Zdieľať

4 tehotenské "radosti", s ktorými sa musia popasovať budúce mamy

tehotná žena s problémami

V článku 10 tehotenských hádaniek a vysvetlení ste si mohli prečítať o typických tehotenských príznakoch, príčinách ich vzniku a o tom, ako si s nimi poradiť. Teraz si prečítajte o ďalších, možno aj nepríjemnejších symptómoch sprevádzajúcich tehotenstvo.

tehotná žena s problémami
V článku si prečítate:

Patria k tehotenstvu, niektoré budúce mamy však majú to šťastie, že sa im vyhnú, alebo ich aspoň neotravujú príliš. Ako sa prejavujú, kedy sa objavujú a čo sa s nimi dá robiť?

25-krát na „malú“ – dostatočne otravné?

Je to otravné, no k tehotenstvu to jednoducho patrí. Niektoré ženy dokonca uvádzajú, že časté behanie na malú potrebu bolo dôvodom, prečo začali premýšľať o tom, či nie sú náhodou tehotné. Prvou príčinou častejších návštev toalety zvyčajne býva zvýšené prekrvenie orgánov a hormonálne zmeny v tele nastávajúcej mamičky. Neskôr za tento jav zodpovedá rastúca maternica. Tým, že sa zväčšuje, vytláča ostatné orgány. Trpí najmä močový mechúr, ktorý sa stlačením zmenšuje, čo má za následok, že sa rýchlejšie napĺňa. Opakované návštevy toalety vás môžu obťažovať nielen v najnevhodnejších situáciách počas dňa, ale aj v noci. A aby toho nebolo málo, tehotenstvo nie je len o častejšom močení, hrozia aj iné nepríjemnosti. Že moč unikne pri kýchnutí, smiechu alebo pri prudkom pohybe. Vysvetliť sa to dá aj tým, že kým dieťa silnie, vaše svaly v oblasti panvy slabnú, aby sa na svet dostalo ľahšie. Celú situáciu môže zhoršiť aj nadváha, preto dbajte, aby ste počas tehotenstva príliš nepribrali.

Čo s tým?

Asi nič iné, iba sa s tým zmieriť. Takáto situácia je pre tehotenstvo bežná a prechádza si tým mnoho žien. A určite nemajte preto výčitky, nie ste ani chorá, ani menejcenná. Prevenciou môže byť cvičenie Kegelových cvikov, začať by ste však mali už pred otehotnením. Určite neobmedzujte odporúčaný pitný režim počas tehotenstva a ani po ňom. Nedostatok tekutín je nebezpečný. Keď to inak nejde, na čas do pôrodu vám môžu pomôcť aj špeciálne vložky na inkontinenciu. Vďaka nim nebudete v strese, keď sa objaví nehoda. Absorbujú totiž nielen tekutinu, ale i zápach, a to vo vyššej miere ako klasické vložky.

Tak trochu „opačný“ problém

Na „malú“ sa nabeháte, ale na „veľkú“ to ide zrazu akosi horšie. Dôvodom je zmena anatomických pomerov, ktoré sa počas gravidity prirodzene menia. Rastúca maternica totiž vysúva črevá nahor a zároveň tlačí na konečník, čo sťažuje proces vyprázdňovania. Čiastočne k tomu prispievajú aj zmenené hladiny hormónov, ktoré spomaľujú pohyblivosť čriev. To, že má tehotná zrazu problémy s vyprázdňovaním, sa dá pripísať na vrub aj niektorým liekom, napríklad preparátom s obsahom železa, tiež antacídam, ktoré tehotné užívajú pri pálení záhy. Tento problém sa zhoršuje najmä na konci gravidity.

Prvá pomoc

Predísť zápche u tehotných sa jednoznačne nedá, ale pomáha dostatok pohybu a dodržiavanie pitného režimu. Nemenej dôležitý je dostatočný príjem vlákniny. Viaže vodu, čím v črevách zväčšuje objem stolice a výsledkom je častejšie vyprázdňovanie. Nezabudnite ju pravidelne zaradiť do vášho denného menu! Dostatok ovocia a zeleniny by mal byť samozrejmosťou.

Keď sa premnožíme, budeme zlé!

Mykóza patrí medzi gynekologické ochorenia a minimálne jedenkrát za život prekvapí 75 % žien. Prejavuje sa nepríjemným svrbením, začervenaním či výtokom z rodidiel, niekedy aj bolesťami pri pohlavnom styku. Mykózu vyvolávajú kvasinky, najčastejšie typ Candida albicans, ktorá sa v pošve bežne nachádza. Za určitých okolností sa však môže premnožiť a výsledkom sú spomínané problémy. Niekedy na to netreba veľa. Stačí choroba, nevhodný kozmetický produkt, nedostatok vitamínov, únava, stres, lieky, cukrovka, ale aj hormonálne zmeny, ktoré sprevádzajú tehotenstvo. Mykózu špeciálne v tomto období nie je dobré podceňovať, pretože neliečená a dlhotrvajúca infekcia môže negatívne vplývať na plod. Hrozí aj prenos infekcie na dieťa pri pôrode.

Čo robiť?

Dbajte hlavne na nosenie bavlnenej spodnej bielizne, osoží tiež lokálna liečba v podobe pošvových tabliet alebo výplachov. K uzdraveniu prispieva aj nízkosacharidová diéta, pretože cukor praje rastu kvasiniek.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Prečítajte si aj náš článok 10 tehotenských hádaniek a vysvetlení.

A víťazom sa stáva...

Zlatá žila, alebo odbornejšie hemoroidy. Tieto problémy sa často vystupňujú najmä v posledných týždňoch tehotenstva. Príčinou je zväčšujúca sa maternica, ktorá tlačí na panvové dno a okolité štruktúry, hlavne na cievy. Ďalšiu úlohu zohráva aj vrodená nedostatočnosť žilovej steny, ale tou netrpí každá žena, preto hemoroidy nemusia automaticky obťažovať každú budúcu mamu. K ich vytváraniu však prispievajú i zlé stravovacie návyky, sedavý spôsob života a nízka fyzická aktivita. Trochu kurióznou príčinou sa môže zdať aj nesprávne držanie tela počas vyprázdňovania na záchode. V minulosti, keď ľudia nepoznali terajšie „sedavé“ toalety, vyprázdňovanie robili v podrepe, čím si panvové svalstvo udržiavalo tonus a svaly konečníka nemuseli vynakladať zvýšenú námahu pri „tlačení“. Teraz však na toalete sedíme, svaly panvy sú v tejto polohe uvoľnené, preto je potrebný väčší tlak pri vyprázdňovaní.

Ako si pomôcť?

Ak vás tento problém prekvapí, v prvom rade si upravte životný štýl. Potrebný je dostatočný pohyb, posilňovanie svalov panvového dna, strava bohatá na ovocie a zeleninu, pravidelné a správne vyprázdňovanie a, samozrejme, hygiena. Ako tehotná môžete pri tomto probléme užívať masti, čapíky či robiť si sedavé kúpele, ktoré sú dostupné v lekárňach.

Promama

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.