Zdieľať

Ako si zlepšiť vzťah s vlastnou mamou? Pracujte so svojím egom

ako zlepšiť vzťah so svojou mamou

Možno ste si mysleli, že váš vzťah nenaruší nič. V detstve ste boli tou najsprávnejšou dvojkou na svete, no ako ste rástli, zistili ste, že s mamou zrazu stojíte na dvoch opačných póloch.

ako zlepšiť vzťah so svojou mamou
V článku si prečítate:

Alebo ste si možno nikdy príliš nerozumeli, no stále viac cítite potrebu váš vzájomný vzťah zlepšiť. Naše tipy vám môžu pomôcť výrazne zlepšiť vzájomné fungovanie.

Hľadajte styčné body

„S mamou som mala geniálny vzťah, ktorý mi závideli všetky kamošky. Bola mojou priateľkou, poznala moje tajomstvá a nikdy mi nebránila v mojich rozhodnutiach. Poradila, no nechala na mňa zodpovednosť za moje konanie. Akonáhle som doniesla nášho synčeka z pôrodnice, mama sa veľmi zmenila. Neustále mi vravela, čo mám robiť, neakceptovala môj názor, až ju raz môj manžel slušne vyprevadil z nášho bytu. Urazila sa,“ priznáva Hana, ktorej vzťah s mamou sa už nikdy nedal do pôvodných koľají. A to vlastne ani nie je cieľ. Vzťah malého dievčatka a mamy je diametrálne odlišný ako vzťah mamy a dcéry, ktorá má svoj vlastný život. Je viac založený na vzájomných kompromisoch.

Hane pomohlo nájsť si s mamou spoločné témy. V súčasnosti obe prepadli kváskovaniu, o ktorom sa môžu baviť donekonečna. Téma výchovy vnuka je však tabu.

Pustite sa očakávaní

Aj vy máte o správaní vašej mamy jasnú predstavu? Skúste svoje očakávania pustiť k vode. Je to vaša mama, aj keď má svoje muchy. Má právo na svoj život, rovnako ako vy. Martine práve očakávania najviac naštrbili vzťah s mamou: „Moja mama má od typickej starej mamy poriadne ďaleko. Vyčítala som jej, že málokedy si brala naše deti k sebe na víkend. Dlho mi trvalo, kým som prijala, že to nie je jej povinnosť. Chodí s kamarátkami na výlety, investuje do zážitkov a robí všetko to, čo nemohla robiť, keď sme boli s bratom ešte deti. Uvedomila som si, že jej šťastie je pre mňa dôležitejšie než moje vlastné očakávania,“ dodáva na záver. Rešpektovanie potrieb druhého človeka a otvorená komunikácia o vlastných potrebách je vždy správnym krokom k zdravému vzťahu a interakcii.

Pracujte s vlastným egom

Pretože prekonať hrdosť a vlastné ego stojí za to. Zavolajte mame a spýtajte sa, ako sa má. Aj krátky hovor raz za dva dni dokáže spraviť zázraky. Pokiaľ cítite, že vám mamine sťažnosti prerastajú cez hlavu, stanovte si na telefonát časový limit. Mama je mama. A vždy bude mať radosť z toho, že sa jej dieťa o ňu úprimne zaujíma. To však neznamená, že jej monológ musíte počúvať donekonečna. Asertívne jej vysvetlite, že potrebujete skončiť, ale že sa čoskoro opäť ozvete či stretnete.

Komunikujte. Nech sa deje čokoľvek

Urazené, nekonečné obdobie ticha nepomôže ani jednej z vás. Väčšina konfliktov vzniká kvôli maličkostiam a z nedorozumení, kedy jednej či obom zúčastneným stranám chýbajú potrebné informácie. Ak ste si skočili do vlasov, nechajte si deň-dva na spracovanie negatívnych emócií. A potom zavolajte. Pokúste sa chúlostivú tému nerozoberať hneď na začiatku. Radšej počkajte, kým pominie počiatočné napätie.

Pri komunikácii si dajte pozor, aby ste nevyťahovali krivdy z dávnej minulosti. Držte sa len súčasnej situácie. Vyčítanie starých bolestí by vás obe mohlo len viac rozdeliť. Čo bolo, to bolo. Naučte sa odpúšťať.

Vžite sa do jej kože

Alebo si predstavte, aké by to bolo kráčať v jej topánkach. „Mame som vyčítala ťažké detstvo. Najmä to, že zostala s otcom alkoholikom,“ spomína Zuzana. „Po jednom rozhovore som si však dala dokopy fakty. Keď sa vydala, mala len osemnásť a nevedela takmer nič. Chýbala jej opora vo vlastnej rodine. Rodičia by ju neprijali, pretože rozvod by bola najväčšia hanba rodiny. Dnes viem, že robila všetko najlepšie, ako vedela.“ Paradoxne práve mamina skúsenosť pomohla Zuzane neopakovať tú istú chybu. Jej muž začal piť, tak sa rozviedla. Mama, ktorá chápala, v akej situácii sa ocitla, jej poskytla potrebné zázemie.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Prečítajte si aj článok ako reagovať, keď dieťa klame.

Strávte spolu trošku času

Pokiaľ najviac treníc vzniká pri návšteve mamy vo vašej domácnosti, skúste sa stretávať na neutrálnej pôde. Choďte sa prejsť do lesa, vybehnite spolu na kávu či do kina. Uvoľnite sa a užite si spoločné chvíle. Môže vám to pomôcť odbúrať zbytočné napätie a obom sa vám bude dýchať o niečo ľahšie.

Mama je len jedna. Možno nie je dokonalá, ale to nie je nikto. Každý vzťah je o kompromisoch a jeho budovanie si vyžaduje spoločné úsilie. Ak však máte pocit, že sa neviete pohnúť z miesta, dajte si na nejaký čas pauzu od vzájomného stretávania sa. Vďake nej si možno obe uvedomíte, že vám na sebe záleží oveľa viac, než si myslíte.

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.
Tieto články by ťa mohli zaujímať

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.