Zdieľať

5 vysvetlení bábätkovských „záhad“

novorodenec v maminom náručí

Prečo novorodenci robia niektoré veci a neskôr z nich vyrastú? Pozreli sme sa bližšie na to, prečo bábätká štikútajú, grckajú, ale aj na to, prečo zvyčajne neprespia celú noc.

novorodenec v maminom náručí
V článku si prečítate:

Sú to úplne prirodzené fyziologické a vývojové procesy dieťatka. Vedeli ste ale, prečo vznikajú a kedy môžu znamenať nejaký problém?

Štikútanie

Bábätká majú štikútku naozaj často. Spustí ju čokoľvek, pocit chladu, pocikaná plienka. Štikútať môžu aj počas spánku, čo ich zvyčajne nevyrušuje. Ide o reflexnú reakciu bránice, ktorá sa vyskytuje dokonca aj v období vnútromaternicového vývoja. U novorodencov je najčastejšou príčinou prekrmovanie a rýchle hltanie pokrmu. Vtedy sa do žalúdka okrem mlieka dostane aj vzduch, ktorý ho roztiahne a ten potom tlačí na bránicu. Spôsobí to jej kŕč, čo následne vyvolá štikútku. U novorodeniatok sa tento jav vyskytuje najmä po kŕmení alebo počas neho. Existujú však aj iné príčiny. Zvyknú ju spúšťať aj náhle zmeny teploty v žalúdku pri kŕmení jedlom rôznej teploty. Ďalším provokatérom sú aj zmeny prostredia u citlivejších detí, prechod z chladného do teplého prostredia, tiež stresové situácie. Štikútanie sa častejšie vyskytuje aj u detí s gastroezofageálnym refluxom. Ak je dieťatko spokojné, nie je uplakané, nezvracia, riešiť to nemusíte. Štikútka odznie aj sama a bábätko naozaj neobťažuje. Naopak. Neraz je to pre neho skvelá zábavka. Prevenciou je častejšie kŕmenie v menších dávkach či odgrgnutie po jedle (najmä u nedojčených detí). Dojčeným deťom neraz pomôže i krátka prestávka pri prikladaní k druhému prsníku. V prípade, že štikútanie pretrváva, možno ho ukončiť krátkym priložením k prsníku. Často pomôžu už jeden či dva hlty mlieka. U detičiek kŕmených z fľaše je vhodné kŕmenie s krátkou pauzou a odgrgnutím. Radí vám okolie, aby ste dieťa pri štikútke trochu naľakali alebo mu fúkli do tváre? Nerobte to, nemusí to pomôcť a drobec sa len zbytočne vyľaká.

Odgrgnutie

Bábätká prijímajú počas prvých mesiacov výlučne mliečnu stravu, materské alebo umelé mlieko. Neraz však pijú hltavo, nemajú správnu techniku dojčenia a do ich žalúdka sa preto dostane isté množstvo vzduchu. Aby sa ho zbavili, mali by si odgrgnúť. Deti, ktorým to nie je umožnené, bývajú nepokojné, plačlivé (týka sa to zvyčajne viac nedojčených detí). Navyše sú ohrozené grckaním, štikútaním, kolikami a aj nebezpečným vdýchnutím skonzumovaného mlieka. Chcete tomu predísť? Môžete si vybrať z viacerých spôsobov, no pri každom dbajte na správnu techniku. Prvou voľbou je podržať drobca vo vzpriamenej polohe, na hrudníku, hlavička by mala byť jemne prevesená cez matkine rameno. Pod ňou by ale nemala chýbať plienka, keby mu náhodou z ústočiek unikli zvyšky vypitého mlieka. Jednou rukou ho pri tom podoprite pod zadočkom a pridržte ho v spodnej časti chrbta. Druhou rukou ho jemne hladkajte po chrbátiku a potľapkávajte. Dieťatko si môžete uložiť aj do lona, a to tak, aby na ňom ležalo na brušku. To by sa malo opierať o jedno stehno a hlavička má byť otočená na stranu o druhé. Potom ho jemne hladkajte po chrbátiku. Táto poloha pomáha vytvárať jemný tlak na bruško, ktorý pomáha vytlačiť prebytočný vzduch zo žalúdka. Ak sa odgrgnutie pri jednej zo spomenutých polôh nedostaví do niekoľkých minút, vyskúšajte inú.

Vracanie

Novorodenci a dojčatá často vrackajú. Na vine je obvykle nesprávna technika dojčenia alebo pitia z fľaše. Prispieva k tomu aj to, ak si dieťa po jedle neodgrgne. Za normálnych okolností si to nevyžaduje žiadnu terapiu, iba zmenu techniky kŕmenia. Veľmi častým dôvodom grckania je aj gastroezofageálny reflux. Ide o spontánny návrat žalúdkového obsahu dôsledkom poruchy funkcie dolného pažerákového zvierača. U maličkých detí je reflux fyziologický a nespôsobuje im nijaké problémy. Môže za to nezrelosť pažerákového zvierača. Do štvrtého mesiaca má fyziologický reflux asi polovica detí, spontánna úprava nastáva do roka a pol. Ak dieťa napriek tomu prospieva, nie je podráždené, nepokojné, je to v poriadku. V prípade, že dieťa veľmi často vracia, nepriberá, je nepokojné a plačlivé, môže ísť o patologický reflux. Tento stav si už vyžaduje liečbu, ktorá spočíva v takzvanom zahusťovaní stravy. Nedojčeným deťom sa pri tejto diagnóze podávajú zahustené mliečne pokrmy. Bábätko s touto poruchou musí navyše ležať tak, aby malo hornú časť tela vo zvýšenej polohe. Grckanie však môžu provokovať aj závažné poruchy funkcie a štruktúry horných častí tráviaceho traktu, napríklad vrodená nepriechodnosť alebo zúženie pažeráka. Tie si však už vyžadujú lekársky zásah.

Budenie sa v noci

Hoci je to veľkou túžbou všetkých čerstvých rodičov, drobci málokedy spia bez prebudenia celú noc. Je to normálne, hoci dieťaťu dáte mlieko tesne pred spánkom, obyčajne ho nezasýti na celú noc. Na to, aby dobre spalo, pozitívne vplýva aj stereotyp. Pravidelné rituály ukladania na spánok, stíšenie zvukov v domácnosti, stlmenie svetla už nejaký čas predtým, to všetko pomáha dieťatku upokojiť sa a signalizuje mu čas spánku. Samozrejme, všetko sa v priebehu času a vývoja dieťatka mení, je dôležité flexibilne reagovať na jeho potreby a vývoj. Pri dojčených deťoch to znamená dojčiť na požiadanie, aj počas noci.

Dieťa vo veku päť až sedem týždňov už vníma vaše zmeny nálad, stres, nepokoj v dome. Ak niečo nie je v poriadku, prejaví to nepokojným a prerušovaným spánkom či záchvatmi plaču. Objaviť sa môžu aj vtedy, keď dieťa cíti hlad, je mu zima, teplo alebo sa mu prerezávajú zúbky. Nepokojný spánok býva aj dôsledkom začínajúcej sa choroby.

Branie vecí do úst

Aj vy ste sa už niekedy pýtali, ako je možné, že deti prežijú prvý rok života? Veď si všetko strkajú rovno do úst. Hračku, kúsok chleba, jednoducho čokoľvek, na čo natrafia. Hoci sa vám to nepozdáva, má to tak byť. Zdravé dieťa začína asi v piatom mesiaci života využívať svoje novoobjavené schopnosti. Všetko, na čo dočiahne, chytá do rúk a vkladá si do úst, začína využívať jazyk a pery, ktoré sú jeho dôležitými zmyslovými orgánmi. Dieťa v tom veku má totiž veľmi dobre vyvinutý hmat, lepšie ako zrak, sluch alebo chuť. A práve týmto spôsobom spoznáva svet. Pre rodičov je to síce ťažké obdobie, ale pre drobca nesmierne dôležité. Nedá sa obísť, nutné je len počkať a postarať sa o to, aby sa v jeho dosahu nevyskytovali nebezpečné predmety, ostré, špicaté, studené či horúce. Rodičia by mali vtedy do jeho blízkosti uložiť dostatočné množstvo hračiek s pevným aj bezpečným povrchom. Okrem toho je treba vo väčšej miere dbať na hygienu. Všetko musí byť čisté, nie však sterilné. Znamená to plastové hračky v pravidelných intervaloch umývať a plyšové prať v práčke. Príliš sa však o svojho potomka nestrachujte. Ak je zdravý, imunitný systém sa s objavovaním sveta cez ústa väčšinou bez väčších problémov vysporiada.

Promama

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.