Zdieľať

Výčitky svedomia sú súčasťou života: Viete, že pre osobný rast a úspech sú nevyhnutné?

starosti a výčitky svedomia
Každý z nás má výčitky. Mnohí si dokonca vyčítame, čo sme urobili alebo neurobili pred desiatkami rokov, prípadne čo sme mohli urobiť na odvrátenie nepríjemnej situácie. Sú skľučujúce, bolia, ale nie sú nato, aby sme sa kvôli nim celý život trápili.
starosti a výčitky svedomia
V článku si prečítate:

Mali ste niekedy pocit, že život by bol lepší, keby ste sa vybrali inou cestou? Keby ste sa venovali inej práci, ukončili nejaký vzťah skôr alebo sa presťahovali do nového mesta, všetko by bolo dokonalé…

Samozrejme, takéto úvahy sú nezmyselné. Nič nimi nedosiahnete, iba zabijete čas a energiu. Každý z nás sa z času na čas obzrie do minulosti a má tendenciu ľutovať alebo vyčítať si niektoré rozhodnutia či premeškané príležitosti – skutočné, domyslené alebo úplne vymyslené. Z neškodných úvah vznikajú emócie.

Neraz sú silné, a keď nie sú pod kontrolou, stanú sa zdrojom stresu a úzkosti vedúcej k pocitom menejcennosti, nízkemu sebahodnoteniu.

Výčitky by vás však mali naviesť na nápravu situácie, ak je to ešte možné, a najmä fungovať ako ponaučenie do ďalšieho života. Ako usmernenia pri formovaní vlastnej osobnosti. Nie ako záťaž, ktorú treba celý život niesť.

Posadnutosť výčitkami verzus výčitky ako motivácia

Posadnutosť výčitkami, ktoré hryzú vaše svedomie, má negatívny vplyv na náladu, spánok, zvyšuje impulzivitu, riziko prejedania sa a nadmerného užívania alkoholu. Preto je veľmi dôležité naučiť sa stratégie na zvládanie emócií, ktoré naozaj fungujú.

Zjednodušene – využite výčitky ako motiváciu k lepšiemu a šťastnejšiemu životu, neupadajte do sebaľútosti alebo sebaobviňovania.

Na liečbu psychických ochorení máte nárok z verejného zdravotného poistenia

Máme zazmluvnené stovky psychiatrických a psychologických ambulancií po celom Slovensku. Pomôžeme vám vyhľadať odbornú psychologickú alebo psychiatrickú pomoc.

Kroky, ktoré pomôžu vyrovnať sa s výčitkami svedomia

Ako sa vyrovnávate s výčitkami svedomia

Zamysleli ste sa už niekedy nad tým, ako sa vyrovnávate s výčitkami alebo ľútosťou? Mnohí sa snažia bolesť zahnať a ignorovať výčitky, ďalších trápia po dlhé roky a nedokážu si odpustiť.

Isté je, že pred vlastnými emóciami nie je možné utiecť. V skutočnosti, ak budete svoje výčitky ignorovať, budú vás otravovať ešte výraznejšie. Potláčanie emócií totiž znižuje schopnosť tešiť sa zo života a môže sa prejaviť aj psychosomatickými stavmi vrátane fyzickej bolesti.

Ak pocítite výčitky, skúste toto:
Nájdite si dostatok času a pokojné miesto na premýšľanie. Spomaľte, všímajte si svoje myšlienky a pocity. Uvoľnite tvár, ruky a premýšľajte. Uvažujte smerom do budúcnosti a vytvorte si z nepríjemnej skúsenosti ponaučenie, ktorým sa budete riadiť v budúcnosti.

Preseknite nekonečnú špirálu výčitiek

Ak vás trápia výčitky svedomia, je časté, že sa stále znova a znova vynárajú, neraz k nim pribúdajú aj ďalšie, nabaľujú sa. Vzniká bludný kruh či nekonečná špirála. Ak ju nepreseknete, pohltí vás. Prehodnoťte si, kam vás hodiny strávené výčitkami a ľútosťou priviedli. Naučili ste sa počas týchto chvíľ niečo? Cítili ste sa pri premýšľaní lepšie alebo horšie?

Ďalej sa zamyslite nad tým, kedy najčastejšie premýšľate o svojich výčitkách. Ak je to napríklad tesne pred spaním, môže byť za výčitkami prebytočná energia, zlý zážitok alebo neúspešný deň.
V každom prípade vás výčitky oberajú o množstvo energie, preto ich čo najskôr zastavte a venujte sa niečomu produktívnemu.

Dobrým spôsobom, ako naraz preseknúť špirálu ťaživých myšlienok, je presmerovať myslenie na niečo iné. Napríklad skúste zoradiť obľúbených autorov v abecednom poradí. Myseľ sa pri tejto úlohe sústredí na projekt a nezostáva miesto na výčitky.

Funguje aj ponorenie tváre do ľadovej vody. Ak neveríte, vyskúšajte. Namáčanie tváre do ľadovej vody zvyšuje aktivitu parasympatického nervového systému, znižuje telesnú teplotu a srdcový tep, čím bráni zosilneniu emócií. Alternatívou je vloženie kocky ľadu do úst. Sústreďte sa na pocity. Zistíte, že je prakticky nemožné prehrávať si životné chyby a zároveň sa plne podieľať na inej činnosti.

Zdroj: Adobe Stock

Vráťte sa k výčitkám svedomia a potom si zopakujte tieto frázy:

1.  Na všetko sa dá pozerať z inej perspektívy.
2. Každá skúsenosť má pozitívnu hodnotu.

Inými slovami, keď sa zameriate na to, čo ste získali, ľahšie sa zbavíte negatívnych dopadov výčitiek. Nemá význam uvažovať nad tým, čo by sa stalo, keby…, pretože odpoveď sa nedá zistiť, a aj keby ste ju vedeli, je úplne zbytočná. Prečo radšej neinvestovať energiu do budúcnosti?

Správajte sa k sebe s láskou a pochopením

Kritická povaha mnohých z nás problém výčitiek ešte viac zhoršuje. Prečo sa voči sebe správate neraz horšie ako k nepriateľovi? Prejavte sami sebe súcit a pochopenie, odpustite si a zo skúseností si zoberte ponaučenie. Odpustenie znamená, že svoje nedostatky alebo zlyhania vnímame ako súčasť bežnej ľudskej skúsenosti.
Sústreďte sa na to, aby ste našli vždy hmatateľné, praktické ponaučenia, ktoré v budúcnosti zužitkujete. A vďaka nim môžete do istej miery výčitkám predchádzať.

Ujasnite si, na čom vám záleží

Keď cítite hlboké výčitky – až také, že vás nútia uvažovať o svojom mieste v živote, použite emócie ako odrazový mostík, aby ste preskúmali, čo je pre vás skutočne dôležité. Zamerajte sa na hodnoty, ktoré sú základom vašej identity. Sami seba sa spýtajte, prečo cítite také hlboké výčitky. Ak sa vám podarí rozmotať tento uzol, dokážete ich zužitkovať ako motiváciu k osobnému rastu.

Podniknite kroky na nápravu

Najlepším spôsobom, ako prekonať výčitky svedomia a vyťažiť z nich maximum, sú činy. Japonci na to majú kintsugi – umenie opravy (v doslovnom preklade to znamená „zlatá oprava“). Je to filozofia opravy rozbitých vecí, ako sú napríklad praskliny v keramike. Namiesto skrytia týchto nedostatkov ich procesom opravy zvýraznia. Prečo? Pretože tieto nedokonalosti považujú za súčasť histórie predmetu a oprava týmto spôsobom dodáva pôvodným predmetom krásu a originalitu. Na opravy prasklín používajú napríklad vzácny kov.

Zoberte si príklad z tejto fascinujúce filozofie. Najskôr si urobte zoznam veľkých a malých výčitiek a potom pouvažujte, akými činmi výčitky minimalizujete alebo odstránite. To, že ste urobili skutok, ktorý ľutujete alebo si vyčítate, neznamená, že ste zlý človek.

V budúcnosti ukážte, že ste sa z tejto chyby poučili. Vnímajte chyby, omyly a nedokonalosti ako súčasť vašej histórie – súčasť formovania osobnosti. Zalepte pukliny vo svojom živote silou poučenia a s čistou mysľou vykročte vpred. Ak sa vám nedarí prekonať výčitky alebo vám zasahujú do každodenných aktivít, vyhľadajte odbornú pomoc.

Union zdravotná poisťovňa vám pravidelne prináša aj témy týkajúce sa duševného zdravia.

Autorka: Sabína Zavarská

Odbornú kontrolu zabezpečila Mgr. Alexandra Kaiser, klinická psychologička (znalkyňa v odbore psychológia, odvetvia klinická psychológia detí, klinická psychológia dospelých, psychológia sexuality).

Zdroje: 

theschooloflife.com, nytimes.com, betterhumans.pub

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.