Zdieľať

Viete, aká vám hrozí pokuta za neplatnú STK?

Majitelia áut majú okrem práv aj povinnosti a jednou z nich je absolvovať pravidelné prehliadky technického a emisného stavu vozidla.

 

Majitelia áut majú okrem práv aj povinnosti a jednou z nich je absolvovať pravidelné prehliadky technického a emisného stavu vozidla. Pod technickou kontrolou vozidla sa rozumie preverenie všetkých technických funkcií auta a emisná kontrola má za cieľ zistiť, či auto nevypúšťa do ovzdušia viac škodlivín, ako je povolené množstvo. Obe kontroly je zo zákona nutné absolvovať každé dva roky, pri novom aute prvýkrát až po štyroch rokoch. 

Mnoho áut na slovenských cestách jazdilo a stále jazdí bez platnej EK a STK a z hľadiska bezpečnosti cestnej premávky je tento fakt veľkou trúfalosťou. Aj preto od roku 2016 systém Ministerstva dopravy a výstavby pomocou databázy automaticky vyhľadáva autá, ktorým chýba overenie STK a EK a majiteľom sú tak udeľované pokuty. 

Cena pokuty je 165 EUR za chýbajúce STK a rovnako 165 EUR za EK, ak si však majiteľ vozidla do 15 dní od pokutovania svoju povinnosť splní a navštívi stanice kontroly, pokuta sa o ⅔ zníži. Zaplatí tak pokutu v hodnote “iba” 110 EUR za obe potvrdenia. Aj tak je to však mastná čiastka, ktorej je najlepšie sa vyhnúť. Pomôckou môže byť napríklad nastavenie pripomienky na webovej stránke stkonline.sk. Pripomienka je bezplatná a pre notorických zábudlivcov veľmi praktická. Mesiac pred skončením platnosti STK či EK vám príde primomienka na e-mail alebo SMS na zadané telefónne číslo.

Pokuta za neplatnú STK sa týka aj áut, na ktorých práve nejazdíte. Aj stará škodovka, ktorá vo dvore zaberá miesto, môže byť príčinou, pre ktorú vám príde drahá pokuta. Odporúčanie pre majiteľov podobných vozidiel je odhlásenia vozidla z evidencie. V tomto prípade navyše zaniká povinnosť platiť PZP, čo je tiež výhoda, ak sa auto práve nevyužíva. Vyradiť auto z evidencie sa dá aj na niekoľko mesiacov, počas ktorých vozidlo nepoužívate, napríklad v zime, a následne ho opäť evidovať. Povinné zmluvné poistenie tak platíte len určitú časť v roku, čo vám tiež ušetrí peniaze.

 

Martina Harsanyiova

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.