Zdieľať

Prepláca poisťovňa dentálnu hygienu?

Pri výraze „dentálna hygiena“ mnohým prebehne mráz po chrbte. No pomerne veľké množstvo ľudí ešte stále nevie, čo si má pod tým predstaviť. Čomu dokážete vďaka dentálnej hygiene predísť a či nejakú časť poplatku za ošetrenie uhradí poisťovňa, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Čo je to dentálna hygiena a ako prebieha?

Teórie o dôležitosti čistenia zubov boli väčšine z nás vštepované už odmalička. Často sa však stáva, že pod vplyvom zhonu, nesústredenia sa alebo nevedomosti si zuby nečistíme správne, a tým sa im nedostáva zaslúženej starostlivosti.

To je jeden z dôvodov, prečo by sme mali okrem pravidelných prehliadok u lekára absolvovať aj dentálnu hygienu.

Tá je pacientovi vykonaná na základe odporúčania zubného lekára, no niekedy i z vlastnej iniciatívy jednotlivca.

Dentálny hygienik vás na úvod vyšetrí a následne určí potrebný postup zubnej starostlivosti. Oboznámi vás so stavom vašich zubov, informuje vás o príčinách vzniknutí prípadných ťažkostí, ale aj o možnostiach prevencie alebo liečby.

Vzápätí nasleduje samotné odstránenie povlakov a zubného kameňa. Presný postup vždy závisí od danej problematiky. V každom prípade pri samotnom vyšetrení hygienik vystrieda hneď niekoľko druhov pomôcok, ako napríklad ultrazvuk, rôzne typy škrabiek, kefiek, leštiacich pást až po pieskovač. Samotný zásah by nemal byť bolestivý, ak však prichádzate s akútnejším problémom, môže byť do istej miery nepríjemný.

 

Koľko hradí poisťovňa?

Ceny za dentálnu hygienu sa rôznia v závislosti od ambulancie, poisťovne a mnohokrát, samozrejme, aj od samostatného rozsahu zákroku. Poisťovňa vám časť zákroku hradí, no len v prípade, že ste v priebehu predchádzajúceho roka absolvovali povinnú zubnú prehliadku.

Union zdravotnej poisťovni záleží na vašom zdravom úsmeve. Preto už od roku 2018 podporuje váš zdravý chrup ročným príspevkom 100 EUR na ošetrenie u zubára. Prečítajte si viac o príspevku na dentálnu hygienu.

Čomu môžete pomocou dentálnej hygieny predísť?

Dentálna hygiena pomáha vo veľkej miere predchádzať ochoreniam ústnej dutiny. Predstavuje mimoriadne účinnú prevenciu proti vzniku zubných kazov, takisto proti ochoreniam spôsobeným baktériami. Predchádza predčasnému starnutiu zubov, paradentóze a tiež zápalu ďasien.

Navštíviť dentálneho hygienika sa odporúča raz, prípadne dvakrát do roka, v závislosti od stavu vašich zubov a dôslednosti vašej domácej zubnej hygieny.

Preto by ste dentálnu hygienu určite nemali odkladať či, nebodaj, zanedbávať. Nie je to nič nepríjemné a môžete ňou predísť možným zdravotným trampotám.

S Union zdravotnou poisťovňou doplácate u zubára výrazne menej vďaka príspevku 100 EUR na zuby ročne pre každého poistenca na ošetrenia u zubára a dentálnu hygienu.

Union Poisťovňa

Share on facebook
Share on twitter

Pomohla ti táto odpoveď?

Poskytovateľom tejto služby je Union poisťovňa, a. s., ktorá vykonáva svoju činnosť v rozsahu určenom zákonom č. 39/2015 Z.z. o poisťovníctve v platnom znení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Poskytovateľom tejto služby je Union zdravotná poisťovňa, a. s., ktorá vykonáva svoju činnosť v rozsahu určenom zákonom č. 581/2004 Z.z. o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou v platnom znení a
o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.