Atoms/icons/24/grey/info-24

Pri ošetreniach absolvovaných od 1. 6. 2022 bude Union zdravotná poisťovňa pri preplácaní Príspevku 150 € na zuby prihliadať na absolvovanie preventívnej prehliadky aj u všeobecného lekára a v prípade detí u pediatra. Viac sa dozviete na našom blogu.

Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Dentálna hygiena v tehotenstve

Počas tehotenstva je okrem množstva iných povinností potrebné dbať aj o zdravie vašich zubov a nezabúdať na dentálnu hygienu
Dentalna hygiena v tehotenstve
Dentalna hygiena v tehotenstve
   

V momente, keď sa ako žena dozviete, že vo vašom tele rastie nový život, okrem radosti vám myseľ určite zaplavia rôzne otázky o tom, čo vás v priebehu tehotenstva čaká. Nachádzate množstvo informácií z rôznych zdrojov, pravdivé aj nepravdivé. Napríklad také informácie o zuboch a ďasnách. Asi ste sa už stretli aj s takým názorom, že zuby sa matkám kazia kvôli odvádzaniu vápnika do materského mlieka a že teda „na vine“ sú ich deti. Je to však pravda?


Problémy ústnej dutiny počas tehotenstva

Zubný kaz a zápal ďasien sú infekčné prenosné ochorenia, ktorými ako mamičky môžete nakaziť vaše deti.

Ak máte kazy alebo vám krvácajú ďasná a pri kŕmení vášho dieťatka olizujete lyžičku, cumlík či fľašu alebo bozkávate vaše dieťatko na ústa, môžete na dieťatko preniesť baktérie. Tieto potom priamo ovplyvňujú zloženie bakteriálnej flóry v ústach vášho dieťaťa.

Únava, zvracanie, zvýšená hladina estrogénov počas tehotenstva môže zapríčiniť chorobné zmeny, akými sú napríklad zápaly a bujnenie ďasien. Zápal môže byť spôsobený nedostatočnou hygienou, kazmi a zubným kameňom. Ďasná sú začervenané, opúchajú, sú citlivé a často sa k tomu pridružuje aj zápach z úst.

A ako je to teda s tým vápnikom?

Počas tehotenstva sa vám okrem iného mení aj vnímanie chutí, pričom častejšie než zvyčajne siahate po kyslých a sladkých potravinách. Sladkosti, sladené nápoje, ovocie, ale aj pečivo, chlieb a iné potraviny dodávajú energiu nielen vám, ale aj baktériám, z ktorých sa pri nedostatočnej ústnej hygiene tvorí na zuboch tuhý povlak. Baktérie premieňajú cukor prijatý zo stravy na kyseliny, ktoré naleptávajú a odvápňujú zubnú sklovinu.


Zdravie ústnej dutiny a návšteva dentálneho hygienika

Počas tehotenstva by ste mali navštíviť dentálneho hygienika minimálne dvakrát.

V prvom alebo druhom trimestri vám dentálny hygienik skontroluje ďasná a zuby, odstráni povlaky a zubný kameň a ošetrí povrch zubov podľa potreby. Okrem ošetrenia vám poskytne aj informácie o správnej starostlivosti o ústnu dutinu, poradí s výberom zubnej kefky a iných pomôcok na čistenie zubov a medzizubných priestorov a taktiež vám odporučí správnu techniku čistenia. Navyše sa dozviete, aké dôležité je pre vás a pre vaše dieťatko zloženie potravy, pretože strava výrazne ovplyvňuje mineralizáciu a vývoj zubov.

V treťom trimestri vám dentálny hygienik znova skontroluje stav ústnej dutiny a podľa potreby ošetrí povrch zubov či odstráni zubný kameň. Okrem toho vám poskytne informácie, ako sa správne starať o ústnu dutinu vášho dieťatka v prvých mesiacoch po narodení.

Prečítajte si viac o dentálnej hygiene

Základom zdravého a šťastného úsmevu je predovšetkým prevencia,
no potrebné je dbať aj na správne a pravidelné čistenie zubov.
Dentálna hygiena všeobecne Dentálna hygiena u novorodencov Dentálna hygiena u detí a tínedžerov
pomozeme vam s doplatkami u zubara

150 EUR na zuby ročne
každému poistencovi

Doprajte si zdravý a šťastný úsmev s Union zdravotnou poisťovňou. Pre našich poistencov máme príspevok 150 eur ročne na zuby, z toho 100 eur je určených na zubné ošetrenie a 50 eur je určených na dentálnu hygienu.

Poskytovateľom tejto služby je Union poisťovňa, a. s., ktorá vykonáva svoju činnosť v rozsahu určenom zákonom č. 39/2015 Z.z. o poisťovníctve v platnom znení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Poskytovateľom tejto služby je Union zdravotná poisťovňa, a. s., ktorá vykonáva svoju činnosť v rozsahu určenom zákonom č. 581/2004 Z.z. o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou v platnom znení a
o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.