Zdieľať

5 spôsobov, ako môžete pozitívne ovplyvniť imunitu svojho dieťaťa

blondave dievcatko sediace za stolom

Z každej strany počúvate, že dnešné deti sú už z princípu súčasnej doby odsúdené na život s alergiami? Vôbec to nemusí byť pravda. Stačí, ak budete vedieť, ako správne podporiť imunitu svojho bábätka. A vôbec to nie je žiadna raketová veda.

blondave dievcatko sediace za stolom

Vedeli ste o tom, že na imunite svojho dieťatka „pracujete” už počas jeho pobytu vo vašom brušku? Cez placentu mu totiž odovzdávate vaše vlastné imunitné bunky, ktoré sa postupne vytrácajú v priebehu prvého polroka jeho života.

V tom čase si totiž začína vytvárať vlastné a keď má päť rokov, je jeho imunitný systém už takmer tak vyvinutý ako u dospeláka. 

Niekedy však vývoj imunity neprebieha hladko – najmä ak rodičia svoje deti nevedú k správnej životospráve. Prezradíme vám, aké pravidlá dodržiavať, aby ste pre svoje bábätko dokázali zabezpečiť život bez chorôb a alergií čo najefektívnejšie.

Ako funguje imunitný systém

Predstavte si imunitu ako čistý nepopísaný denník, ktorý sa postupne zapĺňa počas toho, ako dospievate. Zo začiatku vám udalosti a zážitky zo života zapisujú rodičia. V samostatnej kolónke je zoznam predmetov a ľudí, ktorých sa bojíte či jedlá, ktoré vám nechutia. V ďalšej sú zas veci, ktoré vám pomáhajú zaspať alebo utíšiť plač. 

Neskôr si do tohto denníka sami začnete značiť skúsenosti, z ktorých sa chcete v budúcnosti poučiť alebo si zapisujete veci, ktoré ste sa naučili v škole.

Imunitný systém vzniká podobným spôsobom. Je ako čistý list, na ktorý sa píšu poznámky o veciach, ktoré imunitu prirodzene posilňujú, a tiež záznamy o prekonaných chorobách, vďaka ktorým si systém protilátky vytvára sám. V budúcnosti imunita tieto záznamy použije na to, aby prepuknutiu chorôb zabránila alebo zmiernila ich priebeh.

Ochorenia svojho dieťatka neovplyvníte a príchodom do kolektívu sa s nimi zrejme budete musieť popasovať vo väčšej alebo menšej miere. Čo ale môžete robiť, aby ste imunitu bábätka postupne posilovali a zvyšovali jej odolnosť?

1. Dojčite aspoň rok

Materské mlieko obsahuje silné protilátky, ktoré bojujú proti rôznym zápalom, alergiám či črevným ťažkostiam. Niektoré štúdie tiež hovoria, že detské telíčko tiež chránia pred rizikom vzniku diabetu, Crohnovej choroby a niektorých druhov rakoviny.

Obzvlášť dôležité je tzv. kolostrum – látka, ktorá sa nachádza v prvom materskom mlieku a je najbohatšia na protilátky. Ak nemáte problémy s dojčením, určite sa mu dobrovoľne nevyhýbajte.

Zdroj: pexels.com

2. Nefajčite vo vnútri ani v blízkosti dieťaťa 

To, že fajčenie nikomu neprospieva, poznáte. Vedeli ste však, že pasívne fajčenie, ktorému sú deti často vystavované, je veľkým ohrozením správneho vývoja ich imunity? Dym z cigariet totiž obsahuje toxíny, ktoré môžu spôsobovať astmu, bronchitídu či dokonca syndróm náhleho úmrtia novorodenca.

Keďže deti majú rýchlejšie tempo dýchania, sú na prijímanie týchto toxínov náchylnejšie. Ak sa nedokážete vzdať fajčenia, obmedzte ho, nefajčite v domácnosti ani v prítomnosti vášho drobca.

3. Doprajte mu dostatok spánku

Spánok má ozdravujúce účinky na organizmus, a obzvlášť to platí u detí, ktoré potrebujú veľa energie na správny vývoj. Nedostatok spánku spôsobuje zvýšenú citlivosť na rôzne ochorenia, preto by ste svojmu dieťatku mali vytvoriť zdravý spánkový režim. 

Už naše staré mamy vedeli, že poobedný „šlofík” je prospešný. Doprajte ho preto aj svojim deťom. Novorodenec potrebuje približne 18 hodín spánku denne, batoľa 12 a predškolák 10. U každého dieťaťa je to však iné, preto tieto počty nemusíte nasilu dodržiavať.

Ak viete, že vaše dieťa nezaspí v priebehu dňa alebo na to nemá príležitosť, dbajte na to, aby dostatok hodín prespalo v noci.

Zdroj: pexels.com

4. Nevystavujte svoje dieťa stresu

Reči o uponáhľanej dobe síce môžu znieť ako klišé, ale faktom je, že sme dnes náchylní na to mať všetko dokonalé, rýchle a v ideálnom prípade lepšie ako ostatní. Je prirodzené, že chcete, aby bolo vaše dieťa šťastné a aby vynikalo, ale s tlakom na dosahovanie výsledkov v škole alebo v športe to nepreháňajte.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Ak je dieťa v strese, rovnako ako u dospelých sa aj uňho nadprodukujú stresové hormóny kortizol a adrenalín, ktoré tlmia reakcie jeho imunitného systému. 

Doprajte deťom dostatok voľného času na hru a na tvorbu zážitkov ideálne vonku. Pobyt na slniečku totiž podporuje produkciu vitamínu D, ktorý je mimoriadne dôležitou látkou pre správne fungovanie imunity a predchádzanie vzniku autoimunitných ochorení.

Počas letných mesiacov sa slnečným lúčom stačí vystaviť na 15 minút a detské teličko získa tohoto vitamínu dostatok. Počas zimy, keď je slnka nedostatok, ho môžete dopĺňať napríklad aj prostredníctvom doplnkov výživy.

5. Podporujte imunitu cez žalúdok

Nielen láska, ale aj imunita ide cez žalúdok. Keďže väčšina imunitných buniek sa nachádza v črevách, je maximálne dôležité, čo jeme a akú stravu pripravujeme našim deťom.

Doprajte im dostatok čerstvej zeleniny a ovocia. Hrášok, mrkva, pomaranče, jablká, brokolica, špenát či jahody a iné obsahujú rôzne fytonutrienty ako napríklad vitamín C, betakarotén, luteín či karotenoidy, ktoré sú významnými posilňovačmi imunity a bojovníkmi proti vírusom, srdcovým ochoreniam a niektorým druhom rakoviny. 

Rovnako do jedálnička zaraďte probiotiká, ktoré sú v kefíroch či nesladených jogurtoch a takisto aj bylinky ako echinaceu a bazu čiernu.

Vyhýbajte sa polotovarom a údeninám, ktoré obsahujú zbytočné aditíva. Takisto obmedzte aj sladkosti. Cukor má totiž schopnosť „živiť” baktérie, a tak môže imunitu oslabovať.

Zistite ešte viac

Ak vás problematika budovania imunity zaujíma ešte viac, prečítajte si článok o tom, ako sa postupne vyvíja imunita u detí od bábätky až po dospelosť. Nájdete v ňom odpovede na otázky, aké rôzne poruchy imunity sa môžu u detí vyskytnúť, kedy je potrebné vyhľadať imunológa a ktoré vitamíny a minerálne látky sú kľúčové pre správne budovanie imunity.

Martina Hatnakova

Autorka: Martina Hatňanková

Copywriterka a milovníčka zmysluplných textov, ktoré dokážu pomôcť, povzbudiť alebo niečo nové naučiť. Verí, že internet stále dokáže byť miestom, kde nájdeme odpovede na otázky bez pochybností či negatívnych emócií, preto sa vo svojich článkoch snaží prinášať užitočné informácie pre moderné mamy.

Martina Hatňanková

Martina Hatňanková

Copywriterka a milovníčka zmysluplných textov, ktoré dokážu pomôcť, povzbudiť alebo niečo nové naučiť. Verí, že internet stále dokáže byť miestom, kde nájdeme odpovede na otázky bez pochybností či negatívnych emócií, preto sa vo svojich článkoch snaží prinášať užitočné informácie pre moderné mamy.

Martina Hatňanková

Copywriterka a milovníčka zmysluplných textov, ktoré dokážu pomôcť, povzbudiť alebo niečo nové naučiť. Verí, že internet stále dokáže byť miestom, kde nájdeme odpovede na otázky bez pochybností či negatívnych emócií, preto sa vo svojich článkoch snaží prinášať užitočné informácie pre moderné mamy.

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.