Zdieľať

Dovolenka autom a s deťmi? Na toto si dajte pozor!

Obdobie letných dovoleniek klope na dvere a mnohých nás čaká cesta autom s dieťaťom. Ako zvládnuť najmenšieho člena rodiny tak, aby dlhá cesta za vytúženým slnkom a plážami nebola utrpením pre všetkých členov posádky? Stačí sa držať týchto osvedčených rád a zásad!

1.    Plánovanie je základ

Zvykli ste sa v priebehu dňa rozhodnúť, že zajtra sa už budete kúpať v Chorvátsku, večer ste nahádzali pár vecí do auta a ráno vás už vítalo chorvátske slnko? Nuž, príchod dieťaťa toto spoľahlivo zmenil. Na cestu s dieťaťom sa začnite pripravovať niekoľko dní vopred. Mali by ste poznať presnú trasu, ktorou sa vydáte, batožina by mala byť zabalená aspoň deň vopred, nech zbytočne nestresujete dieťa vašou cestovnou horúčkou. Rovnako je dobré rátať s tým, že akákoľvek trasa s dieťaťom vám bude trvať dlhšie. A vo väčšine prípadov výrazne dlhšie.

Určite myslite aj na vaše auto a jeho servisnú kontrolu a dôkladnú prípravu pred cestou. Ostať stáť s pokazeným vozidlom na polceste a ešte s dieťaťom v aute vie dovolenku poriadne skomplikovať. Pre prípad nehody alebo poruchy auta na dovolenke preto zvážte poistenie asistenčných služieb k nepojazdnému vozidlu, ktoré si uzatvoríte v rámci cestovného poistenia. V prípade nehody alebo poruchy vám vozidlo opravíme priamo na mieste alebo v servise a na pokračovanie v ceste  vám požičiame náhradné. 

2.    V noci alebo cez deň? Je to na vás.

O tom, či cestovať s dieťaťom cez deň alebo v noci, by sa dali napísať celé knihy. V konečnom dôsledku je to však len na vás. Na vašom biorytme a na tom, ako si poznáte vlastné dieťa. Ak ste si istí, že dieťa v noci zaspí aj v aute a že nočnú jazdu bez problémov zvládnete, tak nie je dôvod, prečo sa pre ňu nerozhodnúť. Vyhnete sa zápcham a horúčavám a spiace dieťa, samozrejme, zvládne cestu najlepšie.
Na druhej strane je mnoho detí, pre ktoré je cesta autom zážitkom, ktorý ich rozruší a na spánok nemajú ani pomyslenie. V takom prípade je lepšie cestovať cez deň, keď majú možnosť sledovať krajinu, zabávať sa knižkou alebo hrami. Nevraviac o tom, že ich biorytmus sa vám poďakuje.

3.    Spánok dieťaťa je svätý grál

Niektoré zdroje a odborníci odporúčajú robiť prestávky pri cestovaní s dieťaťom každé dve hodiny. Iné vždy, keď vidíte vhodné stanovisko. Skúsenosť nás však učí, že nemá zmysel kaziť niečo, čo práve funguje. Takže kým dieťa spí, tak nerobte prestávky. Znamená to, že musíte byť dostatočne zásobení tekutinami, jedlom a dostatočne odpočinutí. Každá hodina, ktorú dieťa v aute prespí, je vašou výhrou. Samozrejme, neplatí to v prípade, keď vodič cíti únavu, prípadne potrebujete riešiť vlastné biologické potreby. Pohodlie vodiča je nadovšetko, lebo len od neho závisí bezpečnosť cestovania.

4.    Základom zábavy je to obľúbené a nové

Každé dieťa má svoje obľúbené hry, pesničky, riekanky. Nezabudnite sa dôkladne pripraviť aj v tejto oblasti a rátajte s tým, že ako na potvoru sa môže stať, že aj inokedy poctivo spiace dieťa sa bude tentoraz dožadovať nemalej dávky zábavy. Pripravte si jeho obľúbené pesničky, riekanky a hračky, ale nezabudnite ani na úplne nové podnety. Majte v zásobe niekoľko hier a pesničiek, ktoré ešte nepozná a nepočulo. Pozor si dávajte aj na dávkovanie. Zo začiatku sa dieťa zabaví aj sledovaním okolitej scenérie, takže hry si nechajte až na moment, keď sa začne naozaj nudiť. Zachrániť vás môže aj tablet s jeho obľúbenými rozprávkami. V takom prípade ale pozor na kinetózu.

5.    V aute sú povolené úplatky

Nezvyknete svoje dieťa uplácať sladkosťami alebo akýmikoľvek obľúbenými dobrotami? Dobre robíte! Ale na dlhej ceste autom je fajn urobiť výnimku. Pripravte si jeho obľúbené sladkosti, oriešky, nakrájané kúsky ovocia. Mnoho detí sa v aute mení na malých žrútov, ktorí sa upokoja len vtedy, keď dostanú svoju obľúbenú sladkosť. Samozrejme, neustále je dobré pamätať na to, že nič sa nemá preháňať. Rovnako nie sú vhodné jedlá, ktoré sú ťažké na žalúdok. Áno, legendárne vyprážané rezne bude lepšie nechať doma. 🙂

6.    Až teraz sa ukáže, aký dobrý šofér ste

Deti sú ešte náchylnejšie na prejavy kinetózy ako dospelí. A aj keď Kinedryl dokáže veľa, najviac zmôžete vy. Pamätajte na to, že deti veľmi zle znášajú neustále zrýchľovanie a prudké brzdenie. Prispôsobte tomu svoje šoférovanie a uprednostnite radšej nižšiu rýchlosť. V prípade, že sa následky kinetózy predsa len dostavia, majte pripravené vhodné igelitové vrecúška a neváhajte spraviť aj nečakanú a nenaplánovanú zastávku. Nič tak nepomôže rozbúrenému žalúdku dieťaťa ako čerstvý vzduch.

7.    Nikdy, ani na sekundu, nezabúdajte na bezpečnosť

Dieťa je tvor neposedný, ale nikdy ho ani na minútu nepustite z detskej sedačky, ak auto nestojí na odpočívadle. Áno, môže sa stať, že malý sa vám „pomstí” svojím mrnčaním alebo iným prejavom nespokojnosti, ale za jeho bezpečnosť to stojí. Rovnako pred cestou skontrolujte, či má správne zapnuté bezpečnostné pásy. Štatistiky hovoria, že práve ich nesprávne zapnutie je jeden z najčastejších dôvodov zranenia dieťaťa v aute.

Nech už sa s dieťaťom vyberiete kamkoľvek, veríme, že s našimi radami bude dovolenka na Slovensku autom príjemný zážitok pre všetkých.    

Prajeme krásne zážitky počas cesty, aj priamo na mieste 🙂

0 %
Zľava
Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.
0 %
Zľava

Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Union Poisťovňa

Share on facebook
Share on twitter

Pomohla ti táto odpoveď?

Oznámenie o odklade splatnosti preddavku na zdravotné poistenie v dôsledku COVID-19 za Marec 2020 (PDF)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (ELEKTRONICKÁ VERZIA)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (PDF)

Žiadosť o splátkový kalendár
Online verzia | PDF verzia

Žiadosť o vydanie kombinovaného preukazu poistenca / európskeho preukazu zdravotného poistenia (PDF)

 • Ak žiadosť o vydanie preukazu poistenca podáva za poistenca iná osoba (netýka sa zákonných zástupcov maloletých detí), ktorá prevezme preukaz osobne na kontaktnom mieste, prípadne ho žiada doručiť poštou na svoju adresu, je potrebné, aby k Žiadosti priložila prílohu – úradne overené Plnomocenstvo. (PDF)

Žiadosť o vydanie formulára / prenosného dokumentu a o dopísanie nezaopatreného rodinného príslušníka do formulára (PDF)

Dotazník pre určenie štátu bydliska (nariadenie ES č. 883/2004 a 987/2009) (PDF)

Čestné vyhlásenie ku skutočnostiam rozhodujúcim pre vznik platiteľa poistného – štát (Starostlivosť o dieťa do 6 rokov / opatrovanie osoby s ťažkým zdravotným postihnutím) (PDF)

Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
Online verzia | PDF verzia

Univerzálne oznámenie poistenca (PDF)

 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ (platné do 31.12.2008)
  PDF 1. časť2. časť

 • Oznámenie o príjmoch za rok 2016
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2013
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2012
  Word verzia | PDF verzia
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.06.2018
  UPOZORNENIE: – formulár odporúčame stiahnuť a vypĺňať priamo v PC, vypĺňanie online v prehliadači nemusí fungovať správne
 
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.02.2015 do 31.5.2018´
  UPOZORNENIE: V prípade, ak má zamestnávateľ 3 a viacerých zamestnancov je povinný mesačný výkaz zasielať zdravotnej poisťovni výlučne elektronicky.
 
 • Výkaz platiteľa dividend
  PDF verzia platná od 01.02.2014 (AKTUÁLNA)
 • Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie
  PDF verzia
 • Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
  PDF verzia
 • Univerzálne oznámenie platiteľa poistného
  PDF verzia
 • Potvrdenie zamestnávateľa o uzatvorení pracovného pomeru, obdobného pracovného pomeru alebo iného pracovnoprávneho vzťahu zamestnanca bez trvalého pobytu na území SR 
  PDF verzia