Zdieľať

Nepodceňujte chrípku a využite bezplatné očkovanie od Union zdravotnej poisťovne

bezplatne ockovanie proti chripke

Zvíťazte v boji proti chrípke. Union zdravotná poisťovňa prepláca očkovaciu vakcínu v plnej výške. Nepodceňujte toto vírusové ochorenie a buďte pripravený na blížiace sa chrípkové obdobie.

bezplatne ockovanie proti chripke

Čo je to vlastne chrípka?

Chrípka je jedným z najzávažnejších infekčných ochorení dýchacieho systému. Každoročne u nás spôsobí množstvo ťažkých komplikácií, napríklad zápal pľúc, prínosných dutín alebo stredného ucha. Dôsledkom tejto infekcie môžu byť neurologické problémy a dokonca aj zápal srdcového svalu – myokarditída. 

Ako sa chrípka prenáša a prejavuje?

Ochorenie sa šíri vzduchom prostredníctvom malých kvapiek, ktoré sa dostanú do ovzdušia pri kašli alebo kýchaní. Inkubačná doba je jeden až tri dni. Nástup býva väčšinou náhly, sprevádza ho zimnica a vysoká horúčka, bolesť hlavy, svalov a kĺbov. Často sa objavuje aj  bolesť pri prehĺtaní a suchý, dráždivý kašeľ.

Na rozdiel od prechladnutia, ktoré po prvých dňoch postupne odznieva, chrípka vrcholí v priebehu 2 až 5 dní. Chrípkou sú najviac ohrozené deti do 2 rokov, tehotné ženy, starší ľudia a ľudia s chronickými a dlhotrvajúcimi zdravotnými ťažkosťami. 

Ako sa pred chrípkou chrániť?

Optimálne je kombinovať niekoľko postupov. Dôležitá je kontinuálna starostlivosť o imunitu – dostatočný príjem vitamínov, minerálov, racionálna strava a pravidelná fyzická aktivita. Ďalšou možnosťou prevencie je očkovanie, ktoré predstavuje efektívny a bezpečný spôsob ochrany.

Napriek tomu využilo očkovanie proti chrípke minulý rok iba necelých 5% obyvateľstva. Nízky záujem o očkovanie je dôsledkom slabej informovanosti o význame tohto očkovania v prevencii proti chrípke.

Je vakcína proti chrípke bezpečná a účinná?

Očkovacie látky sa v súčastnosti vyrábajú pomocou genetického inžinierstva a sú vysoko čistené, takže riziko vzniku alergickej reakcie je veľmi malé. Proces výroby každej vakcíny podlieha prísnym kritériám tak ako výroba liekov. Výskyt prípadných nežiaducich účinkov monitoruje Štátny ústav pre kontrolu liečiv a Ministerstvo zdravotníctva SR. Tak ako každá vakcína, ani tá proti chrípke však nie je 100 % účinná.

Po očkovaní nemusí dôjsť k vytvoreniu dostatočnej imunitnej odpovede organizmu, pretože vírus chrípky je veľmi dynamický a počas roka sa mení. Avšak, aj v prípade prepuknutia ochorenia, vakcína zabezpečí, aby bol jeho priebeh miernejší, čo je dôležité u osôb, ktoré sú vystavené väčšiemu riziku komplikácií chrípky.

Kedy je najlepší čas na očkovanie proti chrípke?

Každoročne býva zvýšený výskyt chrípkových ochorení v decembri a vrcholí počas februára. Očkovanie je preto najlepšie vykonať práve v tomto období – v priebehu októbra a novembra, aby sa včas stihli vytvoriť ochranné protilátky. Efekt očkovania nastupuje do 10 až 14 dní a pretrváva približne rok.

Niektorí ľudia by nemali byť zaočkovaní bez predchádzajúcej konzultácie s lekárom (ľudia, ktorí majú ťažkú ​​alergiu na slepačie vajcia, ľudia, ktorí mali závažnú reakciu na očkovanie proti chrípke v minulosti, deti mladšie ako 6 mesiacov). Očkovanie by sa taktiež malo odložiť u pacientov s horúčkovitým ochorením alebo akútnou infekciou. Rizikové skupiny by mali očkovanie opakovať každý rok, pretože vírusy chrípky a zloženie vakcíny sa stále vyvíjajú a menia.

Union zdravotná poisťovňa svojim poistencom prepláca očkovanie proti chrípke v plnej výške

Buďte na chrípkové obdobie pripravený. Union zdravotná poisťovňa dbá na zdravie svojich poistencov, a preto hradí očkovaciu vakcínu v plnej výške. Dbajte na svoje zdravie aj vy a nenechajte sa prekvapiť chrípkou.

Navštívte preto čo najskôr svojho všeobecného lekára alebo pediatra. Predpíše vám recept na vakcínu, ktorú si bezplatne vyzdvihnete v lekárni a následne vás zaočkuje. Očkovanie pozostáva z jednej látky a je dostupné v každom veku. Očkovaciu látku uhradí Union zdravotná poisťovňa v plnej výške. Viac informácií nájdete na stránke https://www.union.sk/ockovanie-proti-chripke.

Martina Harsanyiova

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.