Zdieľať

7 hlavných výhod nosenia pre vás aj pre bábätko

nosenie detí v šatke a ergonomickom nosiči

„Neber si ho na ruky, lebo ho rozmaznáš!“ Zabudnite na tento mýtus. Dieťatko potrebuje materinskú náruč.

nosenie detí v šatke a ergonomickom nosiči
V článku si prečítate:

Ak ste na pochybách, či je správne bábätko často nosiť (na rukách, prípadne pohodlnejším spôsobom), pozrite sa na hlavné výhody nosenia. Potvrdené aj mamami, aj odborníkmi.

Viac radosti, menej plaču

Popôrodné obdobie sa označuje aj ako štvrtý trimester. Bábätko sa v ňom postupne adaptuje na život v prostredí, ktoré doposiaľ nepoznalo. Nosenie mu túto zmenu uľahčí. Vďaka nemu bude opäť počuť tlkot vášho srdca. Nie je to žiadna novinka. Dokonca už štúdia publikovaná v roku 1986 ukázala, že nosenie bábätka dokáže počas prvých mesiacov života redukovať stres a plač bábätka až o štyridsaťtri percent.

Dostanete sa všade

Vložiť si bábätko do šatky či ergonomického nosiča vám pri troche cviku zaberie minimum času. Vďaka noseniu si spoločne môžete vychutnať prechádzky v lese, pohodlnejšie cestovať mestskou dopravou, ba dokonca ani schody viac nebudú prekážkou. Nosenie vám otvorí nové možnosti. S dieťaťom sa dostanete aj na miesta, na ktorých by ste s kočíkom nemali žiadnu šancu. Pri výbere nosiča zabudnite na klokanku. Ergonomické nosiče sú najlepším riešením nielen pre vás, ale aj pre bábätko.

Zdravšie bábätko

Správne nosenie prospieva bábätku. Hoci najmä staršia generácia má obavy z nosenia, odborníci potvrdili, že správne nosenie pozitívne ovplyvňuje psychomotorický vývoj a duševné zdravie bábätka.

Tvárou v tvár

V nosiči oveľa rýchlejšie zareagujete na potreby dieťatka. Nemusíte ho vyberať z kočíka, pretože ho máte pri sebe. „Dcérku som nosila prakticky od narodenia. Trošku sme však zápasili s dojčením. Keď som si sadla na lavičku, vyrušovalo ju množstvo podnetov z okolia, kvôli čomu sa nevedela prisať. Tak som ju približne od štyroch mesiacov začala dojčiť priamo v nosiči,“ objasňuje ďalšiu výhodu nosenia Simona. Mnoho mám zaregistruje, že dieťa je po dlhšom pobyte mimo domova nervózne a nevie sa upokojiť. Príčinou únavy môže byť priveľa podnetov z okolia. Nosenie pomáha vyhnúť sa prestimulovaniu.

Tým, že dieťatko nosíte tvárou v tvár, eliminujete rušivé podnety.

Potláča prejavy koliky

(Ne)vysvetliteľný plač, ktorý môže trvať aj tri hodiny. Kolika postihuje približne 5 až 19 percent bábätiek. Niekoľkohodinové nosenie ratolesti na rukách je veľmi vyčerpávajúce, pretože je to veľká záťaž nielen na ruky, ale aj na chrbát. Dajte si bábätko do nosiča alebo šatky. Váha sa rovnomerne rozloží, vďaka čomu môžete bábätko nosiť bez problémov aj dlhší čas. Nosenie pomáha potlačiť prejavy koliky.

Prirodzené cvičenie

Ak sa rozhodnete nosiť, počítajte s tým, že na sebe budete mať niekoľkokilové závažie v podobe vášho dieťaťa. Začnite vychádzkami. Dieťatku pobyt na vzduchu prospeje a vy sa nielen prejdete, ale posilníte si aj chrbtové svaly. Dôležité je, samozrejme, správne naviazanie dieťaťa do šatky alebo uloženie v ergonomickom nosiči. Tým sa cvičenie nekončí. Mnohé detské centrá ponúkajú možnosť cvičenia s bábätkami v nosiči či v šatke. Tak budete môcť spojiť príjemné s užitočným.

Prvoradá je bezpečnosť

Pokiaľ ste po cisárskom reze, máte problémy s chrbticou alebo iné zdravotné problémy, o tom, ako nosiť dieťatko, sa poraďte s lekárom či lekárkou alebo fyzioterapeutom. Bábätko na nosenie privykajte postupne.

Pri správnej ergonomickej polohe je váha bábätka rozložená postupne a vy tak cítite oveľa menšiu záťaž ako pri nosení dieťatka v náručí. Je dôležité, aby ste sa aj vy pri nosení cítili pohodlne. Ak vás šatka tlačí, previažte si ju ešte raz. Bedrový popruh nosiča skutočne patrí na bedrá a nie na pás. Bolí vás často chrbát? Určite vám prídu vhod tipy a cviky na namáhaný chrbát fyziatričky Doc. MUDr. Zuzany Popracovej, PhD.

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.