Zdieľať

Predávate auto a neviete, čo s PZP? Poradíme vám!

Rozhodli ste sa predať svoje auto a neviete, čo robiť so svojím povinným zmluvným poistením? Poradíme vám, ako postupovať, ako si vygenerovať výpoveď poistnej zmluvy a ako získať späť alikvótnu časť už uhradeného poistného.

Ako odhlásiť auto?

Prvou vecou, ktorú musíte zariadiť pri predaji vozidla, je jeho odhlásenie z evidencie a prihlásenie na nového majiteľa. Pre odhlásenie vozidla a jeho prepis budete musieť navštíviť políciu spolu s autom a novým majiteľom.

Budete potrebovať nasledujúce doklady:

  • žiadosť o odhlásenie vozidla,
  • platný doklad totožnosti,
  • technický preukaz (Osvedčenie o evidencii).
  • výpis z obchodného registra alebo živnostenský list, ak ste podnikateľ.

Nový majiteľ vozidla bude potrebovať:

  • žadosť o prihlásenie vozidla,
  • platný doklad totožnosti,
  • kolok v hodnote 33 EUR,
  • doklad o predbežnom zmluvnom poistení.
  • výpis z obchodného registra alebo živnostenský list, ak je podnikateľ.

V prípade, že predávate auto do iného okresu, nemusíte auto pripraviť na žiadnu kontrolu pri odhlasovaní z evidencie, pričom kontrolu potom samostatne vykonáva kupujúci vášho auta. Správny poplatok hradí nový majiteľ pri prihlasovaní vozidla. Pri jeho odhlasovaní z evidencie však musí byť prítomný aj nový majiteľ, prípadne môže splnomocniť na tento úkon tretiu osobu.

Čo však robiť s poistkou?

Ak ste auto nepredali na konci poistného obdobia, mali by ste zrušiť poistku predčasne. Vyplnenú žiadosť o výpoveď PZP pri zmene majiteľa vozidla počas poistného obdobia pošlite na našu adresu, môžete ju aj odovzdať osobne na jednej z našich pobočiek. Spolu s výpoveďou PZP nám zašlite aj potvrdenie o odhlásení vozidla z evidencie. Po vybavení žiadosti vám na váš účet pripíšeme alikvótnu časť uhradeného poistenia.

Ak ste predali vozidlo ku koncu poistného obdobia, môžete si žiadosť vygenerovať rýchlo a jednoducho cez internet , je však potrebné podpísať ju a doručiť na našu adresu alebo na jednu z pobočiek.

0 %
Zľava
Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.
0 %
Zľava

Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Union Poisťovňa

Share on facebook
Share on twitter

Pomohla ti táto odpoveď?

Tieto články by ťa mohli zaujímať

Tieto články
by ťa mohli zaujímať

Zapojte sa do súťaže o inteligentné hodinky Garmin

Pridajte recenziu k mobilnej aplikácii Union zdravotnej poisťovne a hrajte o inteligentné hodinky Garmin v hodnote 170 eur.