Zdieľať

Ako ochrániť svoj bicykel pred krádežou?

Prísť na miesto, kde ste zamkli svoj milovaný bicykel a nenájsť ho na svojom mieste, je jeden z najhorších pocitov, aké môže cyklista zažiť. Nenechajte všetko na náhodu. Prečítajte si, ako ochrániť svoj bicykel pred krádežou.

Hovorí sa, že jediný spôsob, ako zabrániť krádeži akéhokoľvek bicykla, je nikdy ho nespustiť z očí. Ale aj keď bicykel zamknete do vlastnej garáže alebo pivnice, neznamená to, že bude na 100 % v bezpečí.

Či už máte lacnejší bicykel na cestu do práce v hodnote pár stoviek eur, alebo ste zainvestovali tisícky do poriadneho športového tátoša, krádež vášho „bajku” vás rozhodne nepoteší. Ako teda čo najlepšie ochrániť svoj bicykel pred zlodejmi?

Investovať do zámku sa oplatí

Mnohí cyklisti zainvestujú stovky alebo aj tisícky eur do svojho nového bicykla, no nemyslia pri tom na poriadny zámok. Väčšina cyklistov využíva jednoduchý káblový cyklozámok na číselný kód alebo kľúčik. Už kvalita tohto kľúča vám však napovie, aká je kvalita zámku.

Tieto zámky sú síce cenovo dostupné a jednoducho skladovateľné, v kritickej situácii však váš bicykel neochránia. Zlodej takýto zámok prestrihne za pár sekúnd a vy svoj bicykel už nikdy neuvidíte. V tomto prípade sa teda naozaj neoplatí šetriť, ale radšej investovať do kvalitnejšieho zámku.

Osvedčený je zámok typu „U”, ktorý pozostáva z oceľovej tyče ohnutej do tvaru U a dvojnásobným zámkom. Vhodný je aj zámok pozostávajúci z hrubej reťaze, ktorý je síce pôvodne určený pre motorky, ale bicykel je predsa tiež miláčik na dvoch kolesách. 🙂

Ako a kde zamknúť bicykel

Najčastejšou chybou pri zamykaní bicykla je, že ho zamknete iba o jedno z jeho kolies. Cyklostojanom, ktoré umožňujú zamknúť bicykel iba o koleso, sa vyhýbajte, zlodej totiž koleso jednoducho odmontuje a vám ostanú len oči pre plač… a jedno koleso. Najbezpečnejšie je zamknúť bicykel o rám, ideálne s využitím dvoch zámkov – jeden na koleso a jeden na rám.

A kde teda bicykel zamknúť? Najlepšie na také miesto, kde naň budete mať dobrý výhľad, nebude v prázdnej uličke, kde sa nezdržujú ľudia. Paradoxne na miesto, kde sa ľudí premelie príliš mnoho a nebudete mať šancu všimnúť si podozrivého zlodeja skôr, ako odíde na vašom bicykli.

Sériové číslo

Vedeli ste, že bicykle majú sériové číslo? Väčšina rámov má zo spodnej strany vyrazené sériové číslo. Ak teda aj prídete o bicykel, je dobré mať toto číslo zaznamenané a spolu s popisom bicykla ho nahlásiť polícii. Možno sa na vás usmeje šťastie v nešťastí a váš bicykel sa predsa len nájde. Dôležité je však túto situáciu nezanedbať a krádež polícii nahlásiť. 

Ochráni vás poistenie

Ak chcete na 100 % ochrániť svoj majetok a investíciu do bicykla, jedinou zárukou je vhodné poistenie vášho bicykla. Našťastie, v Union poisťovni sme pre vás pripravili výhodné poistenie domácnosti, ktoré sa vzťahuje na celú vašu športovú výbavu. Teda aj na váš bicykel. Toto poistenie platí aj na výletoch, takže do prírody môžete na bicykli vyraziť úplne bez obáv. Prečítajte si viac o výhodnom poistení domácnosti s krytím bicykla alebo o výhodnom cestovnom poistení v prípade, že plánujete s bicyklom vyraziť aj do zahraničia.

Nepodporujte kradnutie bicyklov

Prečo sú krádeže bicyklov také časté a ako proti nim bojovať? V prvom rade treba dávať pozor na to, aký bicykel kupujeme. Zadovážiť si bicykel v bazári alebo inak z druhej ruky môže byť výhodná kúpa, obzvlášť v prípade detských bicyklov, z ktorých deti skoršie vyrastú a treba ich meniť častejšie. Dôležité je však pred kúpou skontrolovať pôvod bicykla, záručný list alebo iný doklad o kúpe. Vhodné je aj overiť bicykel v databáze kradnutých bicyklov alebo v jednej z cyklistických skupín na Facebooku.  Nezabudnite, že ak by nikto nekupoval kradnuté bicykle, tak by sa nekradli vôbec.

0 %
Zľava
Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.
0 %
Zľava

Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Union Poisťovňa

Share on facebook
Share on twitter

Pomohla ti táto odpoveď?

Oznámenie o odklade splatnosti preddavku na zdravotné poistenie v dôsledku COVID-19 za Marec 2020 (PDF)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (ELEKTRONICKÁ VERZIA)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (PDF)

Žiadosť o splátkový kalendár
Online verzia | PDF verzia

Žiadosť o vydanie kombinovaného preukazu poistenca / európskeho preukazu zdravotného poistenia (PDF)

 • Ak žiadosť o vydanie preukazu poistenca podáva za poistenca iná osoba (netýka sa zákonných zástupcov maloletých detí), ktorá prevezme preukaz osobne na kontaktnom mieste, prípadne ho žiada doručiť poštou na svoju adresu, je potrebné, aby k Žiadosti priložila prílohu – úradne overené Plnomocenstvo. (PDF)

Žiadosť o vydanie formulára / prenosného dokumentu a o dopísanie nezaopatreného rodinného príslušníka do formulára (PDF)

Dotazník pre určenie štátu bydliska (nariadenie ES č. 883/2004 a 987/2009) (PDF)

Čestné vyhlásenie ku skutočnostiam rozhodujúcim pre vznik platiteľa poistného – štát (Starostlivosť o dieťa do 6 rokov / opatrovanie osoby s ťažkým zdravotným postihnutím) (PDF)

Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
Online verzia | PDF verzia

Univerzálne oznámenie poistenca (PDF)

 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ (platné do 31.12.2008)
  PDF 1. časť2. časť

 • Oznámenie o príjmoch za rok 2016
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2013
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2012
  Word verzia | PDF verzia
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.06.2018
  UPOZORNENIE: – formulár odporúčame stiahnuť a vypĺňať priamo v PC, vypĺňanie online v prehliadači nemusí fungovať správne
 
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.02.2015 do 31.5.2018´
  UPOZORNENIE: V prípade, ak má zamestnávateľ 3 a viacerých zamestnancov je povinný mesačný výkaz zasielať zdravotnej poisťovni výlučne elektronicky.
 
 • Výkaz platiteľa dividend
  PDF verzia platná od 01.02.2014 (AKTUÁLNA)
 • Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie
  PDF verzia
 • Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
  PDF verzia
 • Univerzálne oznámenie platiteľa poistného
  PDF verzia
 • Potvrdenie zamestnávateľa o uzatvorení pracovného pomeru, obdobného pracovného pomeru alebo iného pracovnoprávneho vzťahu zamestnanca bez trvalého pobytu na území SR 
  PDF verzia