Predávate auto a neviete, čo s PZP? Poradíme vám!

Rozhodli ste sa predať svoje auto a neviete, čo robiť so svojím povinným zmluvným poistením? Poradíme vám, ako postupovať, ako si vygenerovať výpoveď poistnej zmluvy a ako získať späť alikvótnu časť už uhradeného poistného.

Ako odhlásiť auto?

Prvou vecou, ktorú musíte zariadiť pri predaji vozidla, je jeho odhlásenie z evidencie a prihlásenie na nového majiteľa. Pre odhlásenie vozidla a jeho prepis budete musieť navštíviť políciu spolu s autom a novým majiteľom.

Budete potrebovať nasledujúce doklady:

• žiadosť o odhlásenie vozidla,
  • platný doklad totožnosti,
  • technický preukaz (Osvedčenie o evidencii).
  • výpis z obchodného registra alebo živnostenský list, ak ste podnikateľ.

Nový majiteľ vozidla bude potrebovať:

• žadosť o prihlásenie vozidla,
  • platný doklad totožnosti,
  • kolok v hodnote 33 EUR,
  • doklad o predbežnom zmluvnom poistení.
  • výpis z obchodného registra alebo živnostenský list, ak je podnikateľ.

V prípade, že predávate auto do iného okresu, nemusíte auto pripraviť na žiadnu kontrolu pri odhlasovaní z evidencie, pričom kontrolu potom samostatne vykonáva kupujúci vášho auta. Správny poplatok hradí nový majiteľ pri prihlasovaní vozidla. Pri jeho odhlasovaní z evidencie však musí byť prítomný aj nový majiteľ, prípadne môže splnomocniť na tento úkon tretiu osobu.

Čo však robiť s poistkou?

Ak ste auto nepredali na konci poistného obdobia, mali by ste zrušiť poistku predčasne. Vyplnenú žiadosť o výpoveď PZP pri zmene majiteľa vozidla počas poistného obdobia pošlite na našu adresu, môžete ju aj odovzdať osobne na jednej z našich pobočiek. Spolu s výpoveďou PZP nám zašlite aj potvrdenie o odhlásení vozidla z evidencie. Po vybavení žiadosti vám na váš účet pripíšeme alikvótnu časť uhradeného poistenia.

Ak ste predali vozidlo ku koncu poistného obdobia, môžete si žiadosť vygenerovať rýchlo a jednoducho cez internet , je však potrebné podpísať ju a doručiť na našu adresu alebo na jednu z pobočiek.

Zľava
Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.