Zdieľať

Sú chodci na slovenských cestách v bezpečí? Štatistiky hovoria jasné NIE.

V uplynulom roku došlo k 1193 zrážkam chodcov s motorovým vozidlom. Z týchto všetkých nehôd bolo až 75 smrteľných a 246 chodcov ťažko zranených. Prípadov, kedy vodič nestihne svoje vozidlo ubrzdiť je stále veľa. Ako týmto situáciám predchádzať a ktoré skupiny chodcov sú najviac ohrozené? 

Zažili sme to už asi všetci. Pokojne si šoférujeme naše auto a z ničoho nič sa na ceste objaví chodec. Okamžite dupneme na brzdu a len tak tak zabrzdíme. Takúto situáciu môžeme označiť za tú so šťastným koncom. Prípadov, kedy vodič nestihne svoje vozidlo ubrzdiť je stále veľa. Ako týmto situáciám predchádzať a ktoré skupiny chodcov sú najviac ohrozené?

Situácia na cestách z roku 2019

Aby ste si vedeli predstaviť, prečo je táto téma aktuálna, tu je niekoľko alarmujúcich čísel. V uplynulom roku došlo k 1193 zrážkam chodcov s motorovým vozidlom. Z týchto všetkých nehôd bolo až 75 smrteľných a 246 chodcov ťažko zranených. Pre porovnanie, v roku 2018 bolo 59 smrteľných nehôd a 299 ťažko zranených.

Na priechode v bezpečí? Ani náhodou

Prekvapivo až 455 týchto dopravných nehôd sa udialo práve na priechode pre chodcov. Ak by ste si mysleli, že za tieto nehody môžu chodci, ste na omyle. Iba 46 nehôd spôsobili chodci. Za zvyšné nehody boli zodpovední práve vodiči. Avšak, ani ten najpozornejší vodič nedokáže zabrániť zrážke, ak nemá dosť času na reakciu a zastavenie vozidla. Reakčný čas sa rapídne zvyšuje počas zníženej viditeľnosti, teda v nočných a skorých ranných hodinách.

 

Najviac nehôd v zimných mesiacoch za zníženej viditeľnosti

Práve znížená viditeľnosť je najčastejšou príčinou zrážky auta s chodcom. Najviac smrteľných nehôd sa stalo v zimných mesiacoch november (9), december (16) a január (7), kedy je tma už od piatej hodiny večer.

Najviac ohrození sú mladí ľudia a dôchodcovia

Medzi najrizikovejšie skupiny chodcov patria najmä mladí ľudia vo veku 10 – 20 rokov. Tých bolo v uplynulom roku až 249 a z toho 28 zranených alebo usmrtených. Ďalšia takto riziková skupina sú chodci vo veku 70 a viac rokov. Ľudí z tejto vekovej skupiny bolo na našich cestách zrazených až 216.

 

Ako ochrániť naše deti a starých rodičov?

Odborníci, aj samotná polícia, radia, aby chodci používali reflexné prvky, ktoré radikálne zvyšujú viditeľnosť chodca a môžu v značnej miere prispieť k zníženiu počtu dopravných nehôd. Najväčším problémom chodcov je práve ich tmavé oblečenie bez reflexných prvkov, ktoré je len ťažko spozorovať z dostatočnej vzdialenosti.

Ako vidieť chodca za tmy bez reflexných prvkov?

Chodca v obyčajnom oblečení uvidí vodič z diaľky cca 20 metrov. Chodca s akýmkoľvek reflexným prvkom na oblečení uvidí vodič až z diaľky 200m!

 

Príbeh nášho klienta:

December 2019

Pán Adam išiel skoro ráno o 5:26 za tmy autom do práce. Ako sa blížil ku priechodu, na poslednú chvíľu zbadal chodkyňu, ktorá sa bez toho, aby skontrolovala situáciu na vozovke, rozhodla smelým krokom vstúpiť na priechod. Adam už auto nestihol zabrzdi. Prišlo k zrážke. Pri rýchlosti 50 km/h potreboval približne 34 metrov na zastavenie. Chodkyňu bez reflexných prvkov však zbadal až tesne pred priechodom. Náraz chodkyňa, bohužiaľ, neprežila. Ak by mal Adam čo len pár sekúnd viac na reakciu, všetko mohlo dopadnúť inak. 

Prevencia:

Ako chodec sa môžete preventívne chrániť. Aby vás bolo na cestách za zníženej viditeľnosti vidieť, musíte mať oblečenie s výraznými reflexnými prvkami. V obchodoch nájdete obrovské množstvo rôznych búnd, tričiek, čiapok, ktoré vďaka výrazným reflexným prvkom môžu zachrániť život vám a vašim blízkym.

Ako vodič nesmiete zabudnúť na to, že v momente ako vystúpite z auta sa stávate chodcom. Preto nie len počas nehody, keď si automaticky dávate reflexnú vestu, ale aj kedykoľvek vystúpite počas zníženej viditeľnosti, odporúčame vám mať po ruke reflexné prvky, ktoré môžete pripnúť na oblečenie.

Vodičom však odporúčame pripraviť sa dopredu. Okrem absolvovania kurzu prvej pomoci, aby ste vedeli zachrániť životy účastníkom nehody, treba myslieť aj na seba, vaše auto a rodinu. Na tieto situácie sa pripravíte tak, že si vyberiete poistenie, ktoré vám v prípade nehody poskytne krytie na značnú časť nákladov, ktoré pri nehode môžu vzniknúť. K vášmu povinnému zmluvnému poisteniu preto odporúčame pripojiť aj doplnkové poistenia ako poistenie havárie & úrazové poistenie vodiča.

0 %
Zľava

Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Union Poisťovňa

Share on facebook
Share on twitter

Pomohla ti táto odpoveď?