Zdieľať

Zháňate lacné auto do 500 eur? Týchto najlacnejších áut sú na predaj stovky

lacne auto do 500 eur

Ktoré jazdenky do 500 eur sú najobľúbenejšie a na čo si dať pri takejto kúpe pozor? Odpovede nájdete v článku.

lacne auto do 500 eur

Aj keď väčšinu starších áut zo slovenských ciest dostalo šrotovné, na portáloch, ktoré sa venujú predaju jazdeniek, stále nájdeme vozidlá, ktoré majú v rodnom liste napísané roky 1990 či 1995. Nie sú to však vzácne „oldtimery“, ale autá do 500 eur. Ktoré sú najobľúbenejšie a na čo si dať pri takejto kúpe pozor?

Ak si kliknete na webové stránky, ktoré sa venujú predaju ojazdených vozidiel, nájdete tu stovky inzerátov s cenami do 1000 eur. Niektoré dokonca aj pod päť stoviek. Pri kúpe takých áut si v prvom rade treba dať pozor, či majú technickú a emisnú kontrolu, pretože bez nich jazdiť po cestách nemôžete. Vzhľadom na svoj vek to už nemusí byť samozrejmosť a ich technický stav nemusí byť taký, že sa vám podarí ich len tak ľahko získať. Sú však medzi nimi stále autá, ktoré sú v dobrom technickom stave.

Stará dobrá Felícia

Aj keď medzi inzerátmi s jazdenkami nájdeme aj Favority či Formany, najviac inzerátov má predsa len model Škoda Felícia, ktorý ešte pred niekoľkými rokmi patril k najpredávanejším ojazdeným vozidlám. Výroba Felicie začala v roku 1994, svoju premiéru mala na Karlovom moste v Prahe. Automobilka z Mladej Boleslavy stavila na starý dobrý názov, keďže v šesťdesiatych rokoch meno Felícia niesol dvojmiestny športiak.

Typ 795 si po Formanovi veľmi rýchlo našiel svojich zákazníkov, o rok neskôr prišiel na trh aj model combi, neskôr aj Felícia Pickup. Benzínový štvorvalec s objemom 1,3 litra mal 68 koní, čo 940 kilogramové auto dostalo aj na maximálku takmer 170 kilometrov za hodinu. Na stovku sa päťdverový hatchback dostal za takmer 14 sekúnd. Neskôr k nemu pribudol aj diesel 1,9 L.

Výroba Felície skončila v roku 2001, avšak aj dlho potom patrila k stáliciam slovenských a českých ciest. Dokopy z linky v Mladej Boleslavy zišlo viac ako 1,4 milióna Felícií. Dnes si ju viete zadovážiť za 500 eur.

Taliansky štramák Punto

Keď Fiat v roku 1993 pustil do výroby Punto, bolo jasné, že pôjde o ľudové vozidlo. Projekt 176, čo bolo kódové meno talianskeho štramáka, mal nahradiť model Uno. Pôvodne vznikol kombináciou viacerých verzií. Za jeho dizajnom stáll Giorgetto Giugiaro.

V roku 1995 sa tento model stal aj Európskym autom roka. Pod kapotou mal na výber z dvoch benzínových motorov 1,1 a 1,2 L s výkonom 75, resp. 86 koní, neskôr k nim pribudol aj diesel s objemom 1,7 L. Fiat Punto sa stal typickým mestským automobilom, vďaka svojim malým rozmerom s ním nebolo problém zaparkovať kdekoľvek.

V roku 1999 ho nahradila druhá generácia, tretia generácia sa predáva dodnes. Punto prvej generácie viete z druhej ruky kúpiť už za päť stovák.

Ford Fiesta bol bestseller

Ďalším spomedzi mini áut, ktoré dnes stále patria medzi obľúbené jazdenky, je Ford Fiesta. Od roku 1976 už prišlo na svet sedem generácií tohto modelu. Tretia generácia sa zrodila v roku 1989 a vyrábali ju až do roku 1997.

Auto postavili na novej platforme. Benzínové motory s objemom 1,1 L a 1,3 L majú 50, resp. 60 koní. Aj túto jazdenku viete nájsť dnes do 500 eur. Po Forde Escort ide o celosvetovo najpredávanejší model automobilky.

Ľudový Volkswagen Polo

Od 500 do 1000 eur vás vyjde aj ďalší bestseller z deväťdesiatych rokov – Volkswagen Polo. Jeho tretia generácia prišla na svet v roku 1994 a vyrábali ju do roku 2002. Bola postavená na rovnakej platforme ako Seat Ibiza, na výber bolo až osem motorových variantov od 1,1 L až po 1,6 L pri benzínových agregátoch a 1,9 L diesel. Cena tejto jazdenky sa dnes hýbe okolo 500 eur.

Každý z týchto modelov už nie je najmladší, ale vzhľadom na ich masové predaje pred dvomi dekádami viete na ne stále zohnať dostatok náhradných dielov. A ich cenová náročnosť nie je určite taká vysoká ako pri nových modeloch. Ak potrebujete staré pracovné auto povedzme na stavbu, alebo na chalupu, jeden z týchto štyroch mušketierov je ideálnou voľbou. Na dlhé cesty však už určite nepatria. Ako je to však s poistením týchto vozidiel? Povinné zmluvné poistenie vás väčšinou vyjde do stovky eur.

0 %
Zľava

Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Union Poisťovňa

Share on facebook
Share on twitter

Pomohla ti táto odpoveď?

Oznámenie o odklade splatnosti preddavku na zdravotné poistenie v dôsledku COVID-19 za Marec 2020 (PDF)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (ELEKTRONICKÁ VERZIA)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (PDF)

Žiadosť o splátkový kalendár
Online verzia | PDF verzia

Žiadosť o vydanie kombinovaného preukazu poistenca / európskeho preukazu zdravotného poistenia (PDF)

 • Ak žiadosť o vydanie preukazu poistenca podáva za poistenca iná osoba (netýka sa zákonných zástupcov maloletých detí), ktorá prevezme preukaz osobne na kontaktnom mieste, prípadne ho žiada doručiť poštou na svoju adresu, je potrebné, aby k Žiadosti priložila prílohu – úradne overené Plnomocenstvo. (PDF)

Žiadosť o vydanie formulára / prenosného dokumentu a o dopísanie nezaopatreného rodinného príslušníka do formulára (PDF)

Dotazník pre určenie štátu bydliska (nariadenie ES č. 883/2004 a 987/2009) (PDF)

Čestné vyhlásenie ku skutočnostiam rozhodujúcim pre vznik platiteľa poistného – štát (Starostlivosť o dieťa do 6 rokov / opatrovanie osoby s ťažkým zdravotným postihnutím) (PDF)

Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
Online verzia | PDF verzia

Univerzálne oznámenie poistenca (PDF)

 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ (platné do 31.12.2008)
  PDF 1. časť2. časť

 • Oznámenie o príjmoch za rok 2016
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2013
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2012
  Word verzia | PDF verzia
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.06.2018
  UPOZORNENIE: – formulár odporúčame stiahnuť a vypĺňať priamo v PC, vypĺňanie online v prehliadači nemusí fungovať správne
 
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.02.2015 do 31.5.2018´
  UPOZORNENIE: V prípade, ak má zamestnávateľ 3 a viacerých zamestnancov je povinný mesačný výkaz zasielať zdravotnej poisťovni výlučne elektronicky.
 
 • Výkaz platiteľa dividend
  PDF verzia platná od 01.02.2014 (AKTUÁLNA)
 • Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie
  PDF verzia
 • Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
  PDF verzia
 • Univerzálne oznámenie platiteľa poistného
  PDF verzia
 • Potvrdenie zamestnávateľa o uzatvorení pracovného pomeru, obdobného pracovného pomeru alebo iného pracovnoprávneho vzťahu zamestnanca bez trvalého pobytu na území SR 
  PDF verzia