Preukaz poistenca: Čo robiť pri jeho strate alebo zmene poisťovne

preukaz poistenca co robit pri jeho strate alebo zmene poistovne

Strata akéhokoľvek dokladu je za každých okolností nepríjemná. Poradíme vám nielen to, ako postupovať pri strate preukazu poistenca, ale zároveň vám prezradíme, čo s preukazom, ak sa chystáte v roku 2017 meniť zdravotnú poisťovňu. Čítajte pozorne. :-)

preukaz poistenca co robit pri jeho strate alebo zmene poistovne

Stratu čím skôr nahláste

V prípade, že ste svoj preukaz poistenca stratili, dlho neotáľajte a urýchlene sa obráťte na najbližšiu pobočku vašej zdravotnej poisťovne, kde požiadate o vydanie nového. Nie je to nič komplikované. Prídete, preukážete sa dokladom totožnosti a poisťovňa vám na počkanie a bezplatne vydá nový zdravotný doklad.

Oznámiť stratu kartičky poistenca môžete aj e-mailom alebo písomne. Je to proces o niečo zdĺhavejší, no rovnako funkčný. Nezabudnite však uviesť svoj dátum narodenia, meno a priezvisko kvôli overeniu totožnosti a takisto aj adresu, na ktorú vám má byť preukaz následne doručený.

2 v 1

Navyše Union zdravotná poisťovňa vydáva svojim poistencom na požiadanie a bezplatne preukaz poistenca, ktorý je kombinovaný s európskym preukazom. Ním sa môžete preukázať u lekárov na území Slovenska, ako aj u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v štátoch Európskej únie, EHP a vo Švajčiarsku.

Čo s preukazom, ak meníte zdravotnú poisťovňu?

Najneskôr do 30. septembra 2017 máte možnosť zmeniť zdravotnú poisťovňu. Viac o tom, ako v tom prípade postupovať, sa dočítate v našom staršom článku. Čo si však v prípade zmeny počať so starým zdravotným preukazom?

Po zmene zdravotnej poisťovne ste povinní do ôsmich dní svoj starý preukaz doručiť svojej predchádzajúcej zdravotnej poisťovni. Môžete tak urobiť osobne na niektorej z pobočiek, alebo ho zaslať na adresu poisťovne doporučenou zásielkou.

V prípade akýchkoľvek otázok ohľadom zmeny zdravotnej poisťovne nás kontaktujte na telefónnom čísle 0850 003 333 alebo na e-mailovej adrese  union@union.sk.