Zdieľať

Prvá pomoc pri horúčke. Kedy treba volať lekára?

prvá pomoc pri horúčke bábätka

Čo robiť, ak má dieťa zvýšenú teplotu a ako postupovať pri horúčke? Kedy treba ísť k lekárovi a kedy stačí domáca liečba?

prvá pomoc pri horúčke bábätka
V článku si prečítate:

Koho z rodičov by nevystrašilo, ak ich drobcovi stúpne teplota? U detí je to ale pomerne častý jav. Zvýšená teplota, ale aj horúčka je totiž sprievodným symptómom mnohých ochorení, či už bakteriálnych alebo vírusových.

Hoci je nepríjemná, má svoju dôležitú úlohu. Je znamením, že imunitný systém dieťaťa pracuje, zvyšuje aktivitu a funkciu bielych krviniek, utlmuje množenie baktérií a zvyšuje protivírusovú aktivitu organizmu.

Znásobuje tiež intenzitu metabolických procesov buniek, čím podporuje procesy spojené s imunitnou odpoveďou. Vyššia teplota teda obvykle znamená, že vaše dieťa bojuje proti infekcii.

Napriek tomu nie je vhodné dovoliť jej vystúpiť príliš vysoko. Detský organizmus to veľmi vyčerpáva a hlavne u malých detí pri horúčke hrozia aj febrilné kŕče.

Kedy je to ešte v poriadku?

Za normálnych okolností sa telesná teplota u detí pohybuje v rozpätí 36 až

37 °C. Jej výšku ovplyvňuje niekoľko faktorov, aj miesto merania. Napríklad teplota nameraná v konečníku je o 0, 5 °C vyššia ako kožná teplota odmeraná pod pazuchou.

Na nameranú hodnotu vplýva aj časť dňa. Navyššia býva poobede a v skorších večerných hodinách. Ak chcete zistiť, akú reálnu teplotu má vaše dieťa, nemerajte ju po výdatnom jedle a po skončení pohybovej aktivity. Vtedy je prirodzene vyššia a nemusí znamenať, že ochorelo.

U drvivej väčšiny detí býva vyššia teplota príznakom bežnej vírusovej infekcie, ktorá správnou formou terapie prejde aj bez návštevy lekára. A to napriek tomu, že počas samotného stúpania teploty dieťa pôsobí celkovo veľmi choro, je unavené alebo podráždené. Po poklese už, naopak, býva znova aktívne a dobre naladené.

Samostatnou kapitolou sú ale novorodenci do 28. dňa od narodenia. V ich prípade horúčku treba vždy konzultovať s lekárom. Sú totiž ešte dostatočne chránení protilátkami získanými od matky a prejavy vážnejšej infekcie bývajú aj pre odborníkov ťažko rozpoznateľné.

Preto pri každej vysokej teplote novorodeniatka treba myslieť aj na ťažšiu bakteriálnu infekciu. „Pri zistenej vyššej teplote nie je dobré podľahnúť panike, ale chvíľu dieťa pozorovať. Je dobré si všímať, ako sa správa, či inak ako zvyčajne. Vyzerá choré? Nehrá sa, odmieta stravu, tekutiny a obľúbené pochúťky? Napriek všetkému má mať vždy prednosť domáca liečba, s ktorou treba začať ihneď.

Jedinou výnimkou je, ak má drobné podkožné krvné výrony pod pazuchami a v slabinách. To už je vážny príznak a je potrebné ihneď vyhľadať lekára,“ radí doc. MUDr. Viliam Dobiáš, PhD., špecialista v oblasti urgentnej medicíny.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Normálna teplota 36 – 37 °C
Zvýšená teplota 37,1 – 37,9 °C
Vysoká teplota (horúčka) 38 – 39 °C
Veľmi vysoká teplota (hyperpyrexia) nad 39,1 °C

Čo robiť pri zvýšenej teplote?

Len ľahká prikrývka

Dieťa môžete prechodne vyzliecť alebo mu dať iba ľahší bavlnený odev. Ak sa spotí, prezlečte ho a prikryte ľahkou prikrývkou. Pod hrubým paplónom by mohla teplota naďalej stúpať.

Pozor! Ak má dieťa triašku a studené končatiny, znamená to, že teplota je na vzostupe. Vtedy ho prikryte a ponúknite mu teplejšie tekutiny.

Nepodávajte hneď liek

Platí to pre teplotu do 38 °C. Pri týchto hodnotách ešte telo bojuje proti infekcii a ničí choroboplodné zárodky. Keby ste vtedy podali liek na zníženie teploty, túto obrannú funkciu by ste spomalili. Aby ste imunitnému systému pomohli, dodržiavajte tieto pravidlá.

Dieťa má byť v domácom prostredí, malo by viac odpočívať, byť v teple a dôležitý je dostatočný prísun tekutín. Nezabudnite mu však opakovane merať teplotu. Ak stúpne nad 38 °C, môže to značiť, že baktérie alebo vírusy doslova vyhrávajú a lieky sú už potrebné.

Zvýšte príjem tekutín

Vhodný je čaj, skôr vlažný ako teplý, riedený džús alebo pitná voda v malých množstvách. Tieto tekutiny dieťaťu podávajte naozaj často, bez toho teplota nemusí klesnúť. A navyše, čím je dieťa menšie, tým skôr je ohrozené nebezpečnou dehydratáciou. Netrápte sa, ak nechce jesť. Počas zvýšenej teploty alebo horúčky ho ani nenúťte, mohli by ste vyprovokovať vracanie, ktoré ho len zbytočne vyčerpá.

Zabudnite na potenie

Radí vám mama, aby ste vášmu dojčaťu podali liek proti horúčke, dali mu viac napiť a dobre ho poprikrývali? Radšej sa tým neriaďte. Vypotenie môže pomôcť skôr veľkým deťom alebo dospelým. U malého dieťaťa to nie je vhodný postup. Nemá totiž ešte zrelý mechanizmus regulácie telesnej teploty a mohlo by sa prehriať.

Čo robiť pri horúčke?

Lieky

Dajte dieťaťu niektorý z voľne dostupných liekov proti teplote. Väčšina je na báze paracetamolu alebo ibuprofenu. Oba existujú vo forme čapíkov, sirupov a tabliet. Liek s rovnakou účinnou látkou však môže dieťa dostať až po 6 hodinách!

Ak teplota znova stúpne a podali ste mu liek s obsahom paracetamolu, v poradí druhú dávku mu môžete výnimočne podať už skôr, po 3 až 4 hodinách. Tá ďalšia však musí nasledovať až po 6 hodinách. Potom už toto liečivo podávajte pravidelne každých 6 hodín. Tak dosiahnete v krvi jeho dostatočnú koncentráciu a lepší účinok.

Pozor! Pre deti do 15 rokov nie sú vhodné lieky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej (napríklad acylpyrin). Mohli by vyprovokovať takzvaný Reyov syndróm. Ide o veľmi vzácnu poruchu, pri ktorej hrozí poškodenie mozgu, pečene, obličiek a srdca. Ak dieťa s týmto syndrómom okamžite nepodstúpi liečbu, môže to viesť k trvalému poškodeniu týchto orgánov alebo k smrti.

Príznaky Reyovho syndrómu sa nemusia objaviť iba po podaní lieku s obsahom kyseliny acetylsalicylovej, nastúpiť môžu aj po bežnej vírusovej infekcii. Obvykle 3 až 5 dní po nej. Preto sledujte, či dieťa zrazu opakovane nezvracia, nemá hnačky a bolesti hlavy. Môže byť tiež unavené, slabé a zrýchlene dýcha. Ďalšími varovnými príznakmi tohto ochorenia sú aj kŕče a strata vedomia.

Čo robiť pri horúčke nad 39 °C?

Ihneď podajte liek proti teplote

Urobte tak, aj keby ste neskôr skončili na pohotovosti alebo urgentnom príjme. Nebojte sa, že tým niečo pokazíte alebo zabránite podaniu iného lieku. Z tohto dôvodu si zapíšte, kedy ste podali liečivo, v akej forme a množstve. Lekárom to pomôže pri nastavovaní ďalšej liečby. A okrem iného, podaním lieku ešte doma môžete predísť nebezpečným febrilným kŕčom.

Potierajte ho vlažnou vodou

Dieťaťu podajte antipyretikum a namočenou tkaninou vo vlažnej vode mu potierajte čelo a hrudník. Aj takto ho môžete ochladiť.

Osprchujte ho

Opäť si nastavte vlažnú vodu. Studená by mohla vyprovokovať triašku a teplota sa ešte viac zvýši. Sprchovať začnite od nôh smerom hore tak, aby ste dieťa ochladzovali postupne. Vodu treba nechať z kože odpariť, dieťa následne len zľahka zabaľte do osušky alebo plachty.

Vlažné zábaly

Ochladia organizmus, kým zaúčinkuje liek proti horúčke. Uterák, plienku alebo plachtu namočte do vlažnej vody, dobre vyžmýkajte a tkaninu obtočte okolo hrudníka. Ruky a nohy dieťatka vynechajte. Následne ho zabaľte do suchej prikrývky. Zábal mu zopakujte, ak sa mokrá látka zohreje alebo vyschne. Zábal by ste mali meniť každých 10 až 15 minút a tento postup opakujte tri až štyrikrát. Nebojte sa toho, že dieťa bude pri zábaloch nespokojné a bude sa im brániť. Pre rozhorúčený organizmus nie sú veľmi príjemné. Po chvíli sa však upokojí a bude sa cítiť lepšie.

Kúpeľ

Vaňu naplňte vodou teplou asi 29 až 34 °C, ideálne do výšky 2,5 až 5 centimetrov. Dieťa posaďte do vody a pomocou špongie alebo malého uteráka mu malým množstvom vody oplachujte trup, ruky a nohy. Voda sa z pokožky začne odparovať a telesná teplota sa zníži. Oplachovanie opakujte každých 5 minút a teplotu merajte každých 20 minút. Kúpeľ by mal trvať dovtedy, kým sa teplota nezníži na 38 °C. Vodu však obmieňajte, pretože sa postupne ochladzuje, čo môže u dieťaťa vyprovokovať triašku a následný vzostup teploty. Ak kúpeľ odmieta, skúste do vody vložiť hračky.

Ochladzovaniu sa vyhnite, ak:

…má dieťa už vyššiu teplotu a stále triašku či pocit zimy. Zvyčajne to znamená, že mu teplota naďalej stúpa. Počkajte, kým to prejde a až potom začnite s okamžitým ochladzovaním rozhorúčeného telíčka.

Dieťa neochladzujte ani vtedy, keď má výrazne chladné a bledé končatiny, mramorovanú kožu pri vysokej teplote. Vtedy treba dieťa prikryť a podávať mu teplé tekutiny.

Znamená to už ale vážnejšiu infekciu a je čas kontaktovať vášho lekára. „Je to príznak nedostatočného zavodnenia organizmu a zníženia prekrvenia kože a svalov, čo znižuje prirodzené ochladzovanie organizmu,“ hovorí docent Dobiáš.

Kedy ísť k lekárovi?

Dehydratácia je u malých detí veľmi nebezpečná a tento stav sa môže pri horúčke dostaviť naozaj rýchlo. Najmä vtedy, ak dieťa navyše vracia alebo hnačkuje. Tento stav máva za následok zníženie prietoku krvi kožou a udržiavanie vysokej telesnej teploty.

V ťažkých prípadoch sa môže rozvinúť až šok a rozvrat vnútorného prostredia. Vtedy hrozí aj to, že sa častejšie vyskytnú nežiaduce účinky podávaných liekov, preto ak dieťa neprijíma dostatočné množstvo tekutín, zvracia alebo má hnačky, vyhľadajte odbornú pomoc.

Febrilné kŕče sa vyskytujú takmer výlučne u detí vo veku od 5 mesiacov do 5 rokov, pričom najčastejšie sa vyskytujú medzi 12. a 18. mesiacom života. Prejavovať sa môžu kŕčmi končatín, poruchami vedomia až zmodraním. Záchvat zvyčajne trvá niekoľko sekúnd až minút, no drobca môže potrápiť aj dlhšie.

Zdroj:

DOBIÁŠ, Viliam; PODHORANSKÝ, Branislav. Ako neprísť o dieťa : prvá pomoc pre mamičky a všetkých, čo sa starajú o deti. Bratislava : Dixit, 2017. 205 s.

Promama

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.