Zdieľať

Aký nárok majú na kúpele onkologickí pacienti?

Liečba onkologických ochorení je mimoriadne náročná a pacienta vyčerpá fyzicky aj psychicky. Aj preto je možnosť kúpeľných pobytov pre týchto pacientov lákavá a bola by škoda, ak by ich nevyužili.

Spísali sme pre vás základné informácie, ktoré by mal poznať každý pacient s onkologickým ochorením.

 

Kúpeľná starostlivosť pre onkologických pacientov

Starostlivosť sa delí na dva typy:

 1. Typ A znamená, že pacient má pobyt v kúpeľoch kompletne hradený zdravotnou poisťovňou (ubytovanie, stravu i procedúry).  

 2. Typ B, pri ktorom zdravotná poisťovňa hradí len procedúry, klient si dopláca ubytovanie a stravu sám.

Všetky onkologické ochorenia patria do skupiny A, čiže v ich prípade zdravotná poisťovňa plne hradí liečebné procedúry a pacient len dopláca sumu 1,66 eur na deň za každý deň pobytu ako príspevok na služby (strava a štandardné ubytovanie v dvojposteľovej izbe).

 

Kedy požiadať o kúpeľný pobyt?

Na rozdiel od iných ochorení je v prípade rakoviny možné požiadať o kúpeľný pobyt len do 24 mesiacov od kompletného ukončenia onkologickej liečby, a to len v prípade, že nie sú zaznamenané žiadne kontraindikácie alebo recidíva choroby. O vhodnosti kúpeľnej liečby rozhoduje všeobecný lekár alebo onkológ, ktorý vyplní tlačivo „Návrh na kúpeľnú starostlivosť/liečbu (tlačivo ŠEVT 14782 00)“.

Následne je potrebné, aby klient toto tlačivo aj s prípadnými prílohami – nálezmi doručil do sídla zdravotnej poisťovne poštou, osobne alebo cez ktorékoľvek kontaktné miesto poisťovne najneskôr šesť týždňov pred uplynutím doby platnosti indikácie. Ak má klient preferované kúpeľné zariadenie, v ktorom by chcel absolvovať pobyt a zároveň patrí medzi zariadenia, s ktorými má jeho poisťovňa uzavretú zmluvu, je potrebné, aby ho napísal do tlačiva ešte pred jeho odovzdaním poisťovni.

 

Aký je ďalší postup?

O schválení, neschválení, resp. o potrebe doplniť návrh o určité vyšetrenia bude klient informovaný písomne spravidla do 30 dní, pričom je potrebné rátať s tým, že štandardná dĺžka pobytu v liečebných kúpeľoch je od 21 do 28 dní.

O konkrétnych liečebných procedúrach, ktoré pacient v kúpeľoch absolvuje, rozhoduje priamo lekár v kúpeľoch tak, aby bola liečba čo najúčinnejšia. V priemere pacient zvyčajne absolvuje tri procedúry denne, ale záleží to od stavu pacienta a rozhodne neplatí pravidlo, že čím viac, tým lepšie. Práve naopak. Priveľa procedúr mohlo pacientovi uškodiť, keďže by nemal čas na regeneráciu a oddych.

 

Na čo nezabudnúť?

Konkrétny termín pobytu v kúpeľoch si dohaduje klient priamo s kúpeľmi. Je potrebné rezervovať si termín v dostatočnom predstihu, inak hrozí, že mu kúpele nebudú schopné vyjsť v ústrety.

Všetky poplatky a doplatky hradí klient priamo kúpeľom, ktoré ho informujú aj o výške daných doplatkov. Priamo s kúpeľmi sa zároveň dohadujú aj konkrétne ubytovacie a stravovacie podmienky.

Do kúpeľov je potrebné zobrať si kompletnú zdravotnú dokumentáciu, aby bolo možné okamžite začať s procedúrami. Tie bude pacient absolvovať každý deň okrem dní pracovného pokoja a je nutné absolvovať úplne všetky, ktoré mu boli predpísané.

Ďalšie informácie o poskytovaní a preplácaní kúpeľnej starostlivosti v poisťovni Union nájdete TU.

Napriek medicínskym pokrokom je rakovina stále druhou najčastejšou príčinou úmrtí na Slovensku. Jej liečba stojí postihnutých nielen obrovské množstvo síl, no i nemalé sumy peňazí. Union poisťovňa vám preto ako prvá na Slovensku prináša možnosť poistenia onkologickej choroby, ktoré vám v prípade najhoršieho pomôže zvládnuť nepriaznivý finančný dopad, ktorý je, bohužiaľ, často s dlhodobou liečbou spojený.

Financie môžete použiť na čokoľvek, čo nie je hradené z verejného zdravotného poistenia. Napríklad splátky hypotekárneho a spotrebného úveru, rekonvalescenčný pobyt pri mori alebo akékoľvek výdavky spojené s plnohodnotným životom počas boja s rakovinou. Poistenci Union zdravotnej poisťovne majú 20% zľavu na poistenie onkologických chorôb a mnoho ďalších výhod.

Union zdravotná poisťovňa svojim poistencom prináša nadštandardné výhody v rôznych zdravotníckych zariadeniach a množstvo benefitov. 

Martina Harsanyiova

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

 • iPhone 14;
 • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
 • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

 • Udržateľné investície a obchodné operácie.
 • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
 • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
 • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
 • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
 • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
 • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.