Atoms/icons/24/grey/info-24
Od 1. 8. 2022 už nie je potrebné zasielať prihlášku pre novorodenca do zdravotnej poisťovne. Jeho poistenie vzniká automaticky v rovnakej poisťovni ako je poistená matka. 
Zisti viac.
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Naše poistenky si v schránkach nájdu pozvánky na mamografiu

Pozvánky na mamografické vyšetrenie, ktoré v týchto dňoch dostávajú do schránok poistenky Union zdravotnej poisťovne slúžia ako žiadanky na bezplatné mamografické vyšetrenie.

„Pozvánky slúžia ako žiadanka na skríningové mamografické vyšetrenie – takže, ak list poistenka dostane, nemusí ísť ku gynekológovi alebo všeobecnému lekárovi pre písomné odporučenie. Môže sa priamo objednať v jednom zo skríningových mamografických pracovísk, ktoré sú uvedené v priloženom zozname, informuje Beáta Dupaľová Ksenzsighová, hovorkyňa Union zdravotnej poisťovne.

Ide o vysokošpecializované mamografické pracoviská, ktoré vybralo Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky. Mamografia je plne hradená z verejného zdravotného poistenia a teda ženy nemajú nič navyše doplácať.

Je veľmi dôležité, aby toto vyšetrenie pozvané poistenky absolvovali čo najskôr, pretože mamografia dokáže odhaliť rakovinu prsníka už v počiatočnom štádiu, kedy je dobre liečiteľná bez potreby veľkého operačného zásahu. Ak je výsledok mamografie v poriadku, lekár ho poistenke oznámi na počkanie. V prípade podozrenia na onkologické ochorenie majú v týchto pracoviskách zabezpečený ďalší manažment a náležité terapeutické riešenie.

Union zdravotná poisťovňa pozýva na mamografiu poistenky vo viacerých fázach – v tej prvej ide o ženy vo veku od päťdesiat rokov, ktoré v predchádzajúcich troch rokoch neabsolvovali toto vyšetrenie. Ide o najrizikovejšiu skupinu poisteniek. „Ďalšie pozvánky budeme posielať v auguste,“ uzatvára B. Dupaľová Ksenzsighová.

Poistenky, ktoré majú viac ako 40 rokov, môžu absolvovať preventívne mamografické vyšetrenie, na ktoré majú podľa zákona nárok každé dva roky. V tomto prípade je však potrebné zabezpečiť si písomné odporučenie od gynekológa alebo od všeobecného lekára.


Viac informácií nájdete na https://www.union.sk/skrining-rakoviny-prsnika/, kde sa nachádza aj zoznam skríningových mamografických pracovísk.

Mamografické vyšetrenie. Zdroj: Adobe Stock

Martina Harsanyiova

Share on facebook
Share on twitter

Pomohla ti táto odpoveď?

Tieto články by ťa mohli zaujímať
Tieto články
by ťa mohli zaujímať
Poskytovateľom tejto služby je Union poisťovňa, a. s., ktorá vykonáva svoju činnosť v rozsahu určenom zákonom č. 39/2015 Z.z. o poisťovníctve v platnom znení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Poskytovateľom tejto služby je Union zdravotná poisťovňa, a. s., ktorá vykonáva svoju činnosť v rozsahu určenom zákonom č. 581/2004 Z.z. o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou v platnom znení a
o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Poistite sa na letnú dovolenku už teraz

Pohodlne online za 5 minút. Aj s predstihom, aj na poslednú chvíľu. Poistenci Union zdravotnej poisťovne majú zľavu na krátkodobé cestovné poistenie až 50 %.