Zdieľať

Čaká nás prelomové leto, Slováci majú veľkú chuť cestovať

Tohtoročná letná sezóna bude po dvoch rokoch pauzy kvôli koronavírusu opäť taká, ako pred pandémiou. Slováci a Slovenky majú veľkú chuť cestovať.

„Vidíme, že klienti majú chuť cestovať. Už teraz evidujeme zvýšený záujem aj o cestovné poistenie a zlepšujúca sa epidemická situácia a zmierňovanie opatrení v jednotlivých krajinách ich v tom len podporuje. Ľudia si chcú vynahradiť čas, kedy sedeli doma, aj keby mali ísť len kúsok za hranice,“ uviedol Michal Špaňár, generálny riaditeľ poisťovne Union.

K tomuto nadšeniu prispievajú aj cestovné kancelárie, ktoré sa snažia túto sezónu klientov presvedčiť výhodnými podmienkami ponúkaných zájazdov. Či už je lákadlom nízka záloha alebo vysoké zľavy pri kúpe zájazdov pred sezónou.

„Z krajín, kam smerujú dovolenkové pobyty, je túto sezónu záujem najmä o Turecko, Egypt, grécke ostrovy, Cyprus, Taliansko, ale aj autom ľahko dostupné Chorvátsko. Záujem vzrástol aj o exotickejšie destinácie ako napr. Spojené arabské emiráty, Maurícius, Thajsko,“ dodáva Michal Špaňár.

Zaujímavosťou je, že o niečo viac cestujú ženy, ako muži. Kým v mladšom veku Slováci a Slovenky uprednostňujú individuálne dovolenky a zážitkové cesty, približne v štyridsiatke sa to zmení a záujem sa preklopí na stranu zájazdov s cestovnými kanceláriami. Približne každý tretí klient či klientka, ktorá cestuje na zájazd, má viac ako 60 rokov.

„Vojna ani vyššie ceny palív túžbu cestovať neovplyvnili a v cestovných kanceláriách a cestovných agentúrach zaznamenávame enormný nárast záujmu o kúpu letných dovoleniek porovnateľný s rokom 2019. Domnievame sa, že last minute ponúk, na ktoré boli Slovenky a Slováci v minulosti zvyknutí, bude v letnej sezóne podstatne menej. Chceli by sme upozorniť cestujúcu verejnosť na to, aby si pred kúpou dovolenky overili, či je ich cestovná kancelária riadne poistená pre prípad úpadku, a to na stránkach Slovenskej obchodnej inšpekcie alebo na stránkach našej asociácie“, povedal Roman Berkes, prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA).

Treba pri plánovaní dovolenky myslieť na covid alebo opičie kiahne?

Epidemická situácia sa u nás, aj vo väčšine krajín sveta, v posledných týždňoch citeľne zlepšila. Pre istotu však pred odchodom do zahraničia naďalej odporúčame našej klientele sledovať informácie o vývoji pandémie vo svete, keďže nie všetky krajiny sú na tom rovnako dobre ako Slovensko.

Podľa epidemiológa Petra Sabaku však nie je dôvod na obavy. „Čo sa týka ochorenia covid-19, ak človek neprekonal toto ochorenie a nie je zaočkovaný, odporúčame sa očkovať. Inak nie je potrebné dodržiavať žiadne zvláštne opatrenia. V prípade opičích kiahní je treba pamätať na to, že vírus sa prenáša úzkym kontaktom s nakazeným. Neprenáša sa vzduchom, tak ako covid-19. Ak sa človek nevystavuje úzkemu kontaktu s viacerými ľuďmi v oblastiach s vyšším výskytom opičích kiahní ako napríklad Londýn alebo Madrid, tak je riziko nákazy minimálne,“ vysvetľuje Peter Sabaka.

Pred cestou sa však vždy oplatí pozrieť si odporúčania na stránke Ministerstva zahraničných vecí. „Pre každý prípad sa vždy dá dohodnúť aj špeciálne poistenie Pandemic, ktoré vás kryje, ak by ste sa dostali do karantény a museli si dovolenku v zahraničí nedobrovoľne predĺžiť,“ uzatvára Michal Špaňár.

Zdroj: Adobe Stock

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.