Zdieľať

Prečo čítať knihy: Čítanie vedie k bohatšiemu a šťastnejšiemu životu

šťastnejší život a čítanie
Každý človek, ktorý rád číta, vie, že knihy majú moc uniesť nás z tohto mnohokrát stresujúceho a neistého sveta do úplne iných vesmírov. Vďaka tomu, že sa začítame, upokojíme srdce, dýchanie, ale tiež umocníme relaxáciu, naučíme sa nové slová, podporíme tvorivosť. To všetko vedie k celkovému pocitu šťastia a podstatne bohatšiemu životu, ako by bol ten bez kníh.
šťastnejší život a čítanie
V článku si prečítate:

Mnohí ľudia si myslia, že nemajú čas na knihu, a to je veľký omyl. Prečo čítať knihy?

Kniha vs. technológie

Už praveké kresby v jaskyniach vytvárali príbehy, ktoré sa dali „čítať“. Neskôr prišlo klinové písmo, z ktorého sa postupne vyvíjali ďalšie formy písomnej komunikácie. Môže sa to zdať neuveriteľné, ale sú predchodcami dnešných komiksov, románov či poézie. Aj dnes, keď život ľudí ovládajú médiá a technika, majú knihy v živote mnohých ľudí stále svoje miesto.

Je len našou chybou, že ich odmietame. Najčastejšie preto, že na ne nemáme čas alebo kapacitu. V porovnaní s televíziou, ktorú si neraz vyberieme ako sprievodcu večerom, má čítanie množstvo pozitív. 

8 spôsobov, ako čítanie ovplyvní váš život

Nie je to len potešenie zo zaujímavého príbehu alebo poznania nových vecí. Čítanie kníh prospieva vášmu fyzickému aj duševnému zdraviu. Keď čítate pravidelne, budujete si aj vyššiu úroveň myslenia a pochopenia.

Čítanie má pre ľudí špecifické výhody v každom veku – od raného detstva až po starobu. Ba čo viac, môže zmeniť vašu psychiku, myslenie aj náladu k lepšiemu.

Na liečbu psychických ochorení máte nárok z verejného zdravotného poistenia

Máme zazmluvnené stovky psychiatrických a psychologických ambulancií po celom Slovensku. Pomôžeme vám vyhľadať odbornú psychologickú alebo psychiatrickú pomoc.

1. Čítanie posilňuje a mení spôsob myslenia

Výskumy potvrdzujú, že čítanie súvisí s vyspelosťou myslenia a našich názorov. Pri čítaní sa aktivuje celá sieť obvodov a signálov v mozgu. Opakovaným a častým čítaním sa túto sieť upevňuje a spôsob uvažovania je sofistikovanejší.

Zaujímavé je, že aktivita v mozgu súvisí s napätím v knihe, ktorú čítate. Ak ste dejom fascinovaní, príbeh spracúva viac oblastí vášho mozgu. Rozvíja sa aj kreatívne myslenie.
Ešte pozitívnejšou správou je, že čítanie má dlhodobý vplyv na vaše zdravie. Vedecká obec si všimla, že aj niekoľko dní po čítaní knihy pretrváva vyššia aktivita v časti mozgu, ktorá reaguje na fyzické vnemy, ako sú pohyb a bolesť.

2. Zvyšuje schopnosť empatie

Čítanie príbehov znamená, že sa stotožňujete s postavami a ich životnými skúsenosťami, skúmate ich vnútorný svet, porovnávate ho s vlastným. Zároveň sa z udalostí, ktoré sa postavám v knihe dejú, učíte. To všetko sú základné stavebné kamene budovania empatie. Milovníci a milovníčky kníh majú preto vyššie EQ, teda schopnosť porozumieť pocitom a presvedčeniam iných.

3. Rozširuje slovnú zásobu

Automatickým benefitom čítania je, že sa na vás „nalepia“ nové slová a rôzne slovné spojenia. Širšia slovná zásoba znamená nielen lepšiu schopnosť vyjadrovať sa, ale tiež zvyšuje predpoklad, že uspejete v štúdiu či na pracovných pohovoroch.

Dnes už nie je žiadnou novinkou, že zamestnávatelia hľadajú často práve ľudí, ktorí sú schopní efektívne komunikovať. Takže máte ďalší vážny dôvod, prečo vypnúť televízor a zobrať si do rúk knihu.

4. Udržiava mozog v kondícii

Staroba súvisí aj s degradáciou viacerých mozgových funkcií. Dobrou správou je, že keď svoj mozog trénujete, nemusí byť vyšší vek takým problémom.

Čo pre to môžete urobiť? Každý deň čítajte alebo riešte matematické problémy. A čím skôr začnete, tým lepšie – okrem iného znižujete riziko demencie.

 

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Pridajte sa do facebookej skupiny Union pre zdravú dušu, ktorá obsahuje množstvo zaujímavého a užitočného obsahu týkajúceho sa duševného zdravia. 

5. Zbavuje stresu

Stresujúci život je dnes každodennou realitou, preto sú namieste všetky aktivity, ktoré vás stresu zbavujú. Možno to znie neuveriteľne, ale už tridsať minút čítania znižuje krvný tlak, srdcovú frekvenciu a pocity úzkosti – a to rovnako efektívne ako joga a humor.

Pri tomto bode padajú všetky výhovorky o tom, že na čítanie nemáte čas. Skutočne si pre seba nenájdete ani polhodinu denne?

6. Zlepšuje spánok

Máte problém zaspať alebo sa v noci často budíte? Namiesto prehliadania internetu na mobile či sledovania televízie strávte čas pred spaním s klasickou vytlačenou knihou.

Modré svetlo vyžarované monitormi zabraňuje tvorbe melatonínu, ktorý je nevyhnutný na zaspanie a kvalitný spánok.

7. Zmierňuje príznaky depresie

Depresívny alebo úzkostný človek nie je šťastný. Avšak s knihou v ruke sa to dá zmeniť! Úžasnú pravdu vyslovil britský filozof Roger Vernon Scruton, keď uviedol: „Útecha z imaginárnych vecí nie je imaginárna útecha. Ľudia s depresiou sa často cítia izolovaní a odcudzení od všetkých ostatných. A to je pocit, ktorý dokážu knihy neraz zmenšiť.“

Každý, kto sa rád ponára do kníh, vie, že čítanie beletrie je skvelým únikom od problémov či stresujúcich dní. Nechajte sa pohltiť zážitkami postáv alebo siahnite po literatúre faktu, ktorá vás posunie ďalej.

8. Predlžuje život

Nie, nie je to zveličené. Čítanie dokáže udržať váš mozog zdravý aj vo vyššom veku, ale tiež má vplyv na zdravie fyzické. Dlhodobá štúdia ukázala, že ľudia, ktorí pravidelne čítajú papierové knihy, žijú približne o dva roky dlhšie ako tí, ktorí buď nečítajú, alebo čítajú iné formy textov.

Bonus navyše: ak čítate viac ako tri a pol hodiny každý týždeň, je o dvadsaťtri percent vyššia pravdepodobnosť, že budete žiť dlhšie ako tí, ktorí nečítajú vôbec.

Aký spôsob čítania funguje najlepšie?

Odpoveď je jednoduchá: akékoľvek, ktoré vás baví, inšpiruje alebo sa pri ňom cítite dobre. Odreagovať sa, zbaviť stresu a získať ďalšie benefity sa dá pri akomkoľvek žánri. Uprednostnite však klasické tlačené knihy a nezabudnite privoňať k ich stránkam. Vôňa kníh je nezameniteľná. Tento zážitok nenahradia žiadne technológie.

Union zdravotná poisťovňa vám pravidelne prináša aj témy týkajúce sa duševného zdravia.

Autorka: Bc. Sabína Zavarská

Odbornú kontrolu zabezpečila Mgr. Alexandra Kaiser, klinická psychologička (znalkyňa v odbore psychológia, odvetvia – klinická psychológia detí, klinická psychológia dospelých, psychológia sexuality).

Zdroje: healthline.com, ncbi.nlm.nih.gov, positivepsychology.com

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.