Zdieľať

Chrípková sezóna je v plnom prúde: Prispejeme vám na očkovanie

Prečo je dôležité dať sa zaočkovať proti chrípke? Pre koho, naopak, očkovanie nie je vhodné? Aké komplikácie môžu nastať pri zanedbaní a neliečení chrípky?

Slovenskí lekári registrujú najviac chrípok v období rýchlych zmien počasia. Kritický čas najlepšie zvládnete dobrou prevenciou a očkovaním proti chrípke. Najprv však treba poznať rozdiel medzi chrípkou a prechladnutím.

Je to chrípka alebo ste len prechladli?

Keď prechladnete, napadnuté sú najmä horné dýchacie cesty. Máte nádchu, kýchate, ťažko sa vám dýcha, bolí vás hrdlo. Teploty nie sú veľmi vysoké, zväčša nepresahujú 38 stupňov Celzia.

Oproti tomu, chrípka je akútne vírusové ochorenie. Nakazíte sa kontaktom s chorým človekom alebo vzdušnou cestou, keďže ide o kvapôčkovú infekciu.

Chrípka má veľmi rýchly nástup. Teploty sú nad 39 stupňov Celzia a výrazne oslabujú organizmus. Môžete pociťovať bolesti svalov, hlavy alebo kĺbov.  

Čo podporuje šírenie chrípky?

Chrípka sa šíri najmä vo veľkých kolektívoch. Stačí, keď sa infikujú traja ľudia, a hneď sa šíri ďalej. Prirátajme si nevhodné správanie nakazených, ktorí pri kašli a kýchaní nepoužívajú vreckovku a neliečia sa v domácom prostredí.

Aj preto počas chrípkového obdobia zvýšte osobnú hygienu. Ruky si umývajte hneď po návrate domov, v práci si ich dezinfikujte pred každým jedlom.

V kritickom období nepoužívajte ani klimatizáciu, keďže podporuje prenos vírusov. To, čo nemôžete ovplyvniť, je sychravé počasie s nízkymi teplotami. Navyše, ľudský organizmus je koncom zimy už oslabený mrazmi a nedostatkom slnka.

Čo posilní vašu imunitu:

 • otužovanie;
 • pravidelné cvičenie;
 • dostatočný oddych;
 • zvýšený príjem vitamínu C a zinku;
 • strava s vysokým podielom ovocia a zeleniny;
 • očkovanie proti chrípke.

Aký je zmysel očkovania proti chrípke?

Hlavnou myšlienkou vakcinácie je zlepšenie obranyschopnosti organizmu voči vírusom. Na začiatku každej sezóny virológovia vytipujú 3 chrípkové kmene, ktoré sa budú rozširovať počas nasledujúcich mesiacov. Z nich potom (na kuracích zárodkoch) izolujú 3 druhy vírusov. Vírusy sa usmrcujú a zvyšky ich základných tiel pridávajú do vakcín.

A práve preto sa po očkovaní naštartuje imunitný systém človeka. Zjednodušene povedané – telo už bude pripravené na konkrétne typy chrípky. Je dokázané, že už do 10 dní si organizmus dokáže vytvoriť dlhodobú obranyschopnosť voči určitým druhom chrípky. U zdravých ľudí sa takto znižuje riziko ochorenia až o 90 %.

Kto by mal absolvovať očkovanie?

Vakcinácia proti chrípke sa odporúča najmä u rizikových ľudí. Patria sem zamestnanci zdravotníckych zariadení a osoby, ktoré pracujú so staršími ľuďmi.

Zaočkovať by sa mali prioritne tí, ktorí majú oslabenú imunitu, starší ľudia a školopovinné deti.

Podmienky, ktoré musíte splniť pred očkovaním

V čase očkovania nemôžete byť chorí na infekčnú alebo vírusovú chorobu. Keby ste mali napríklad zápal priedušiek, či priamo chrípku, vaša imunita by bola oslabená a podanie vakcíny by bolo nebezpečné.

Kto sa nemôže dať zaočkovať?

 • Ženy v prvom trimestri tehotenstva;
 • ľudia s ochorením, ktoré je sprevádzané vysokými teplotami;
 • deti do 6 mesiacov;
 • ľudia s alergiou na vajcia;
 • pacienti s akútnou infekciou;
 • tí, ktorí mali v minulosti zlú reakciu na očkovanie proti chrípke. 

Najvhodnejšie obdobie na očkovanie

Zaočkovať sa môžete dať kedykoľvek, no ak to neurobíte na začiatku chrípkovej sezóny, automaticky sa znižuje úspešnosť vakcinácie a zvyšuje riziko ochorenia. Preto by ste sa mali dať zaočkovať od septembra do novembra, keď ešte nie je výskyt chrípky vysoký. A druhý dôvod – telo si v dostatočnom predstihu vyrobí potrebné protilátky a zvýši svoju odolnosť.

Prečo je nutné aj preočkovanie?

V závislosti od zdravotného stavu človeka, resp. od konkrétnej chrípkovej situácie v danej oblasti, je účinnosť vakcíny od 6 do 12 mesiacov. Z toho jednoznačne vychádza, že by sme sa mali dať preočkovať každý rok.

Ďalším dôvodom je mutácia vírusov. Chrípka útočí vždy v inej podobe a virológovia musia reagovať na aktuálny stav. Vďaka odbornému sledovaniu vývoja tak získate odolnosť voči 3 konkrétnym vírusom, ktoré budú dominovať v nasledujúcom období.

Príspevok na očkovanie proti chrípke?

Union zdravotná poisťovňa prepláca svojim poistencom každý rok jednu dávku.

Ako správne postupovať?

Kontaktujte svojho všeobecného lekára a dohodnite si termín očkovania. Lekár vám predpíše recept na vakcínu, ktorú si vyzdvihnete v hociktorej lekárni. Na mieste za vakcínu nedoplácate nič, pretože Union zdravotná poisťovňa ju hradí v plnej výške.

V poslednom kroku prídete v určený deň k lekárovi, ktorý vám vakcínu bezplatne aplikuje. Slovenskí pacienti majú k dispozícii 2 druhy vakcín – Influvac a Vaxigrip.

Môže sa očkovaním vyvolať chrípka?

Odporcovia očkovania tvrdia, že vakcína v konečnom dôsledku aj tak vyvolá chrípku, a preto je jej pichnutie úplne zbytočné, dokonca rizikové. Vo vakcíne sa ale nachádzajú len mŕtve časti vírusov, ktoré sa nedokážu v tele rozširovať, a teda nemôžu vyvolať chorobu.

Ľudia si často mýlia prejavy vedľajších účinkov po očkovaní s prejavmi začínajúcej sa chrípky. Áno, po vakcinácii sa naozaj môžu objaviť bolesti hlavy, či zvýšená teplota, čo pripomína začiatok chrípky. Avšak tieto symptómy po pár hodinách ustúpia, a potom už začne pracovať imunitný systém.

Chrípka napriek očkovaniu? 

Treba si uvedomiť, že vakcína chráni len proti 3 typom chrípky, no vírus môže zmutovať do rôznych podôb. Po vakcinácii teda môžete ochorieť na iný druh chrípky, ako ste boli zaočkovaní. Aj preto je také dôležité každoročné očkovanie.

Oveľa častejšie dochádza k omylom pri tzv. „samodiagnostikovaní“. Ľudia si myslia, že po očkovaní dostali chrípku, ale v skutočnosti boli iba prechladnutí. Pokiaľ nezašli za lekárom, tak nevedia, čo im vlastne bolo.

Vedľajšie účinky očkovania proti chrípke:

 • únava;
 • začervenanie, podliatiny, svrbenie a opuch v mieste vpichu;
 • bolesti hlavy;
 • zvýšená teplota (triaška);
 • hnačka;
 • závraty;
 • nevoľnosť;
 • alergická reakcia. 

Komplikácie pri zanedbaní chrípky

Neliečená chrípka môže prerásť do oveľa závažnejších zdravotných stavov. Veľmi často prechádza do zápalu priedušiek, hrozí dokonca zápal pľúc. U časti pacientov sa objavujú problémy so sluchom, keďže je postihnuté stredné ucho. Zanedbaná chrípka môže vyústiť do zápalu srdcového svalu, čo sa v niektorých prípadoch končí smrťou. S chrípkou nie sú žarty.

Užitočné informácie o prevencii sme pre vás pripravili v spolupráci s OZ Slovenský pacient. Všetky informácie v článku garantuje aj MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie s 15 ročnou praxou, člen výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva. 

Martina Harsanyiova

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

 • iPhone 14;
 • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
 • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

 • Udržateľné investície a obchodné operácie.
 • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
 • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
 • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
 • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
 • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
 • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.