Zdieľať

Tip pre dovolenkárov: Zaočkujte sa proti žltačke a encefalitíde

V letnom období, najmä počas dovolenky, odporúčame kvôli zvýšenému riziku zvážiť očkovanie proti proti žltačke a encefalitíde.

Ak sa chystáte v lete na dovolenku, má zmysel zvážiť nepovinné očkovanie. Z našich skúseností vyplýva, že slovenským dovolenkárom sa oplatí zvážiť najmä očkovanie proti hepatitíde A a B a proti kliešťovej encefalitíde.

Pred cestou do zahraničia zvážte očkovanie proti žltačke

O hepatitíde typu A sa často hovorí ako o chorobe špinavých rúk. Je to vírusové ochorenie, ktoré napáda pečeň. Vírus sa z tela vylučuje stolicou a pri nedodržaní dostatočnej hygieny, napr. neumyté ruky po návšteve toalety, sa vírus hepatitídy A rukami šíri ďalej. Rizikom sú aj kontaminované potraviny či nápoje. 

Hepatitída typu B je tiež infekčné vírusové ochorenie, ktoré sa prenáša najmä sexuálnym stykom a krvou, napr. pri poraneniach, keď sa vírus dostane do krvného obehu človeka.

V zahraničí je riziko nákazy hepatitídou A a B vyššie v krajinách či oblastiach s nižším štandardom hygieny, napr. v Afrike, Ázii ale aj v niektorých krajinách strednej a východnej Európy. Ak sa nechcete vystaviť riziku ochorenia hepatitídou A a B, odporúčame vám zvážiť očkovanie kombinovanou vakcínou proti žltačke typu A aj B. 

Viete o tom, že Union zdravotná poisťovňa uhradí svojim poistencom nad 16 rokov príspevok na každú z troch dávok očkovacej látky TWINRIX ADULT vo výške 50 %?

 

Pri dovolenke na Slovensku pozor na kliešte

Len nedávno preletela slovenskými médiami informácia, že niekoľko ľudí sa nakazilo nebezpečnou kliešťovou encefalitídou. Ide o akútne ochorenie, ktoré postihuje centrálny nervový systém človeka – hovoríme o zápale mozgových blán a mozgu. Prejavuje sa vysokými horúčkami, malátnosťou a bolesťami hlavy. Pri komplikovanejšom priebehu môže pacient trpieť trvalými následkami a výnimočne ochorenie končí smrťou. Šíriteľom vírusu encefalitídy je kliešť, ktorý však môže infikovať domáce zvieratá a preto zdrojom ochorenia môže byť aj surové mlieko a mliečne výrobky. 

Ak sa chystáte stráviť dovolenku na Slovensku, túrami a výletmi v lesoch, pohybom v lúčnom poraste či v parkoch, účinnou ochranou proti kliešťovej encefalitíde je očkovanie.

Poistenci Union zdravotnej poisťovne starší ako 1 rok majú nárok na finančný príspevok na každú z troch dávok očkovacej látky proti kliešťovej encefalitíde vo výške 50%.

 

0 %
Zľava
Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Stiahni si ....

Union Poisťovňa

Share on facebook
Share on twitter

Pomohla ti táto odpoveď?

Poskytovateľom tejto služby je Union poisťovňa, a. s., ktorá vykonáva svoju činnosť v rozsahu určenom zákonom č. 39/2015 Z.z. o poisťovníctve v platnom znení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Poskytovateľom tejto služby je Union zdravotná poisťovňa, a. s., ktorá vykonáva svoju činnosť v rozsahu určenom zákonom č. 581/2004 Z.z. o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou v platnom znení a
o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Na prepoistenie do Union zdravotnej poisťovne vám zostáva

  • 00 dní
Prejdite do zdravotnej poisťovne s dlhodobo najspokojnejšími poistencami.