Atoms/icons/24/grey/info-24
Od 1. 8. 2022 už nie je potrebné zasielať prihlášku pre novorodenca do zdravotnej poisťovne. Jeho poistenie vzniká automaticky v rovnakej poisťovni ako je poistená matka. 
Zisti viac.
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Máte doma dvanásťročné dieťa? Vakcína proti rakovine bude plne hradená

Už od 1. mája 2022 začne Union zdravotná poisťovňa uhrádzať v plnej sume vakcínu proti HPV vírusu všetkým deťom – teda dievčatám, aj chlapcom, ktorí majú 12 rokov.

Podľa odborníkov je totiž v tomto veku vakcína najúčinnejšia. „Deťom, ktoré sú staršie, teda majú 13 až 16 rokov, budeme tak ako doteraz, poskytovať 50 % príspevok na túto vakcínu v rámci nášho benefitu,“ dodáva Elena Májeková, riaditeľka sekcie zdravotného poistenia v Union zdravotnej poisťovni.

HPV (ľudský papilomavírus) je vírus, ktorý spôsobuje rôzne druhy onkologických ochorení – napríklad rakovinu krčka maternice, či análneho otvoru. Očkovanie môže jeho negatívne pôsobenie v organizme značne obmedziť – podľa aktuálnej štúdie z Británie, bol zaznamenaný až o osemdesiatsedem percent nižší výskyt rakoviny krčka maternice u dievčat, ktoré boli zaočkované vo veku 12 rokov.

V zahraničí je toto očkovanie veľmi obľúbené – napríklad v Česku je zaočkovaných šesťdesiat percent dievčat a tridsať percent chlapcov. V Rakúsku je podiel zaočkovaných dievčat rovnako šesťdesiat percent a chlapcov až štyridsať percent. Najvyšší podiel zaočkovaných dievčat je v Maďarsku, a to až na úrovni sedemdesiat percent.

„Predpokladáme, že plná úhrada vakcíny dvanásťročným deťom, ako aj možnosť využiť nami ponúkaný benefit, značne zvýši záujem u rodičov o toto očkovanie, “ vysvetľuje E. Májeková. Podľa dát Union zdravotnej poisťovne očkovanie proti HPV v roku 2020 absolvovalo 1 673 poistencov a poisteniek – z toho 1 254 žien. O rok neskôr, teda v roku 2021, to už bolo 1 919 poistencov a poisteniek – z toho 1 427 žien.

Zdroj: Adobe Stock

Martina Harsanyiova

Share on facebook
Share on twitter

Pomohla ti táto odpoveď?

Tieto články by ťa mohli zaujímať
Tieto články
by ťa mohli zaujímať
Poskytovateľom tejto služby je Union poisťovňa, a. s., ktorá vykonáva svoju činnosť v rozsahu určenom zákonom č. 39/2015 Z.z. o poisťovníctve v platnom znení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Poskytovateľom tejto služby je Union zdravotná poisťovňa, a. s., ktorá vykonáva svoju činnosť v rozsahu určenom zákonom č. 581/2004 Z.z. o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou v platnom znení a
o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Poistite sa na letnú dovolenku už teraz

Pohodlne online za 5 minút. Aj s predstihom, aj na poslednú chvíľu. Poistenci Union zdravotnej poisťovne majú zľavu na krátkodobé cestovné poistenie až 50 %.