Kolonoskopia: bez výmenného lístka a najmä bez strachu

preventívna kolonoskopia
Kolonoskopia nepatrí medzi obľúbené vyšetrenia, na druhej strane však dokáže doslova zachraňovať životy ľudí. Zároveň sa jej vôbec netreba obávať, je oveľa menej nepríjemná, ako sa o nej hovorí. A od decembra minulého roku už na jej absolvovanie nepotrebujete ani výmenný lístok.
preventívna kolonoskopia

Rakovina hrubého čreva a konečníka

Zhubné nádorové ochorenie hrubého čreva a konečníka predznamenávajú tzv. polypy. Ide o zhluky buniek, ktoré sa tvoria vnútri čreva.

Niektoré sa pri prílišnom bujnení môžu zvrhnúť na rakovinové. Vtedy hovoríme o kolorektálnom karcinóme, teda rakovine hrubého čreva alebo konečníka.

Polypy sa považujú za rizikové pre vznik nádorového ochorenia v črevách a v konečníku, hoci môže trvať rozlične dlho, kedy sa zmenia na rakovinové.

Počet ľudí s kolorektálnym karcinómom z roka na rok rastie. Ide najmä o podcenenie prevencie a príznakov, ale aj o obavy s nepríjemného vyšetrenia – kolonoskopie.

Preventívne kolonoskopické vyšetrenie bez výmenného lístka

Poistenky a poistenci Union zdravotnej poisťovne môžu od 1. decembra 2022 absolvovať kolonoskopické vyšetrenie bez výmenného lístka od všeobecného lekára.

Symptómy sprevádzajúce kolorektálny karcinóm

Rizikovú skupinu pri nádorových ochoreniach čriev a konečníka tvoria najmä osoby nad 50 rokov, ale spozornieť by samozrejme mal každý, kto zistí akýkoľvek z uvedených príznakov. Vtedy je potrebné ihneď navštíviť lekárku či lekára:

Obávaná kolonoskopia zachraňuje životy

Kolonoskopické vyšetrenie patrí do rúk odborníkov a odborníčok, nájdete ich v gastroeneterologickej ambulancii.

Kolonoskopia nepatrí práve medzi populárne vyšetrenia, no na druhej strane, často ju sprevádzajú zbytočné obavy a strach.

Pomocou kolonoskopu (ohybnej, tenkej hadičky zakončenej malou kamerou) dokáže gastroenterológ vyšetriť sliznicu a hrubé črevo, odstrániť rizikový polyp, či odobrať vzorku tkaniva na podrobnejšie histologické vyšetrenie.

Vzhľadom na to, že kolonoskopické vyšetrenie dokáže zachytiť aj najmenšie zmeny v čreve či konečníku, je naozaj dôležité absolvovať ho pri akýchkoľvek príznakoch, pochybnostiach alebo v rámci skríningového vyšetrenia raz za desať rokov.

VEDELI SE, ŽE...

u nás môžete absolvovať v rámci programu benefitov test na skryté krvácanie v stolici, ale aj kolonoskopické vyšetrenie už od veku štyridsať rokov? V rámci skríningových vyšetrení sa test na okultné krvácanie robí raz za dva roky, kolonoskopické vyšetrenie raz za desať rokov.

Objednajte sa na kolonoskopiu už dnes!

Podľa našich štatistík a údajov, sa účasť na skríningovom kolonoskopickom vyšetrení pohybuje na alarmujúco nízkych číslach, a to dokonca u poistencov a poisteniek s pozitívnym výsledkom testu na skryté krvácanie v stolici.

Z celkovo 1 730 poisteniek a poistencov po pozitívnom výsledku testu okultného krvácania absolvovalo kolonoskopiu iba 175 z nich. A až 98 týchto poistencov a poisteniek mali diagnostikované nádorové ochorenia v rôznych štádiách.

Nad dôležitosťou kolonoskopického vyšetrenia netreba váhať a už vôbec sa ho netreba obávať.

Ako sa na kolonoskopiu pripraviť a čo všetko vás čaká v gastroenerologickej ambulancii si prečítajte v infografike, ktorú si môžete stiahnuť nižšie.

Stiahnite si infografiku o kolonoskopii