Zdieľať

Syndróm karpálneho tunela: pacientom svitá na lepšie časy

Syndróm karpálneho tunela patrí medzi najčastejšie ochorenia, ktoré postihujú mužov a ženy všetkých vekových kategórií. Pacientom s týmto syndrómom však svitá na lepšie časy, a to vďaka novej šetrnejšej metóde liečby.

Syndróm karpálneho tunela patrí medzi najčastejšie ochorenia, ktoré postihujú zápästie a ruku mužov a žien všetkých vekových kategórií. V súčasnosti sa tento problém postupne stáva civilizačnou chorobou. Pacientom s týmto syndrómom však svitá na lepšie časy, a to vďaka novej šetrnejšej metóde liečby.

Koho trápi syndróm karpálneho tunela najčastejšie

Syndróm karpálneho tunela postihuje najmä ľudí, ktorí pracujú manuálne a stereotypne. Avšak v poslednom období sa čoraz častejšie vyskytuje aj u ľudí pracujúcich s počítačom, ktorí nesprávne držia „myšku“.

Ako sa prejavuje

Syndróm sa prejavuje bolesťami, oslabením ruky, či tŕpnutím prstov, a to najmä v noci.

Ľudia, ktorých trápi karpálny tunel, často nie sú schopní udržať predmety v ruke, cítia veľké nepohodlie a kvôli tŕpnutiu rúk v noci sa vôbec ani nevyspia.

Liečba

Najbežnejšími prostriedkami pre liečbu tohto ochorenia sú lieky, rehabilitácia či injekcie kortikoidov. Ak ani jedna z týchto možností nepomôže, pacientom nezostáva nič iné, ako podstúpiť operáciu, ktorá sa doteraz robila len chirurgicky.

V poslednom období nastupuje nová moderná a šetrnejšia metóda, tzv. endoskopia. Táto metóda je aktuálne využívaná v chirurgii, ortopédii aj traumatológii ako súčasť terapeutických postupov.

Pri syndróme karpálneho tunela spočíva endoskopické riešenie v zákroku, kedy sa pretne a uvoľní takzvaný priečny väz zápästia, ktorý spôsobuje tlak na nerv. Takýmto zákrokom je vytvorený základný predpoklad pre úľavu od prejavov syndrómu a s nimi spojené nepohodlie pacienta.

Endoskopia je adekvátnou alternatívou ku klasickej chirurgickej metóde, ktorá je však kratšia, bezpečnejšia a minimálne invazívna.

Výhody endoskopie

  • Krátka operačná doba (približne len 5 minút)
  • Bezpečnosť celej procedúry
  • Minimálna invazivita
  • Žiadna fixácia ruky (len sterilné krytie ruky bežnou náplasťou)
  • Možnosť okamžitého precvičovania ruky a prstov
  • Skorá rekonvalescencia
  • Návrat do bežného pracovného života už od 1 do 3 týždňov

Endoskopický zákrok ocenia najmä diabetici, pacienti s metabolickými ochoreniami s problematickým hojením rán, pacienti s pridruženými ochoreniami, ako aj mladí ľudia s potrebou skorého návratu do práce.

„V Union zdravotnej poisťovni nám záleží, aby naši poistenci mali k dispozícií modernú, kvalitnú a najmä bezpečnú zdravotnú starostlivosť. Preto sme túto novú bezbolestnú a efektívnu operačnú metódu od 1. januára 2019 zazmluvnili vo všetkých chirurgických zariadeniach jednodňovej zdravotnej starostlivosti na Slovensku,“ povedala členka predstavenstva Union zdravotnej poisťovne, Elena Májeková.

U nás v Union zdravotnej poisťovni je zdravie a spokojnosť našich poistencov na prvom mieste. Práve preto máme vynikajúce výhody pre všetkých, malých aj veľkých, ženy aj mužov. Pre verných klientov navyše poskytujeme program ďalších výhod v podobe zliav.

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.