so zápalom dutín alebo dýchacích ciest. Aj v dospelosti nás bolievajú uši, no väčšinou to nie je kvôli infekcií. Povedzme si úprimne – v dospelosti škodíme ušiam najviac my sami. Pri boľavom uchu sa potom pýtame – je to len prievan, hnisavý zápal, či dôsledok sobotnej diskotéky? V každom prípade, nikto z nás nechce trvalo stratiť sluch.
Bolest-ucha-a

Z čoho sa skladá ucho? Ako to urobí, že počujeme?

Ak chceme porozumieť bolestiam a ochoreniam uší, musíme vedieť, z čoho sa ucho skladá. Ucho tvoria 3 hlavné časti – vonkajšia, stredná a vnútorná. Všetky časti spolu zabezpečujú, že počujeme. A ako to celé funguje? 

Vonkajšie ucho zachytí zvukové vlny. Tie prejdú do stredného ucha a rozvibrujú ušný bubienok. Z bubienka sa vlny prenášajú cez 3 drobné kostičky (kladivko, nákovka a strmienok) do vnútorného ucha, tzv. slimáka

Vnútorné ucho potom vytvorí nervové impulzy, ktorý sa prenesú až do mozgu. Ten ich dešifruje ako zvuk. Takto rozpoznáme spev vtáka, volanie dieťaťa alebo zvonenie telefónu.

Ucho zabezpečuje aj udržanie rovnováhy

Vnímanie rôznych zvukov nie je jedinou funkciou ucha. Vnútorné ucho riadi aj našu rovnováhu. Bez správneho fungovanie vnútorného ucha by sme nedokázali stáť ani chodiť.

To je jasný dôvod, prečo musíme pri dlhšie trvajúcich alebo opakovaných problémoch vyhľadať lekára. Navyše, v niektorých situáciách nám hrozí trvalé poškodenie sluchu, dokonca hluchota. 

Rôzne poruchy sluchu a rovnováhy

  • Tinnitus – neprestajné šumenie, zvonenie, pískanie či hučanie v ušiach. Tieto vnemy nepochádzajú z vonkajšieho prostredia. Stáva sa to po koncerte, diskotéke, resp. kvôli hlučnému pracovnému prostrediu, výnimočne aj po niektorých liekoch.
  • Menierova choroba – prejavuje sa tinnitom, závratmi, poruchou rovnováhy, zhoršením sluchu (najprv iba na jednom uchu). Hlavnou príčinou býva problematická tekutina vo vnútornom uchu. 
  • Barotrauma ucha – mechanické poranenie vnútorného a stredného ucha. Vzniká kvôli náhlym zmenám tlaku vzduchu alebo vody. Barotrauma postihuje hlavne letcov a potápačov, ale i neopatrných laikov.

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.