Zdieľať

Kam na bicykel: Cyklotrasy na Slovensku

Prečítajte si, ako vybrať tú správnu cyklotrasu a kam vyraziť na bicykli na Slovensku. Chcete byť pripravení na všetko? Je tu pre vás poistenie bicykla.

O tom, že slovenská príroda je naozaj prekrásna, pravdepodobne nemusíme nikoho presviedčať. Ak by sme však predsa museli, jednoduchší spôsob ako cyklistický výlet si nevieme predstaviť. Na území Slovenska sa nachádza viac ako 1000 cyklotrás, na ktorých by ste vedeli stráviť nekonečné množstvo hodín pozorovaním krajiny zo sedadla bicykla.

Chcem vyraziť na cyklovýlet! Ako si mám vybrať trasu?

Trasy určené na cykloturistiku sú u nás farebne značené. Pri výbere správnej cesty (či už na internete, alebo v tlačenej mape) sa teda môžete orientovať aj podľa farieb: 

 • červená označuje cyklomagistrály, diaľkové cyklotrasy,
 • modrá označuje dlhšie a náročnejšie trasy (okrem magistrál),
 • zelenou farbou sú vyznačené nenáročné a stredne náročné trasy, ktoré sú vhodné aj pre rodiny s deťmi,
 • žltá farba označuje ľahké, krátke trasy alebo spojky medzi cyklotrasami.

Nezabudnite však sledovať aj charakter trasy, keďže mnohé sa nachádzajú na úsekoch v horách, kde by ste s cestným bicyklom nepochodili. Cyklotrasy sú preto označené aj ďalším piktogramom, ktorý vyznačuje trasy určené pre horskú alebo cestnú cyklistiku. V značení cyklotrasy nájdete, samozrejme, aj celkové prevýšenie, dĺžku a náročnosť (rekrea, šport alebo expert).

Značenie cyklotrás

Druhy cyklotrás

Náročnosť cyklotrasy

Ďalšie značenie

Kam sa vybrať na bicykli na Slovensku?

JuRaVa – nádherná cyklotrasa vhodná pre každého

Táto cyklotrasa patrí k tým novším a spája bratislavskú Raču so Svätým Jurom a Vajnormi. Nájdete na nej krásne výhľady a romantiku vinohradov a lúk, pričom zastávka vo Svätom Jure tiež nie je na škodu. Navyše, celá cyklotrasa je po vybetónovanom chodníku a je jednoznačne vhodná aj pre malé deti. Ak hľadáte relax, toto je cyklotrasa pre vás!

Hrebeňovka Vihorlatu

Presuňme sa zo západu na východ priamo do Vihorlatských vrchov! Pre fanúšikov adrenalínu a horských bicyklov je tu 30 km lesného dobrodružstva. Výstup na Vihorlat, najvyšší vrch tohoto pohoria, a následný zjazd na single track cyklotrase pre vás znamená prevýšenie 1470 metrov a množstvo nádhernej prírody vrátane výhľadov na Zemplínsku Šíravu, jazero Morské oko a krásneho lesa.

Okolie Banskej Štiavnice

Kto by nepoznal jedno z najkrajších miest na Slovensku? Banská Štiavnica je výborná destinácia aj v prípade, že nechcete na dovolenke iba leňošiť. V okolí nájdete hneď viacero možností pre cyklistov. Je tu napríklad náročnejšia horská cyklotrasa banskoštiavnického cyklomaratónu. Po trase Červená studňa – Horná Roveň – sedlo Pleso – sedlo Peciny – sedlo Krížna – Ilija – Povrazník – Drieňová – Bajtava – Jergištôlňa – Studený vrch vás čaká nádherná scenéria, ale aj náročnejší kamenistý povrch. Určite však stojí za to!

Ak ste skôr cyklista začiatočník, na bicykli sa môžete jednoducho dostať aj ku všetkým štiavnickým tajchom, teda umelo vytvoreným jazerám. V okolí Banskej Štiavnice sa nachádzajú stovky kilometrov cyklotrás, to svoje si preto určite nájde úplne každý.

Na cyklovýlet sa treba poriadne pripraviť

Našli ste si svoju cyklotrasu a chystáte sa na cyklovýlet? Nezabudnite, že aj v tomto prípade je vhodné sa poistiť. Našťastie, v Union poisťovni sme pre vás pripravili výhodné poistenie domácnosti, ktoré sa vzťahuje na celú vašu športovú výbavu. Teda aj na váš bicykel. Toto poistenie platí aj na výletoch, takže do prírody môžete na bicykli vyraziť úplne bez obáv. Prečítajte si viac o výhodnom poistení domácnosti s krytím bicykla alebo o výhodnom cestovnom poistení v prípade, že plánujete s bicyklom vyraziť aj do zahraničia. 

Martina Harsanyiova

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

 • iPhone 14;
 • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
 • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

 • Udržateľné investície a obchodné operácie.
 • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
 • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
 • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
 • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
 • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
 • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.