Atoms/icons/24/grey/info-24
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Na preventívnu prehliadku u urológa už nepotrebujete výmenný lístok

prevencia rakoviny prostaty
Na nízku návštevnosť urologických ambulancií reaguje Union zdravotná poisťovňa uhrádzaním urologickej preventívnej prehliadky aj bez tzv. výmenného lístka od všeobecného lekára.
prevencia rakoviny prostaty

Union zdravotná poisťovňa počas mesiaca prevencie rakoviny prostaty upriamila pozornosť na fakt, že účasť mužov na preventívnej prehliadke u urológa je alarmujúco nízka.

Preventívne prehliadky u urológa absolvovalo tento rok len 5,5 percenta poistencov a znepokojujúce štatistiky sa týkali aj predošlých rokov. Na túto bezplatnú preventívnu prehliadku má podľa zákona nárok každý muž od 50 rokov a to raz za tri roky.

Naši poistenci majú v rámci benefitu možnosť absolvovať ju už od veku 40 rokov v dvojročnom intervale.

„Na skutočne nízku návštevnosť urologických ambulancií reaguje Union zdravotná poisťovňa uhrádzaním urologickej preventívnej prehliadky aj bez tzv. výmenného lístka od všeobecného lekára. Veríme, že aj to povedie k zvýšeniu motivácie navštíviť urológa a absolvovaniu preventívnych prehliadok, ktoré môžu zachrániť človeku život,“ vysvetľuje riaditeľka Sekcie zdravotného poistenia Unionu Elena Májeková.

Odporúčanie všeobecného lekára (alebo elektronický záznam o odporúčaní lekára) na špecializovanú ambulantnú starostlivosť sa podľa zákona nevyžaduje v prípade, ak chcete navštíviť psychiatra, detského psychiatra, klinického psychológa, dermatovenerológa a oftalmológa, ak ide o predpísanie okuliarov. Rovnaký postup je aj pri gynekologických ambulanciách, ktoré spadajú do spektra primárnej zdravotnej starostlivosti.

„S platnosťou od 1. decembra 2022 môžu naši poistenci za účelom preventívnej prehliadky navštíviť bez výmenného lístka aj urologickú ambulanciu,“ dodáva hovorkyňa Unionu Kristína Baluchová.

Martina Harsanyiova

Pomohla ti táto odpoveď?