Atoms/icons/24/grey/info-24

Pri ošetreniach absolvovaných od 1. 6. 2022 bude Union zdravotná poisťovňa pri preplácaní Príspevku 150 € na zuby prihliadať na absolvovanie preventívnej prehliadky aj u všeobecného lekára a v prípade detí u pediatra. Viac sa dozviete na našom blogu.

Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Dentálna hygiena všeobecne

Správna dentálna hygiena zabraňuje vzniku ochorení ústnej dutine a vedie k zachovaniu celkovému zdraviu zubov po celý život
Dentalna hygiena

Nikto z nás si v dnešnej dobe asi nevie predstaviť život bez každodennej hygieny. Časté a pravidelné umývanie rúk, sprchovanie, umývanie vlasov a celého tela. Zdá sa, že máme v otázke hygieny jasno. Ale čo napríklad také zuby?

Ústna hygiena by tiež mala byť neoddeliteľnou súčasťou každodenného života každého z nás.

Správna dentálna hygiena totiž zabraňuje vzniku ochorení tvrdých a mäkkých tkanív v ústnej dutine a vedie tak k zachovaniu zdravej ústnej dutiny a vlastných zubov po celý náš život.  

Pravdou však je, že veľa ľudí nemá dostatok informácií a vedomostí o tom, ako ústnu hygienu vykonávať správne.


Individuálna dentálna hygiena

Individuálna dentálna hygiena, teda každodenné čistenie zubov, je tou najlacnejšou a najúčinnejšou prevenciou voči ochoreniam ústnej dutiny. Jej cieľom je odstránenie zvyškov potravy. Pri čistení zubov je dôležitá najmä správna technika čistenia a pozornosť venovaná medzizubným priestorom. Zuby a medzizubné priestory je možné čistiť rôznymi spôsobmi:

 • zubnou kefkou a zubnou pastou,
 • pomôckami na čistenie medzizubných priestorov,
 • ústnou vodou,
 • žuvačkou

Pýtate sa, prečo žuvačka? Určite sa neodporúča iba kvôli chuti a eliminovaniu zápachu z úst. Žuvačka napomáha čisteniu medzizubných priestorov a taktiež tvorbe slín, ktoré sú veľmi dôležité. Znížená tvorba slín môže totiž narušiť rovnováhu baktérií v ústach a poškodiť ochrannú bariéru, čo môže viesť k ochoreniam nielen ústnej dutiny, ale aj celého organizmu.  
Veľakrát ani netušíte, že zanedbaná dentálna hygiena môže byť príčinou rôznych ochorení, ktorými trpíte. Preto individuálnu dentálnu hygienu určite nepodceňujte.

Problémy a ochorenia ústnej dutiny. Ako ich vzniku zabrániť?

Povlak

Jedným z najrozšírenejších problémov ústnej dutiny je zubný mikrobiálny povlak. Ten je najčastejšou príčinou vzniku zubného kazu a zápalov celého aparátu zubov. V povlaku sa ukladajú baktérie, ktoré sa pri nedostatočnom odstraňovaní povlaku hromadia a môžu tak spôsobiť zubné kazy a zápal ďasien.

Zubný mikrobiálny povlak je možné odstrániť len mechanicky, a to pomôckami pre ústnu hygienu. Medzi tieto patria zubné kefky, pomôcky na čistenie medzizubných priestorov, pomôcky na čistenie zubných náhrad a chemické prostriedky ovplyvňujúce tvorbu povlaku.


Zápal ďasien a parodontitída

Zápal ďasna (gingivitída) je spôsobený nahromadením povlaku a baktérií. Spočiatku sa prejavuje nenápadným opuchom, citlivosťou a občasným krvácaním ďasien. Pri neliečenom zápale ďasna, t.j. ak sa neodstráni povlak a zubný kameň, však dochádza k poškodzovaniu kosti a tkanív okolo zuba (parodontu).

Poškodenie kostí a parodontu (parodontitída) má za následok zápach z úst, krvácanie, ústup ďasna a kývanie zubov. Tým, že ďasná sú zapálené a cievy krehké, baktérie majú uľahčený priechod do krvi a dokážu tak vo vzdialených orgánoch ľudského tela vyvolať sekundárnu infekciu a systémové ochorenia, akými sú:

 • cukrovka diabetes mellitus,
 • kardiovaskulárne ochorenia,
 • reumatoidná artritída,
 • rakovina,
 • ochorenia dýchacieho traktu, a pod.

V boji proti zápalu ďasien obyčajné čistenie kefkou nestačí. Najúčinnejší spôsob, ktorým je možné zabrániť nahromadeniu povlaku a baktérií, je ich mechanické odstránenie.


Profesionálna dentálna hygiena

Aj napriek tomu, že pravidelné a dôkladné čistenie zubov a medzizubných priestorov pomáha zabraňovať vzniku kazov a iných ochorení ústnej dutiny, pravidelné návštevy dentálneho hygienika sú rovnako dôležité.   

Dentálny hygienik je totiž kvalifikovaný odborník stomatologického tímu, ktorého úlohou je pomáhať ochoreniam predchádzať profesionálnou hygienou, chemickou liečbou ako aj informáciami o tom, ako sa správne starať o zdravie vašej ústnej dutiny. K dentálnemu hygienikovi môžete ísť na odporúčanie svojho lekára alebo aj z vlastnej iniciatívy.

Dentálny hygienik vykonáva profesionálnu dentálnu hygienu nielen u jednotlivcov, ale aj u skupín. Preto sa môžete s ním stretnúť aj v škôlkach, školách, detských domovoch, ústavoch a zariadeniach pre handicapovaných, najmä však v zubných ambulanciách.


Čo vás čaká u dentálneho hygienika

U dentálneho hygienika môžete byť pripravení na základné vyšetrenia, akými sú:

 • vyšetrenie mäkkých tkanív (ďasná, jazyk, úpony rias)
 • vyšetrenie stavu kosti, čeľustného kĺba (TMK – temporomandibulárny kĺb)
 • vyšetrenie úrovne ústnej hygieny
 • odstránenie zubného kameňa a mäkkých povlakov
 • ošetrenie citlivých krčkov
 • ošetrenie zubov fluoridovým preparátom, tzv. lokálna fluoridácia
 • bielenie zubov

Pri vyšetrení používa rôzne pomôcky ako ultrazvuk, škrabky a kyrety, leštiace pasty, kefky, kališteky, pieskovač a iné.

Okrem dôkladného vyšetrenia vás dentálny hygienik informuje, v akom stave je vaša ústna dutina. V prípade ochorení vám poradí, ako najlepšie zabrániť ich opätovnému vzniku v budúcnosti. Odporučí najlepšie pomôcky a techniky čistenia zubov a medzizubných priestorov.

Ak nemáte žiadne vážnejšie problémy, návšteva dentálneho hygienika vás pravdepodobne vôbec nebude bolieť. V prípade vážnejších problémov vás dentálny hygienik pripraví na ošetrenie u stomatológa.


Kedy a ako často navštevovať špecialistu

Aby sme predchádzali vzniku ochorení ústnej dutiny, návšteva dentálneho hygienika či zubného lekára nesmie byť jednorazovou záležitosťou. Ako často by sme však mali navštevovať špecialistu?

1x ročne – pravidelná preventívna prehliadka u zubného lekára

1x za 2 roky – RTG kontrola v rámci preventívnej prehliadky

2x ročne – preventívna prehliadka do 18 rokov a návšteva dentálneho hygienika

4x ročne – ošetrenie u dentálneho hygienika v prípade chronickej parodontitídy (parodontitis chronica)

V prípade nečakaných problémov a ochorení ústnej dutiny je potrebné absolvovať návštevu zubného lekára čo najskôr.

Prečítajte si viac o dentálnej hygiene

Základom zdravého a šťastného úsmevu je predovšetkým prevencia,
no potrebné je dbať aj na správne a pravidelné čistenie zubov.
Dentálna hygiena v tehotenstve Dentálna hygiena u novorodencov Dentálna hygiena u detí a tínedžerov
pomozeme vam s doplatkami u zubara

150 EUR na zuby ročne
každému poistencovi

Doprajte si zdravý a šťastný úsmev s Union zdravotnou poisťovňou. Pre našich poistencov máme príspevok 150 eur ročne na zuby, z toho 100 eur je určených na zubné ošetrenie a 50 eur je určených na dentálnu hygienu.

Poskytovateľom tejto služby je Union poisťovňa, a. s., ktorá vykonáva svoju činnosť v rozsahu určenom zákonom č. 39/2015 Z.z. o poisťovníctve v platnom znení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Poskytovateľom tejto služby je Union zdravotná poisťovňa, a. s., ktorá vykonáva svoju činnosť v rozsahu určenom zákonom č. 581/2004 Z.z. o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou v platnom znení a
o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.