Zdieľať

4 účinné techniky na zvládanie úzkosti a strachu počas koronavírusovej pandémie

techniky proti úzkosti v čase koronavírusu, mama sa pozera na synčeka

Ako v situácii, ktorá dá poriadne zabrať našej nervovej sústave, zachovať pokoj a udržať sa v psychickej pohode?

techniky proti úzkosti v čase koronavírusu, mama sa pozera na synčeka
V článku si prečítate:

Medzi najjednoduchšie, najrýchlejšie a zároveň najúčinnejšie techniky zvládania úzkosti a stresu zamerané na telo, patrí hlboké brušné dýchanie.

Hlboké dýchnie

Dych priamo zrkadlí mieru napätia v tele. Ak je človek v strese, v stave napätia, tak začne dýchať rýchlo a povrchne, iba hrudníkom.

Najjednoduchší spôsob, ako sa upokojiť, je zamerať svoju pozornosť na svoj dych, spomaliť ho a začať dýchať do brucha. Hlbšie a sústredené dýchanie navodzuje stav pokoja. Techniku brušného dýchania podľa Bourneho môžete realizovať nasledovne:

Techniku brušného dýchania môžete vykonávať pravidelne každý deň, nielen v stave zvýšeného napätia. Hlboké brušné dýchanie má priaznivý vplyv na telo aj myseľ človeka, preto sa tak často využíva v mnohých cvičeniach, napr. v joge.

Dáva vám intenzívny pocit prepojenia tela a mysle, zlepšuje schopnosť koncentrácie, zameriava pozornosť na prítomnosť, a tým pôsobí proti nahromadenej úzkosti. 

0
na zuby
Prispejeme vám 150 € na starostlivosť o zuby a ústnu dutinu
Získajte inovatívne zubné kefky Oral-B iO, náhradné hlavice či ďalšie produkty značky Oral-B oveľa výhodnejšie.

Sústredená pozornosť

Bdelá zameraná pozornosť môže byť ďalším účinným pomocníkom pri zvládaní neistých situácií. Ak sa človek úplne sústredí iba na to, čo práve robí, jeho myseľ je tým zamestnaná a nemá priestor na možné budúce ohrozenia a zneistenia.

Neexistuje absolútna istota, všetko je premenlivé a dočasné. Isté je to, čo práve teraz robíte. Ak si sadnete a uvedomíte si, ako zhlboka dýchate, ako sa vaše nohy dotýkajú podlahy, váš chrbát sa zapiera do stoličky – toto všetko drží a dáva oporu. Tu a teraz je bezpečná realita.

Ako si cvičiť bdelú pozornosť, ako sa učiť byť tu a teraz? Podľa autoriek Freyovej a Tottonovej teraz som tu, ak:

Skúste realitu vnímať všetkými svojimi zmyslami, choďte na prechádzku do lesa a sústreďte sa na päť vecí len sluchom – čo počujete? Potom iba zrakom – čo vidíte?

Následne sa zamerajte na vône, skúste si prejsť rukami kôru stromu, štruktúru listu. Takto zapojíte všetky svoje zmysly do vnímania sveta.

Cvičenie si môžete opakovať v mnohých každodenných situáciách, napríklad, keď si idete ráno urobiť kávu, čaj. Vnímajte, ako pustíte vodu, aký vydáva zvuk, keď ju lejete do kanvice, ako začne voda vrieť a bublať, vnímajte, ako lejete vodu do šálky a ako pocítite sýtu a príjemnú vôňu kávy, dotknite sa horúceho pohára.

Môžete to vyskúšať aj pri sprchovaní sa, kúpaní, pri tvorivých aktivitách, pri sledovaní svojho dieťaťa, ako sa hrá alebo spí. Nič z toho vám nezaberie veľa času, ale ukotví vás to v sebe a prinesie to novú vnútornú silu.

K dychovým cvičeniam a k bdelej zameranej pozornosti môžete postupne pridávať meditácie alebo rôzne imaginácie.

Vizualizácia a imaginácia

Meditácia zvyšuje hladinu endorfínov a znižuje vyplavovanie stresových hormónov. Imaginácie alebo vizualizácie sú obrazy, ktoré si môžete predstavovať a váš mozog na ne reaguje ako na realitu.

Ak si často predstavujete niečo pozitívne, tak sa i vaša myseľ nastavuje pozitívne a vníma tak aj okolitý svet.

Jedna veľmi účinná imaginácia od autorky Orloffovej, ktorá sa hodí na aktuálnu situáciu, je tzv. Vizualizácia ochranného štítu.

Na toto cvičenie budete potrebovať asi päť minút:

Túto vizualizáciu si môžete urobiť kedykoľvek, keď sa budete cítiť v ohrození, alebo keď budete vnímať vo svojom okolí príliš veľa negatívnej energie a napätia. Takto sa môžete uchrániť pred tým, aby sa to na vás prenieslo. Základom vizualizácie je princíp, že úzkostná myseľ nemôže byť prítomná v uvoľnenom tele.

Tréning vďačnosti

Každý večer pred spaním môžete praktizovať cvičenie vďačnosti. Popremýšľať nad tým, čo pekné ste dnes videli, počuli, cítili, kto vás potešil, čo vás príjemne prekvapilo, čo milé urobili vaše deti. Toto cvičenie môžete vyskúšať aj celá rodina spoločne.

Hovorí sa, že nevyhnutnou podmienkou pre to, aby mohol byť človek šťastný, je pocit vďačnosti. Myslím si, že je to naozaj tak a v náročných životných obdobiach je ešte dôležitejšie tento pocit pestovať a starať sa oň.

Nezabúdajte aj na ďalšie zdroje potešenia a radosti, ktoré majú schopnosť pozitívne ovplyvniť našu psychiku: hudbu, umenie, tvorenie, pekné filmy, starostlivosť o blízkych, stretávanie sa s priateľmi (aspoň virtuálne), prechádzky v prírode, šport… Starajte sa o seba s láskavosťou, tak, ako sa staráte o svoje deti.

Prečítajte si aj článok o tom ako hovoriť s deťmi o tom, čo sa deje počas pandémie nového koronavírusu.

Zdroje:

Alexandra Freyová a Autumn Tottonová: Tu a teraz, Citadella, 2017

Edmund J. Bourne: Kompletní návod jak se zbavit úzkosti a fobií, Fontána, 2017

Judith Orloffová: Sprievodca pre vysoko citlivých ľudí, Grada 2019

Katarína Šurdová

Autorka: Mgr. Katarína Šurdová

Liečebná pedagogička, psychoterapeutka pracujúca v súkromnej poradenskej praxi a mama päťročného Krištofka. Rada sprevádza ženy na ich objavnej ceste k sebe a materstvu.

Mgr. Katarína Šurdová

Mgr. Katarína Šurdová

Liečebná pedagogička, psychoterapeutka pracujúca v súkromnej poradenskej praxi a mama päťročného Krištofka. Rada sprevádza ženy na ich objavnej ceste k sebe a materstvu.

Mgr. Katarína Šurdová

Liečebná pedagogička, psychoterapeutka pracujúca v súkromnej poradenskej praxi a mama päťročného Krištofka. Rada sprevádza ženy na ich objavnej ceste k sebe a materstvu.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.